
Percenként 72 darabot adott el belőle a Lidl, mennyiségi korlátozást vezettek be rá
Olvass tovább...
Ma már örülünk annak is, ha egyszer van benne részünk.
Azt hihetnénk, hogy csak a modern ember úri hóbortja az egész éjszakán át tartó alvás. Azonban több évtizedes tanulmányok már kimutatták, hogy a középkortól a reformkorig dívott az a szokásos, hogy megszakították éjszakai álmukat az emberek. De valójában még az őseink is kénytelenek voltak átaludni az éjszakát, hiszen a sötétben egyébként sem tudtak sok mindent kezdeni magukkal.
Olvass tovább...
Azonban a középkorban beütött az őrület, és divatba jött a két fázisú alvás. Nem jelenthetjük ki azt, hogy ez teljes és mindenkire egyaránt érvényes dogma lett volna, ám a kutatások szerint az északi féltekén jellemző volt. Főleg, ha minél északabbi területet vizsgálunk, ugyanis a téli időszakban ma is hosszú, sötét esték, éjszakák rontják el a kedvünket a hűvösebb hónapokban.
Azonban éjfél után valamivel felkeltek. A kutatások és feljegyzések szerint ilyenkor sem járkáltak futóbolond módjára, ám ébren, csendben pihentek, esetleg gyertyafénynél olvastak, írtak esetleg. Majd egy bő órás pihenő után újult erővel folytatták tovább álmukat.
Ez az elsőre bizarrnak tűnő szokás az ipari forradalom, az elektromosság, a villanyfény elterjedésével megszűnt, sőt, teljes feledésbe merült. És csak különböző feljegyzések emlékeztetnek rá, hogy volt ilyen múló hóbort a középkorban.
Olvass tovább...
Arról megoszlanak a kutatók véleményei, hogy ez mennyire volt hatásos az emberek egészségét illetően. Ugyanis az agynak olyan mértékű frissítő pihentetésre van szüksége, aminek egészen biztosan szüksége van minim hat órányi alvásra, amelyet lehetőleg megszakítás nélkül kell kiélveznünk. Továbbá a két fázisú alvást az is lehetetlenné teszi, hogy ma már ráérünk későn lefeküdni. Egyszer a munkák, otthoni tennivalók nem is teszik lehetővé a korai fekvést, valamint a technikai eszközeink is fénnyel látnak el minket az ébrenléthez. Ezzel véget ért a napi, pontosabban éjszakai kétszer alvás korszaka.
Az alvás titkai és tudománya