Donald Trump ugyan kizárta az okostelefonokat, laptopokat és egyéb fogyasztói elektronikai cikkeket a kölcsönös tarifáiból, de az 50 termék közül, amelyek tekintetében az Egyesült Államok leginkább Kínára támaszkodik, 46-ra még mindig ki kell fizetni a díjat.

Aki játékot szeretne vásárolni, annak magasabb árakkal is meg kell küzdenie. A tavalyi évben az amerikai fogyasztóknak külföldről szállított babák, triciklik, robogók és egyéb kerekes játékok 75 százalékát Kína gyártotta.

A Mattel, a Barbie-baba játékgyártója arra figyelmeztetett, hogy az amerikai árakat emelheti, hogy ellensúlyozza a illetékek hatását – és ez még Trump legutóbbi vámháborús eszkalációja előtt történt. A Hot Wheels autókat és az UNO kártyajátékot is gyártó kaliforniai cég azt közölte, hogy termékeinek 40 százaléka Kínában készül.

A vámok azt jelentik, hogy a nyári hónapok költségesek lehetnek azoknak az amerikaiaknak, akik még nincsenek felkészülve. Az Egyesült Államokban tavaly külföldről vásárolt 10 elektromos ventilátorból ugyanis kilenc Kínából származott, csakúgy, mint a légkondicionáló egységek 40 százaléka.

Összességében az Egyesült Államokba tavaly importált okostelefonok és játékkonzolok közül ötből négy Kínában készült.

Trump nem zárta ki, hogy egyes amerikai cégek termékei felmentést kapnak a kölcsönös vámok alól, de a vásárlók aggódnak, hogy más termékek viszont egyáltalán nem lesznek majd kaphatók.

"A fogyasztók számára a legnagyobb aggodalom az, hogy az importőrök attól tartva, hogy nem tudják áthárítani a vámok költségeit a fogyasztókra, leállítják bizonyos áruk Kínából történő importját"

– hangsúlyozta a Financial Timesnak nyilatkozó szakértő.