Trump miatt elmarad az ünnepi karácsony az Egyesült Államokban?

GettyImages-2159535490
2025.04.12. 16:28
A karácsonyfa- és ünnepi díszeket gyártó kínai vállalatok áprilisig általában megkapják a megrendeléseket amerikai üzletfeleiktől. Az idén a megrendelések elmaradtak, sőt az elküldötteket is lemondták – minden bizonnyal a kétes kimenetelű vámháború miatt, amely sem a kínai cégeknek, sem az amerikai fogyasztóknak nem tesz jót.

Az amerikai elnök néhány lépésben 104 százalékra srófolta a vámot a kínai termékekre, amire Peking 84 százalékkal válaszolt – egyelőre.

Kapcsolódó
Donald Trump meghátrál, 90 napra felfüggeszti a vámokat

Donald Trump meghátrál, 90 napra felfüggeszti a vámokat

De 125 százalékos vámmal bünteti Kínát.

Donald Trump ugyanis egy újabb húzással 125 százalékra növelte a kínai vámot, miközben 90 napra 10 százalékban maximalizálta a többi országra kivetett importterheket.

A karácsonyi dekoráció túlnyomó részét, egészen pontosan 87 százalékát az amerikai kiskereskedők eddig rendre Kínából szerezték be, évente nagyjából 4 milliárd dollár értékben – emlékeztetett a Reuters. Ugyanakkor a kínai gyártók is nagymértékben függenek az amerikai piactól, amelyen termelésük felét értékesítik.

Ha az amerikaiaknak az idén új műfenyőre lenne szükségük, vagy lecserélnék a díszeket, mélyebben kell majd a zsebükbe nyúlniuk, ha egyáltalán találnak megfelelő cikkeket a boltokban.

Eddig egyetlen amerikai ügyfelem sem adott le megrendelést az idén

– panaszolta Csun Jing, akinek egy műfenyőgyára van Jinhuában. Nem tartja kizártnak, hogy az idén már nem kap megrendelést.

Hasonló cipőben jár Liu Szong, aki egy hasonló üzemet működtet Saohszingben. Abban reménykedik, hogy az elmaradt amerikai igényeket az orosz, európai és délkelet-ázsiai piacokon történő értékesítéssel semlegesítheti. Az amerikai megrendelések szerinte csökkeni fognak, mégis „határozottan biztos” abban, hogy Kína megnyeri a kereskedelmi háborút.

Más piacot kell keresniük

A többi között egy jinhuai, műanyag karácsonyfákat gyártó üzemet is irányít Guo Jessica, akit a napokban értesített egyik fontos amerikai partnere, hogy felfüggeszti 3 millió jüanos, 150 millió forintos megrendelését – miközben a beszállító eddig 400 ezer jüant költött a nyersanyagra.

A nő felkészült arra, hogy a rendelést végképp törlik, és aggódik vállalkozása jövőjéért.

„Elkerülhetetlenül sok embert érint, és senki sem menekülhet” – mondta Guo.

Elemzők szerint a kereskedelmi háború 1–2 százalékponttal visszaveti a kínai gazdaság idei növekedését, munkahelyeket fenyeget, és deflációt gerjeszt, ami fokozza a recesszió kockázatát.

A kínai exportőrök az idén érezhetően kevesebb terméket fognak eladni az Egyesült Államokban, amely tavaly több mint 400 milliárd dollár értékben vásárolt kínai termékeket.

A kínai gyártóknak ezek után más piacokon kell majd versenybe szállniuk, ami tovább csökkenti haszonkulcsukat, és költséglefaragásra kényszeríti őket.

A gyártás nem költöztethető Amerikába

Guo valamivel több mint tízezer négyzetméteres gyárában 140-en dolgoznak, a nyári csúcsidényben azonban akár kétszázan is. Az idén egészen bizonyosan nem alkalmaz több embert.

Az amerikai piac elvesztése sok ember munkáját érinti

– mondta Guo, ami érthető, hisz a karácsonyi díszek iránti hazai kereslet elenyésző.

Ugyanakkor az amerikai kereskedők sem fognak egykönnyen más, jutányos árú beszállítóra találni. A karácsonyi díszek második legnagyobb beszállítója 5,5 százalékos részesedéssel Kambodzsa, amelyre az amerikai elnök a múlt héten még 49 százalékos vámot vetett ki.

Noha Trump egyik célja a vámháborúban az, hogy az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit arra ösztönözze: telepítsék át gyártósoraikat Amerikába, a karácsonyi díszek esetében a terv kivitelezhetetlen.

Egészen biztosan nem készülhetnek az Egyesült Államokban, hisz nincs gyártás, ismeretlen a technológia, és hiányzik a munkaerő

– mondta az amerikai karácsonyfa-szövetség igazgatója.

Jami Warner jelentős, de megbecsülhető áremelésre számít. Arra is felhívta a figyelmet, hogy Amerikában a karácsonykor felállított fák négyötöde nem természetes, a műfenyők túlnyomó többsége pedig Kínából származik.

Azt állítja, hogy az iparág nem okoz járulékos kárt a geopolitikai csatározásban, hisz a karácsonyfa „nem stratégiai termék”.

(Borítókép: SDI Productions / Getty Images)