A budapesti gyógyfürdők 2024-es éve nagyon jól alakult, közölte a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH). Újra rekord árbevételi és eredményadatokról számoltak be.
Az idei évi tervekkel kapcsolatban pedig megjegyezték: elindulhatnak az elmúlt években tervezett és előkészített fürdőfejlesztési programok, valamint új elemekkel bővül a néhány évvel ezelőtt bevezetett kedvezményrendszer is. A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) 2025. évi üzleti tervét egyébként a Budapest Főváros Közgyűlése március végi ülésén fogadták el.
Minden eddigi csúcsot túlszárnyaltak
2024-ben az éves nettó árbevétel megközelítette a 26,3 milliárd forintot az egy évvel korábbi 23 milliárd forinttal szemben. Az adózás utáni eredmény meghaladta a 6,2 milliárd forintot a 2023-as 5 milliárd forint után.
Mindez annak az üzleti stratégiának köszönhető, amelynek első hároméves programját még 2020-ban indították el.
Lényeges elem volt az egy vendégre jutó árbevétel növelése és a történelmi fürdők szolgáltatásainak nemzetközi árakhoz igazítása, így elérve az európai történelmi fürdők minimum árszintjét.
A hazai vendégkörnek ugyanakkor évek óta jelentős kedvezményeket biztosítanak a Zsigmondy Klubkártyával és komplex bérletkonstrukcióinkkal.
Kapcsolódó
A fejlesztéseket illetően 2024-et a felkészülés évének is tekintettük, amikor is elkészültek mindazok a koncepciótervek és kiviteli tervek, melyek a következő évek nagy volumenű beruházásait alapozzák meg. A komplex fürdőfelújítási program kiemelt elemei a Gellért fürdő és a Rác fürdő rekonstrukciója, illetve a Széchenyi fürdő megújulása.
Az idei évi célok között fogalmazták meg:
- az eredménytermelő képesség fenntartását;
- a hosszú távú értékteremtést a szükséges beruházások megvalósításával;
- minőségi kiszolgálás és a vendégélmény növelését is.
Stratégiai kérdés és folyamatos kihívás számukra az egyensúly megteremtése: a mérleg egyik felén a bevételtermelés – elsősorban a turizmusból származóan – az üzleti eredmény növelése érdekében, a másik oldalon legalább ennyire fontos feladatunk, hogy a fővárosban élők élvezhessék a gyógyvíz és a fürdőzés jótékony hatásait, vagyis a budapestieknek megfelelő lehetőséget biztosítanak a fürdőkben a rekreációra, az egészség védelmére.
A 2025. évi tervben a tavalyi forgalomhoz hasonlóan megközelítőleg 4 millió vendéggel számolnak
– írta BGYH.
Az eltérés minimális, éves szinten úgy 10 ezer fővel kevesebb látogató várható az idén. Ez alapvetően a több évre szóló fürdőfejlesztési program hatásából adódik, mely az érintett egységek egyes vendégtereinek ideiglenes lezárásával jár, a Gellért fürdő esetében átmeneti időre teljes bezárást jelent.
Az erre az évre tervezett árbevétel ebből adódóan 237 millió forinttal elmarad a 2024-ben realizált forgalomhoz képest.
A budapesti gyógyfürdők 2025-ben mintegy 4,6 milliárd forint adózott eredményre számítanak, mely az előző évhez viszonyítva 1,6 milliárd forintos csökkenést mutat. Az eltérés fő okai: a Gellért fürdő utolsó negyedévre ütemezett bezárása miatti bevételkiesés, Széchenyi és a Dandár felújítása, a kedvezményrendszer kiterjesztése, az új törvényi előírásoknak (ESG, NIS2) való megfeleléshez szükséges beruházások finanszírozása, a bér- és anyagköltségek változása.
Egyre több a fiatal gyógykezelésre szoruló vendég
A gyógyászat területén az elmúlt időszakban tapasztalt trend alapján csökkenés prognosztizálható. Ez alapján a gyógyászati céllal érkező vendégforgalomban 180 ezer belépésszámmal terveznek. Új tendencia, hogy jelentős százalékban nőtt a fiatalabb korosztály aránya. A budapesti lakosok számára egészségmegőrzési programot alakítottak ki, ehhez két nappali kórházukban (Széchenyi és Lukács fürdők) bővítik a medical-jellegű gyógykezeléseket, akár prevenciós jelleggel is. A fürdőgyógyászati szolgáltatások igénybevételének ösztönzésére új, kedvezményes bérletkonstrukciókat vezetnek be.
A belépők ára átlagosan 5 százalékkal emelkedett 2025 januárjától.
A döntően turisták látogatta történelmi fürdők – Széchenyi, Gellért, Lukács és Rudas – esetében a nemzetközi piaci trendeket követve az év közepén árkiigazítást terveznek.
Tavaly a mintegy 4 milliós vendégforgalomból több mint 1,7 millióan árkedvezményes konstrukcióval látogatták a fürdőket, ez a teljes vendégkör 43,5 százaléka. A gyógyászati copayment (költséghozzájárulás) díja nem változott, a tavalyi árszinten marad – kivéve a nappali kórház ellátást. Ennek ára 10 százalékkal emelkedett, azonban még így is a legkedvezőbb gyógyászati ellátás maradt – egy háromhetes, 60 kezelést tartalmazó kúra egy kezelésre jutó díja 1350 forint.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Európai áramszünet: leállt a kártyás fizetés is, kígyóznak a sorok az ATM-ek előtt

Érkezik az új állampapír plusz, ilyen kamatokra lehet számítani

Akár néhány hónap múlva jöhet a vádemelés: megnéztük, hogyan működik a bennfentes kereskedelem

Máris kapcsolja ki ezeket a mobilján, ha nem akarja kivégezni az akksiját

Mától új rendszer érvényes az autósokra, érdemes figyelni ezeket a táblákat

Több országot érintő áramszünet miatt nem járnak a vonatok, és a repülők sem szállnak fel

Tömegbaleset Budapesten: riasztották a tűzoltókat

Hatalmas váltás előtt a kínai cégek: a vámok helyett új piacok után néznek

Sosem látott lépésre készül az Országgyűlés
