Ha a hitelminősítőnek igaza van, akkor annak durva következménye lesz Magyarországon
Gazdaság

Ha a hitelminősítőnek igaza van, akkor annak durva következménye lesz Magyarországon

A kormány által mondottnál lényegesen alacsonyabb GDP-növekedés a következő években, folyamatosan csökkenő folyó fizetési mérleg többlet, a tervezettnél magasabb költségvetési hiányok, 2026-tól újra emelkedő államadósság, magasabb infláció, elmaradó és hiányzó uniós források, kamatkiadásokat övező veszélyek - ezt a jövőt vetíti a magyar gazdaság elé a Standard and Poor's pénteki ítélete, melyben az adósbesoroláshoz rendelt eddigi stabil kilátást negatívra rontotta. Ezekben tulajdonképpen nincs nagy meglepetés, viszont az figyelemreméltó, hogy a nagy nemzetközi hitelminősítő elemzői milyen mértékben meg vannak arról győződve, hogy a 2026-os parlamenti választások előtti ígérgetés miatt lazább fiskális politika érkezik hazánkba. Az S&P péntek késő esti döntését értékelő anyagunkban bemutatjuk az 5 hónapon belül már a második kilátásrontás esetleges következményeit, valamint azt, hogy mi várható, ha a hitelminősítő szakértőinek várakozása (választások előtti kiköltekezés) bejön.

Előzetesen már felhívtuk a figyelmet arra cikkünkben, hogy benne van a levegőben egy kilátásrontás a magyar adósbesorolásra vonatkozóan az S&P-től. Már tavaly decemberben megjelent elemzésünkben (melyben bemutattuk, hogy 2025-ben mikor várhatóak hitelminősítői felülvizsgálati döntések) részletesen felsoroltuk azokat a tényezőket, amelyek inkább a kellemetlenebb hitelminősítői döntéseket vetítették előre az idei évben. Ha megnézzük az általunk több hónapja azonosított, magyar gazdasággal kapcsolatos kedvezőtlen fejleményeket, valamint a hitelminősítő pénteki jelentésében megfogalmazott kockázatokat, akkor nagy egyezéseket találhatunk.

Ez alapján azt mondhatjuk tulajdonképpen, hogy

az S&P-nél is azonosították a már korábban is ismert kockázatokat, de most látták elérkezettnek az időt, hogy lépjenek, a türelmi időszak letelt.

Ha csak annyi történt, hogy a Standard and Poor's elemzői kapcsoltak a magyar gazdasággal kapcsolatos veszélyek láttán, akkor akár azt is mondhatnánk, hogy nincs itt semmi látnivaló. De nem csak ennyi történt. Nagyon érdekes ugyanis, hogy részletes elemzésükben milyen mértékben foglalkoznak azzal a felvetéssel, hogy a kormány a jövő évi választásokhoz közeledve ígérgetésekbe kezd és ezzel megágyaz a lazább költségvetési politikának (februárban is ez volt az egyik kiemelt téma Magyarországról alkotott elemzésükben). Az egész anyagban ezt a potenciális kockázatot említik meg a leggyakrabban, és nagyon úgy tűnik, hogy

alapforgatókönyvükben azzal számolnak, hogy a kormány a választások előtt még nagyobb kiköltekezésre készül.

Azt is írják, hogy a politikai döntéshozók választási üzemmódba kapcsoltak, aminek lazább költségvetési politika lesz a következménye, ami viszont közvetlenül hatást gyakorol majd az új jegybanki vezetés lehetőségeire.

A Magyar Nemzeti Bank monetáris politikájának mozgástere lesz a következő online befektetői klubunk központi témája. Most érdemes regisztrálni!

Mi várható?

Érdekes lesz azt látni, hogy a döntés érintettjei hogyan fognak reagálni és a kilátásrontásnak milyen potenciális következményei lehetnek a távolabbi jövőben:

  • Rövid távon egyáltalán nem zárható ki a befektetői elbizonytalanodás, ami jellemzően a forint gyengülésében, és az állampapírpiaci hozamok emelkedésében szokott lecsapódni. A befektetők szemében ugyanis egyfajta hőmérőként is funkcionál a hitelminősítői felülvizsgálat és a kevesebb mint 5 hónapon belül megszületett második kilátásrontás nem éppen azt mutatja, hogy javulna a helyzet ezen a téren.
  • Rövid távon azért is kellemetlen a kilátásrontás, hiszen már egy eleve bizonytalan gazdasági környezetben, turbulens pénzpiaci viszonyok mellett érkezett, a vámháború kirobbanásának idején a magyar gazdaság a nagyfokú nyitottsága okán sérülékenynek mondható és a péntek esti S&P-bejelentés ebbe a sérülékenységi képletbe hoz be még egy faktort. Ha lehet azt mondani, akkor a legrosszabbkor jött ez a hitelminősítői ítélet.
  • Közép távon a befektetők különösen figyelni fognak az S&P jövőbeni döntéseire, ugyanis a most megerősített "BBB-" szint még épp a befektetésre ajánlott kategória, amennyiben a hitelminősítő egy fokozattal leminősítené valamikor a magyar államadósságot, akkor az már a bóvli kategóriába kerülne. És bár a hitelminősítőknek a befektetői kockázatértékelésekben már kisebb szerepet kapnak, azért a besorolásnak még mindig van jelentősége, különösen, ha az a két nagy kategória, a "befektetésre ajánlott" és a "befektetésre nem ajánlott" ("bóvli", "spekulatív") közötti döntést jelenti. A pénteki döntés kapcsán fontos megemlíteni, hogy jellemzően (bár ez sem kőbe vésett) 6-24 hónapnak kell eltelnie ahhoz, hogy a hitelminősítő, amelyik hozzányúlt az adósbesorolás kilátásához, módosítsa a besorolást, vagy stabilra tegye vissza a hozzá rendelt kilátást.
  • Nem árt azzal is tisztában lenni, hogy egy bóvli minősítés mit okozna hazánk kapcsán (a bóvliba minősítés esélyei ugyanis sajnos emelkedtek a kilátásrontás miatt). Meg kell említeni, hogy - ahogyan fentebb említettük - a hitelminősítők jellemzően később reagálnak egyfajta romló helyzetre, ezért könnyen elképzelhető, hogy a befektetők addigra már beárazzák előre a rosszabb fejleményeket a magyar gazdaságot illetően, és az esetleges bóvliba vágás már "csak" ezeknek a megerősítését jelentené. Az esetleges bóvliba történő leminősítés tehát feltehetően nem a kiváltója lenne a kellemetlen piaci folyamatoknak, hanem egyfajta olaj lenne a tűzre a magyar eszközök befektetői megítélésének romlásában. Az ugyanakkor nem teljesen egyértelmű, hogy az esetleges bóvliba minősítés pontosan milyen automatikus lépéseket (kényszereladásokat) indukálna. Egyrészt a legtöbb pénzügyi intézmény inkább a három nagy hitelminősítő többségi véleményére ad, másrészt viszont a piaci tumultust elkerülendő a pénzpiaci szereplők előrehozhatják az ilyen döntéseiket, ha arra számítanak, hogy a bóvliba vágás hamarosan megtörténik más hitelminősítőnél is.

A fenti gondolatmenet alapján logikusnak tűnhet az a várakozásunk, hogy a magyar kormány megpróbálja elkerülni a felvázolt kellemetlen szcenáriót, vagyis a leminősítést bóvliba az S&P-nél, vagy a a bóvli közeli kategóriába történő vágást más hitelminősítőknél. Nem mindegy azonban, hogy mikor tesz ennek érdekében lépéseket.

A lazább költségvetési politika következményei

A bóvli besorolás elkerülése (vagyis hogy minél kisebb eséllyel kapjon leminősítést Magyarország az S&P-től a következő 2 évben) érdekében a "legegyszerűbb" megoldás a költségvetési hiány és ezzel párhuzamosan a GDP-arányos államadósság leszorítása. Az S&P elemzői is azt írták ugyanis az indoklásukban, hogy akkor "javíthatják újra stabilra a kilátásokat, ha a költségvetési konszolidáció az általuk előrejelzettnél gyorsabban következik be, és az adósság GDP-hez viszonyított aránya egyértelműen csökkenő pályára kerül".

Ez ugyanakkor (és ezzel számolnak az S&P közgazdászai is) a következő egy évben nagy valószínűséggel a választások miatt nem következik be, ám akkor adódik a kérdés, hogy mikor várható a költségvetési politika korrekciója. A legutóbbi tapasztalatok azt mutatják, hogy ez a választások után jöhet el. Hasonló folyamatokat láttunk 4 évvel ezelőtt, amikor a kormány 2022 nyarán (érkeztek az extraprofitadók és adóemelések) stabilizálta a költségvetési folyamatokat és szorította le még a választási évben a deficitet.

Vagyis ha valóban bekövetkezik a Standard and Poor's alapvárakozása, és a választások előtti elengedi a költségvetési gyeplőt a kormány, akkor az a következő év második felében le fog csapódni, a büdzsé kiigazítása formájában (adóemelések, kiadáscsökkentések nem zárhatóak ki ebben az esetben). Mindez azt is üzeni, hogy bulizás utáni kijózanodás fájdalmas lehet, vagyis a költségvetési lazításnak ára lesz jövőre.

A fentiek azért is érdekesek, mert jól látható mekkora bizonytalanság övezi a költségvetési folyamatokat (külső tényezők és vámháború okozta bizonytalanság, valamint a gazdaságpolitika irányváltásaiból fakadó bizonytalanság), és ezek fényében kifejezetten kockázatos húzás az idén újra folytatandó gyakorlat, amikor a parlament már nyáron megszavazza a következő évi költségvetést.

Címlapkép forrása: Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images

Holdblog

Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt

A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei... The post Jobban dr

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!
×
Lájkolja Facebook oldalunkat!
Értesüljön azonnal a legfontosabb gazdasági hírekről!