Kákonyi József építőmérnök, statikus és igazságügyi szakértő a baon.hu-nak arról beszélt, hogy a panelprogram az 1960-70-es években indult, több házgyár is épült ebben az időszakban, amelyek ontották a panelelemeket. A faluból a városba települőknek meg kellett a lakhatását oldani, 1960-tól kezdődően 15 év alatt 1 millió lakást húztak fel.

Mint mondta, eredetileg 80 évre tervezték a házgyári paneleket, szerinte ugyanakkor ennél is többet bírnak majd. A lapnak ugyanakkor kiemelte, hogy

ez a nyolc évtized csupán az épület tartószerkezeteire vonatkozik, a nyílászárókra 40 év, az épületgépészetre 25 év a szerkezeti élettartam.

Úgy látja, ezek be is igazolódnak, mivel megmutatkozik a panelfelújítási programban, így például sok panelnél szükség volt már nyílászárócserére.

Kákonyi József azt is kihangsúlyozta a lapnak: számos panelépületnél kérték ki a szakértői véleményét az elmúlt 30 évben, de sosem érintette probléma azok tartószerkezetét, főként hőtechnikai veszteségek, hőszigetelési, vízszigetelési, fűtéskorszerűsítési munkák során, valamint a nagyobb komfortot nyújtó épületgépészeti korszerűsítésekkel kapcsolatosan működött közre.

Már a panellakás is luxus egyes budapesti kerületekben

Tavalyhoz képest országszerte 2,4 százalékot drágultak a panellakások, míg a fővárosban a 20 százalékot is elérte az áremelkedés – derül ki a zenga.hu adataiból. Így Budapesten egy átlagos 50 négyzetméteres lakótelepi lakásért 51,3 millió forintot kérnek el.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.