Donald Trump hadat üzen az óraátállításnak
További Gazdaság cikkek
-
Csányi Péter: Az OTP hegymenetben van a csúcs felé
- Beszáll a Városmajor fejlesztésébe Tiborcz István ingatlanfejlesztő cége
- Kemény lépésre szánta el magát a Lufthansa, betiltja a parfümöt és a napszemüveget is a fedélzeten
- Kannibalizálja a babavárót és trollkodja a személyi kölcsönt a munkáshitel
- A magyar méhállomány fele elpusztult a télen
Az óraátállítás eltörlése nem új téma az amerikai politikában, de most minden korábbinál közelebb kerülhet a megvalósuláshoz. A szenátus már 2022 márciusában egyhangúlag megszavazta a nyári időszámítás állandóvá tételét, de a kezdeményezés elakadt a képviselőházban. Trump elnök friss nyilatkozata szerint a kongresszusnak most határozottan kell cselekednie ebben a kérdésben.
A képviselőháznak és a szenátusnak határozottan törekednie kellene arra, hogy több napfény legyen a nap végén – jelentette ki Trump pénteken a Reuters tudósítása szerint.
Ted Cruz, a szenátus kereskedelmi bizottságának elnöke a problémakör összetettségét hangsúlyozta:
Nagyon valós és összetett kérdések, valamint ellentétes érvek vannak mindkét oldalon.
Cruz szerint ugyan „széles körű egyetértés van az óraátállítás eltörlésében, de a kérdés az, hogy melyik időszámításnál maradjunk”.
Az európai időszámítási rendszerre is hatással lenne
A nyári időszámítás állandósítása mellett érvelők szerint ez világosabb estékhez és élénkebb gazdasági tevékenységhez vezetne az év minden szakában. Ellenzői azonban figyelmeztetnek, hogy ennek következtében a gyerekeknek sötétben kellene iskolába menniük a téli hónapokban.
Az évente kétszeri óraátállítás megszüntetésének hívei elsősorban egészségügyi szempontokra hivatkoznak: a rendszeres időváltoztatás alvászavarokat, egészségügyi problémákat és több közúti balesetet okoz a statisztikák szerint.
Az Egyesült Államokban nem ismeretlen az állandó nyári időszámítás koncepciója – a második világháború alatt már alkalmazták, majd 1973-ban újra bevezették az olajembargó miatti energiafelhasználás csökkentése érdekében. Az intézkedést azonban népszerűtlensége miatt egy évvel később visszavonták. Az amerikai lépés hatással lehet az európai időszámítási rendszerre is. Az EU-ban márciusban jelentették be, hogy visszavonnák az órarögzítésre vonatkozó irányelvet, amelyet még 2018-ban kezdeményezett Jean-Claude Juncker, de a tagállamok közötti megállapodáshiány miatt sosem lépett hatályba.
Döntött az Európai Bizottság az óraátállításról
Ennek most sokan nem örülnek.
Az Európai Bizottság egyszerűsítési csomagjának részeként tervezett kivezetés még nem végleges, az Európai Parlament és a Tanács is kifejtheti álláspontját a kérdésben. Mivel azonban az európai országok továbbra sem tudnak megegyezni abban, hogy állandó nyári vagy téli időszámítást vezessenek be, egyelőre a féléves időváltás fennmaradása látszik valószínűbbnek.
A szakértők szerint az amerikai döntés – különösen a pénzügyi piacok összehangolásának igénye miatt – az Európai Uniót is újragondolásra késztetheti, és újra napirendre kerülhet az időszámítás kérdése Donald Trump kezdeményezése nyomán.