eur:
406.24
usd:
357.53
bux:
92943.81
2025. április 25. péntek Márk
The European Union flag hangs in the cloudy sky outside the prisons barbed wire. waving in the sky
Nyitókép: HUNG CHIN LIU/Getty Images

Dobó Géza: albán marihuána és afgán heroin is érkezik a Nyugat-Balkánon keresztül

Csempészszervezetek tömkelegei működnek Magyarország déli határa környékén. A tevékenységükről, illetve az ellenük való harc kihívásairól Dobó Gézát, a Migrációkutató Intézet kutatóját kérdezte az InfoRádió.

Az elmúlt fél évszázadban a Közép-Ázsiából Törökországon át a nyugat-balkáni régión keresztül Európába irányuló drogkereskedelmi útvonalak alig változtak, ám a migráció erősödésével bővült a „portfólió”. Összefonódás történt: akik kábítószer-kereskedelemmel és -csempészettel foglalkoznak, bővítették a portfóliójukat, az embercsempészetet is felvették a tevékenységeik közé. Ahogy a legtöbb szervezett bűnözői csoport, ők is a megfelelő mértékű haszonra fókuszálnak.

Magyarország az embercsempészet szempontjából tranzitország, rendkívül kevés illegális migráns marad itt, a kábítószer-csempészés tekintetében pedig részben tranzit-, részben célország.

A hatóságok a hetvenes évek óta próbálnak fellépni a határokon átnyúló illegális tevékenységgel szemben, de ez macska-egér harc – mondta Dobó Géza, a Migrációkutató Intézet kutatója. A különböző államok sem támogatják, nincs olyasmi, mint például volt Szíriában a megbukott Aszad-rezsim idejében a Captagon-gyártás (az egykor gyógyszerként előállított, később szintetikus drogként használt szer hatalmas helyi gyártási kapacitása tulajdonképpen egy legális drogáram volt), de korrupció, szemet hunyás a Nyugat-Balkánon is előfordul a kutató szerint.

Az elmúlt évtizedekben változtak a határok is, hiszen volt olyan ország, amely 30 éve még háborús területnek számított, és olyan is, amely még nem is volt független. Az azóta bekövetkezett változások Dobó Géza szerint részben megnehezítették a csempészek dolgát, viszont, ha úgy tetszik, újabb lehetőségek is nyíltak a határokkal. Példaként említett a kutató egy településpárt: az észak-macedón–szerb–koszovói hármas határ közelében Lojane Észak-Macedóniában, illetőleg Miratovac Szerbiában. Ezeket kis túlzással úgy lehet elképzelni, mint például egy, az afgán–pakisztáni határon lévő törzsi területet.

„A lakosság túlnyomórészt albán nemzetiségű, egy erős klán, családi kapcsolatokkal a határ mindkét oldaláról. Régóta foglalkoznak csempészéssel. Korábban más területeken dolgoztak, de most földrajzilag odaért a fókusz, ahol egyébként is laknak, tehát a portfóliót bővítették az embercsempészettel, eddig pedig drogot, fegyvereket, bizonyos időszakokban pedig műszaki árut is szállítottak” – ismertette Dobó Géza az idővel már három országra kiterjedő klán működését.

A drog- és embercsempészetből származó profit részben a nyugati országokban, részben a Nyugat-Balkánon jelenik meg. A kutató felidézte például, hogy a hármas határhoz közeli szerbiai Miratovac településen a terepkutatásukon a roskadozó, urbanisztikailag kaotikusan elhelyezett építémények mellett hipermodern, építészetileg és esztétikailag is teljesen megfelelő házakat is láttak, olyanokat, amelyek megállnák a helyét akár a svájci Lausanne-ban vagy a Genfi-tó bármely más partvidékén.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: vámháború, gazdasági átalakulás és a kínai–amerikai rivalizálás kulisszatitkai

Az amerikai–kínai vámháború hátteréről, lehetséges hatásairól, a kínaiak várható reakcióiról, az ottani gazdaság szükséges szerkezeti átalakításáról, 400 millió „másodrendű” állampolgárról és Oroszország szerepéről is beszélt Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
Hatalmas hullámokat vet Trump béketerve, magas rangú orosz tábornokkal végzett Ukrajna – Háborús híreink pénteken

Hatalmas hullámokat vet Trump béketerve, magas rangú orosz tábornokkal végzett Ukrajna – Háborús híreink pénteken

A Reuters megszerezte Donald Trump ukrajnai béketervének teljes szövegét, illetve európai és ukrán tisztviselők ellenjavaslatát. Az amerikai tervezet értelmében Washington hivatalosan (de jure) elismeri Oroszország fennhatóságát a Krím fölött, illetve ténylegesen (de facto) a megszállt területek fölött. Európai és ázsiai diplomaták is aggodalmuknak adtak hangot, hogy az agresszor jutalmazása komolyan veszélyeztetheti a nemzetközi biztonságot. Ukrajna eközben egy ötpontos feltétellistával állt elő, amely állítólag már Trump asztalán van. Az orosz nyomozóbizottság igazolta azt a közösségi médiában nemrég óta keringő információt, mely szerint merényletben életét vesztette Jaroszlav Moszkalik vezérőrnagy, az orosz vezérkar műveleti főigazgatóságának helyettes parancsnoka. Ezzel ő lehet a legmagasabb rangú orosz tiszt, aki életét vesztette az ukrajnai háború kitörése óta. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×