- Külföld
- milorad dodik
- boszniai szerb köztársaság
- interjú
- bosznia-hercegovina
- daytoni békeszerződés
- szuverenitás
- jogállamiság
Milorad Dodik: Nem hátrálunk a nemzetközi nyomás ellenére sem

További Külföld cikkek
-
Megölt egy 14 éves lányt egy oroszlán Nairobi külvárosában
- Szigorítanák a fegyverviselést, egységes tiltást sürgetnek a német rendőrök a közlekedésben
- Ferenc pápa erős háborúellenes üzenetet fogalmazott meg húsvéti beszédében
- Indiai és kínai diákok pert indítottak Donald Trump ellen
- Megkéseltek két embert, amiért a Minecraft-film vetítése alatt csendre intették a fiatalokat
Milorad Dodik határozottan kijelentette, a jelenlegi államszerkezet, amely gyengíti a boszniai Szerb Köztársaságot, illegális és alkotmányellenes.
A boszniai Szerb Köztársaság jogainak és autonómiájának védelme nem csupán politikai döntés, hanem alkotmányos kötelezettség. Az alkotmányos struktúra jelenlegi felépítése nem tükrözi a daytoni egyezmény valódi szellemét
– fogalmazott a politikus a Hungarian Conservative-nak adott interjújában. Dodik továbbá hangsúlyozta, „a boszniai Szerb Köztársaság minden eszközzel megvédi a daytoni egyezményben foglalt jogait és autonómiáját”.
Dodik az interjúban a nemzetközi közösség és különösen a főképviselő, Christian Schmidt hatáskörét is bírálta, amelyet a boszniai Szerb Köztársaságot hátrányosan érintő intézkedések meghozatalában alkalmaztak.
A daytoni egyezmény nem az egységes, központosított Bosznia-Hercegovina létrehozására irányult. Az volt a célja, hogy minden etnikai csoport, köztük a szerbek is megőrizzék az autonómiájukat.
– hangsúlyozta a politikai feszültségek fokozódása mellett Milorad Dodik, majd hozzátette, hogy „a boszniai Szerb Köztársaság számára a jogállamiság és a szuverenitás védelme elsődleges”.
A főszerkesztő kérdésére, hogy hogyan látja a nemzetközi közösség áldozatainak politikai nyomását, Dodik reagált a bosznia-hercegovinai bíróság ítéletére is, amely börtönbüntetést szabott ki rá.
A bírósági döntések és a nemzetközi nyomás nem fogják befolyásolni az elkötelezettségünket a daytoni egyezmény iránt. Mi nemcsak egy politikai entitás vagyunk, hanem egy nemzet, amely megőrzi a jogait és autonómiáját a világ bármely hatalmával szemben.
Dodik hozzátette, hogy „a geopolitikai helyzet bonyolódása és a nemzetközi közösség beavatkozása ellenére mi továbbra is a nemzeti jogainkat és a boszniai Szerb Köztársaság védelmét tartjuk a legfontosabbnak”.
Orbán Viktor is segített, megmenekült Dodik az Interpol elfogatóparancsától
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Milorad Dodik a közösségi oldalán jelentette be, hogy az Interpol elutasította a bosznia-hercegovinai bíróság kérését, hogy nemzetközi elfogatóparancsot adjanak ki ellene és Nenad Stevandics ellen. A kérelmet az Interpol 3. alapszabálya alapján utasították el, amely a politikai üldözés tilalmára vonatkozik.
Alekszandar Vucsics elnök most hívott, hogy értesítést kapott az Interpoltól, miszerint Szerbia fellebbezését helybenhagyták, így az Interpol elutasította a bosznia-hercegovinai bíróság kérését
− írta a bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság elnöke. A bejegyzésben köszönetet mondott Alekszandar Vucsics szerb államfőnek a támogatásért, valamint Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek és minden ország elnökének, aki fellebbezést nyújtott be.
(Borítókép: Milorad Dodik, a bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság elnöke 2024. szeptember 12-én. Fotó: Kocsis Zoltán / MTI)