- Külföld
- szerbia
- háború
- európa
- bosznia
- boszniai szerb köztársaság
- orbán viktor
- népírtás
- magyar levente
Újabb háború törhet ki Európában, és ha így lenne, az Magyarországot is érintené

További Külföld cikkek
-
Totálisan átalakulhat a világ energiapolitikája
- A világ eddigi legsúlyosabb menekülthulláma várható az elfeledett háború miatt
- Hamarosan megkezdődik Harvey Weinstein szexuális erőszak perének újratárgyalása
- Három robbanás rázta meg Moszkva egyik bevásárlóközpontját
- A Gucci-ház örökösét meggyilkoló férfi saját fiát, majd magát próbálta megölni
Nem könnyű most vezetőnek lenni Európában. Washington, amely hagyományosan Európa legfontosabb szövetségese, hátat fordít a NATO-nak, és szorosabb kapcsolatokat alakít ki Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Az Egyesült Államok emellett nagymértékű vámokat vetett ki szinte minden európai importra, ami veszélyezteti a kontinens gazdasági növekedését. Az orosz erők eközben lassan, de folyamatosan nyomulnak előre Ukrajnában, veszélyeztetve annak szuverenitását. Európának a legkevésbé sincs szüksége egy újabb válságra.
És mégis készülődik egy, a kontinens közepén. Milorad Dodik vezetésével a Boszniai Szerb Köztársaság – a szerbek által ellenőrzött területek összessége – megpróbál elszakadni Bosznia-Hercegovinától.
Az oroszbarát szerb nacionalista Dodik egy évtizeden keresztül ásta alá a boszniai központi hatóságokat. Párhuzamos állami intézményeket hozott létre, és szította az etnikai feszültségeket, azt állítva, hogy a Szerb Köztársaságnak el kell szakadnia Boszniától a szerb nép védelme érdekében. A boszniai tisztviselőket pedig kirúgta a régió hivatalainak közel feléből. Hogy véget vessen ezeknek az akcióknak, a boszniai állami bíróság eltiltotta Dodikot hivatalától, és börtönbüntetésre ítélte.
Két háború Európában?
Azóta azonban Dodik látogatást tett Izraelben, Oroszországban és Szerbiában. Otthon a helyi rendőrség védi – írta meg a Foreign Affairs hasábjain Ismet Fatih Cancar, aki 2024 és 2025 között a John Hopkins Egyetem School of Advanced International Studies Fulbright vendégkutatója, 2020 és 2023 között pedig Bosznia-Hercegovina biztonsági miniszterének tanácsadója volt.
Ha a Boszniai Szerb Köztársaság elszakad Boszniától, Európa nagy bajba kerülhet. 1992 és 1995 között Bosznia a bosnyákok, horvátok és szerbek közötti háború színhelye volt – az utóbbi két csoportot a szomszédos Horvátország és Szerbia támogatta. A harcok brutálisak voltak: ezrek haltak meg, és a szerb vezetők és tisztviselők népirtást követtek el Szrebrenyicában. A konfliktus csak a NATO beavatkozása után ért véget, és a külső felek koalíciója segített létrehozni a jelenlegi boszniai államot. Ha Bosznia-Hercegovina összeomlik, sokan attól tartanak, hogy az erőszak ismét kiújul.
Egy esetleges katasztrófa megelőzése érdekében az európai és amerikai vezetőknek több forrást kell az országnak biztosítaniuk. Több békefenntartót kell küldeniük, hogy támogassák a boszniai hatóságokat az elszakadás elleni küzdelemben. A háború vége óta a Nyugat által Boszniában megtartott rendkívüli felügyeleti jogkört felhasználva segíteniük kell a boszniai alkotmány reformját, hogy az ország központi kormánya ne legyen annyira korlátozva, mint jelenleg. És meg kell erősíteniük Bosznia nemzeti intézményeit, hogy a Boszniai Szerb Köztársaság (vagy bármely más entitás) tisztviselői ne tudjanak egyszerűen szembeszállni a központi kormánnyal.
Az európai tisztviselők habozhatnak az ilyen intézkedésekbe való befektetéstől, tekintettel mindarra, amivel még foglalkozniuk kell. Az Egyesült Államok az elszigetelődési politikájával még kevésbé valószínű, hogy újra elkötelezné magát. De sokkal olcsóbb és könnyebb lesz most megállítani Dodikot és regionális és nemzetközi támogatóit, mint egy esetleges konfliktus során.
Európa nem engedheti meg magának, hogy egyszerre két háborút kezeljen – egyet Boszniában és egyet Ukrajnában.
Polgárháború és szétesés veszélye fenyegeti Bosznia-Hercegovinát
A kialakult instabilitás az egész régióra befolyással lehet.
Ha vezetői meg akarják védeni kontinensüket, meg kell akadályozniuk egy boszniai konfliktus kirobbanását.
Elválasztó kötelékek
Mint sok etnikailag megosztott államot, Bosznia-Hercegovinát is egy speciális hatalommegosztási keretrendszer irányítja, amelyet az 1995-ös daytoni békemegállapodás hozott létre, amely véget vetett az országban zajló háborúnak. A megállapodás feltételei szerint Bosznia két fő entitása – a bosnyák és horvát dominanciájú Bosznia-Hercegovinai Föderáció és a szerb dominanciájú Szerb Köztársaság – megvétózhatja a nemzeti politikai változásokat. A képviselet e három fő etnikai csoportra összpontosul. Az ország kormányának még e megállapodások ellenére is a Főképviselő Hivatalának (OHR), egy nyugati irányítású testületnek kell felelnie, amely megváltoztathatja Bosznia törvényeit.
Ez a keret funkcionálisan korlátlan hatalmat biztosít az etnikai csoporton belüli politikai vezetők számára, valamint lehetővé teszi, hogy akadályozzák a kormányzatot. Ezt senki sem használta ki jobban, mint Dodik.
Az elmúlt két évtizedben Dodik különböző vezetői szerepkörökben a boszniai állami intézmények szisztematikus lebontásán dolgozott.
Ő és tisztviselői például többször megvétózták a boszniai kormány azon törekvéseit, hogy integrálódjon a NATO-ba és az Európai Unióba. Talán még ennél is fontosabb, hogy Dodik azon dolgozott, hogy területeit kivonja a központi kormány igazságügyi, vámügyi és biztonsági intézményeiből.

Ennek az időszaknak a nagy részében Dodik elkerülte a tetteiért való felelősségre vonást. A nyugati tisztviselők frusztrálónak találták őt, de ahelyett, hogy szembeszálltak volna vele, inkább megnyugtatták. Az elmúlt néhány évben azonban ellenállásba ütközött. Először is, 2023-ban a Főképviselő Hivatala Washington támogatásával módosította az ország jogi kódexét, hogy bűncselekménynek minősítse az utasításai megtagadását – nagyrészt válaszul Dodik viselkedésére. Ez év februárjában aztán a boszniai állami bíróság elítélte Dodikot a Főképviselői Hivatal határozatainak semmibe vétele miatt. A bíróság egy év börtönbüntetésre ítélte Dodikot, és hat évre eltiltotta a hivatali tevékenységtől. Ez figyelemre méltó pillanat volt: ez volt az első alkalom, hogy a boszniai intézmények valóban felelősségre vonták a Republika Srpska szakadárjait tetteikért.
Elfogatóparancs Dodik ellen
Dodik azonban nem fogadta el a bíróság döntését. Ahelyett, hogy lemondott volna, és feladta volna magát, fokozta erőfeszítéseit. Rávette a Republika Srpska parlamentjét, hogy tiltsa meg a boszniai állami bíróság, a boszniai ügyészség, a Legfelsőbb Igazságügyi és Ügyészi Tanács és a boszniai rendőrség működését a területén. A törvény még a boszniai állami intézmények jelenlétét is kriminalizálta a Boszniai Szerb Köztársaság területén, szigorú büntetésekkel sújtva azokat a helyi tisztviselőket, akik együttműködtek a központi kormány tisztviselőivel. Dodik ezzel egyidejűleg bevezetett egy külföldi ügynöknyilvántartást, amely a civil társadalmat követi nyomon és veszi célba.
Ezek a szeparatista törvények mind illegálisak, és a boszniai alkotmánybíróság megsemmisítette őket. A boszniai állami intézmények azonban részben valóban visszavonultak a Szerb Köztársaság területéről. Emellett Dodik megduplázta a lépéseket, és olyan módosításokat javasolt a Republika Srpska alkotmányához, amelyek független hadsereget, határrendőrséget és egy különleges ügyészséget hoznának létre, amely hírszerzési kapacitással rendelkezik, és amely büntetőeljárást indíthatna az általa „az RS ellenségeinek” nevezett személyek ellen – ezek mindegyike kiújíthatja a konfliktust a boszniai állam és a szerb szakadárok között.
Válaszul a boszniai ügyészség csatlakozott a boszniai állami bírósághoz, amely elfogatóparancsot adott ki Dodik letartóztatására. Az Interpolt is felkérte, hogy adjon ki elfogatóparancsot.
Az Interpol azonban Szerbia nyomására ezt elutasította. A boszniai állami rendőrség pedig nem tudta letartóztatni Dodikot, mert attól tart, hogy ez erőszakos összecsapáshoz vezetne. A Republika Srpska rendőrsége még azzal is fenyegetőzött, hogy erőszakot alkalmaz egy ilyen kimenetel megakadályozására.
Orbán Viktor is segített, megmenekült Dodik az Interpol elfogatóparancsától
A bosnyák politikus Moszkvát is megjárta.
Csend a nyugati fronton
Dodik és helyi támogatói nincsenek egyedül a Boszniától való elszakadásra irányuló törekvéseikkel. Dodik elítélését követően Aleksandar Vucsics szerb elnök a területre utazott, ahol elítélte az ítéletet, mint ami antidemokratikus és törvénytelen, és támogatásáról biztosította a boszniai népet, intézményeket és vezetést. Vucsics kijelentései aligha meglepőek: a szerb vezető, akárcsak Dodik, nacionalista, aki „Nagy-Szerbiát” akar létrehozni, amely egyesíti a Szerb Köztársaságot a Szerbiával.
Vucsics a boszniai válságot is belpolitikai ajándéknak tekinti.
Vucsics hónapok óta tömeges tüntetésekkel néz szembe egyre tekintélyelvűbb kormánya ellen. Dodik támogatásával és az etnikai feszültségek szításával reméli, hogy eltereli a figyelmet a belpolitikai kérdésekről, és megerősíti támogatottságát.
Magyar Levente magyar külügyminiszter-helyettes is Republika Srpskába látogatott, hogy támogassa Dodik puccsát. Magyarország szövetségesnek tekinti Dodikot az európai illiberális vezetők koalíciójának létrehozására irányuló erőfeszítéseiben, és osztja oroszbarát álláspontjaikat. Ha a Balkánra visszatér a háború, annak Magyarország is részese lesz.
Nem engedték leszállni a magyar külügyi államtitkár gépét Szarajevóban
Magyar Levente ennek ellenére Banja Lukában tárgyalt Milorad Dodikkal.
Magyar kijelentette, Magyarország nem marad ki belőle. Nem állunk félre... Veletek és a [Szerb Köztársaság] népével vagyunk. Orbán Viktor magyar miniszterelnök a maga részéről úgy tűnik, érdekelt egy ilyen konfliktus siettetésében, Orbán 2020 óta beavatkozik Bosznia belügyeibe – írja a szerző. Mint azt megírtuk, a VSquare információi szerint a Boszniába küldött magyar Terrorelhárítási Központ (TEK) különítményének feladata nem a rendőrség kiképzése és egy közös gyakorlat levezénylése, hanem Milorad Dodik boszniai szerb vezető kimenekítése lett volna. Az akciót azonban megneszelték a horvátok és az amerikaiak is, utóbbi ráadásul figyelmeztetést is küldött Budapestnek: ha végrehajtják a szöktetést, kizárják a szervezetet az összes nemzetközi együttműködésből.
VSquare: Akár balkáni válság is lehetett volna a TEK meghiúsult szerbiai akciójából
Új információk láttak napvilágot.
Idén február végén magyar különleges rendőri erőket vezényeltek a Szerb Köztársaságba azzal a titkos céllal, hogy megkönnyítsék Milorad Dodik boszniai szerb vezető gyors Magyarországra szállítását abban az esetben, ha egy boszniai bíróság elrendelné az azonnali letartóztatását a szeparatista lépései miatt – mondta a VSquare-nek több, a műveletet ismerő független forrás. Az esetet a 444 szúrta ki.
Putyinnak is érdeke
De talán senki sem támogatta boldogabban Dodikot, mint Putyin. Moszkva régóta törekszik a Nyugat-Balkán destabilizálására, mind az Ukrajnáról való figyelemelterelés, mind pedig Európa általános feszegetése érdekében. A Kreml helyesen úgy tekint a Nyugat-Balkánra, mint a kontinens érzékeny pontjára, Boszniára és Hercegovinára pedig az európai biztonság destabilizálásának és az euroatlanti integráció akadályozásának központi csataterére. Ennek eredményeképpen, és amellett, hogy feltétel nélküli támogatást nyújtott a Szerb Köztársaságnak, Putyin találkozott Dodikkal, amikor az a múlt héten Moszkvába utazott. Oroszország valószínűleg megpróbálja majd felszámolni az OHR-t.
Európa természetesen ellenezte Dodik erőfeszítéseit. Az Európai Külügyi Szolgálat, amely az Európai Unió diplomáciai kapcsolatait kezeli a blokkon kívüli országokkal, nyilatkozatában kijelentette, hogy Dodik veszélyezteti Bosznia-Hercegovina alkotmányos és jogi rendjét, gyengíti a bürokráciát és támadja az alapvető szabadságjogokat. Az Egyesült Államok is hasonló álláspontot képviselt. Márciusi nyilatkozatában Marco Rubio külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy Dodik „aláássa Bosznia-Hercegovina intézményeit, és veszélyezteti annak biztonságát és stabilitását”.
Európának és az Egyesült Államoknak mindenekelőtt gyorsan kell cselekednie. A szerb szeparatisták máris felbátorodtak. Moszkva is.
Boszniát most jobban fenyegeti az összeomlás, mint fiatal történelme során bármikor, ami azt jelenti, hogy az erőszak gyorsan visszatérhet.
Azok a területek, ahonnan Dodik kihajította a boszniai állami intézményeket, nem véletlenül ugyanazok, ahol a szerb erők népirtást követtek el a bosnyákok ellen az 1990-es években. Sok bosnyák elmenekült, hogy elkerülje a gyilkosságokat, de azóta visszatértek. Most azonban ezek az emberek a Szerb Köztársaság rendőrségének vannak kiszolgáltatva – annak a rendőrségnek, amely a gyilkosságokért felelős.
Dodik tettei tehát kulcsfontosságú próbatételt jelentenek Kier Starmer brit miniszterelnök, Emmanuel Macron francia elnök, Fredrich Merz német kancellár és más európai vezetők számára, akik azt állították, hogy képesek lépni, és betölteni a Washington által hagyott vákuumot.
Ha Európa meg tudja állítani Dodik hatalomátvételét, a kontinens megmutatja, hogy komolyan gondolja az saját maga megvédését.
De ha nem képes rá, akkor Európa a széthullás veszélyének lesz kitéve. Végül is nehéz elképzelni, hogy a kontinens hogyan lesz képes megállítani Putyint – vagy Trumpot –, ha nem állítja meg Dodikot.
Bosznia-Hercegovina nem bízik a magyar békefenntartókban, hivatalosan kéri a lecserélésüket
Úgy vélik, a missziónak teljesen semlegesnek kell maradnia.
(Borítókép: Az EUFOR egyik román katonája Szarajevóban, Bosznia-Hercegovinában 2025. április 8-án. Fotó: Amel Emric / Reuters)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Kína visszaütött a vámháborúban, az amerikai hadsereg is térdre kényszerülhet
Peking felfüggesztette bizonyos ritkaföldfém-ásványok és mágnesek exportját Amerikába.
április 17., 19:32
- Külföld
Trumpék olyan tárgyalásba kezdtek, ami történelmet írhat
Ha viszont az amerikaiak elszámítják magukat, annak súlyos következményei lehetnek.
április 18., 06:20
- Külföld
Áremelkedésre figyelmeztet az Egyesült Államokban a Shein és a Temu
Donald Trump vámjai az e-kereskedelemre is hatással vannak.
április 18., 06:18
- Mindeközben
Nem fogadták el olyannak, amilyen, ezért 17 milliót költött külsejére egy fiatal férfi
tegnap, 18:40
- Címlapon
Pokoli veszteségek jönnek, minden eddiginél véresebb harcok várhatók Ukrajnában
Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő elemezte az orosz–ukrán háború eseményeit.
tegnap, 19:02
- Külföld
A rejtély, amit hatmilliárd forint sem oldott meg – nem adják fel Madeleine McCann ügyét
Még több támogatást kaptak.
április 17., 21:12
- Külföld
Donald Trump hatalmas ígéretet tett Giorgia Meloninak
Több fontos téma is szóba került a két vezető megbeszélésén.
április 17., 20:37
- Külföld
Totálisan átalakulhat a világ energiapolitikája
Kína irányt váltott, célba vette az olajvagyont, ami sok mindent átírhat.
tegnap, 21:17
- Külföld
Küszöbön a megállapodás, de Moszkva újabb offenzívára készül – Zelenszkij szerint Kína fegyverekkel segíti Putyint
április 17., 06:15
- Külföld
Ferenc pápa térfélválasztásra szólította fel az emberiséget
Az egyházfő nagycsütörtöki gondolatait a Szent Péter bazilikában ezernyolcszáz pap hallgatta.
április 18., 07:43
- Külföld
A Time magazin közzétette a 100 legbefolyásosabb emberének listáját
Meglepetések is akadnak a sorban.
április 17., 06:08
- Külföld
Hárommillió gyermek halálát okozta, hogy nem hat a gyógyszer
A megelőzés legjobb módja a fertőzés elkerülése.
április 17., 15:40
- Külföld
Orosz légi fenyegetés Lengyelországban, felszálltak a NATO vadászgépei
Portugál és svéd gépek is segítenek.
április 18., 07:24
- Címlapon
Ötezer éves kínai türelem néz szembe Trump öklével, végsőkig tartó küzdelem jön
Az Egyesült Államok erőből lép, Kína viszont kitart.
tegnap, 15:52
- Külföld
A Nemzetközi Büntetőbíróság magyarázatot követel Magyarországtól Benjamin Netanjahu ügyében
Az ICC május 23-ig adott határidőt a válaszadásra.
április 18., 07:21
- Külföld
Ítéletidő tombol az Alpokban – havazás szigetelt el városokat a külvilágtól
A hatóságok erős szélre, lavinaveszélyre, áradásokra és földcsuszamlásokra figyelmeztettek.
április 17., 17:27
- Címlapon
Donald Trump minden korábbinál keményebben nekiment Volodimir Zelenszkijnek, ultimátumot adott az ukrán elnöknek
tegnap, 06:14
- Külföld
A londoni orosz nagykövet semmi kivetnivalót nem talál abban, hogy a brit partoknál tengeralattjárókat figyelnek meg
A kémkedés tényét nem tagadta.
április 17., 09:58
- Külföld
Szijjártó Péter Pakisztánban: Közvetlen légi járat létesülhet, és élénkülhet a kereskedelem a két ország között
A külgazdasági és külügyminisztert 17 magyar cégvezető is elkísérte az útra.
április 17., 12:19
- Külföld
Különleges engedményeket vezettek be az izraeli hadseregben
A szerződéses női katonák például többféle színű körömlakkot is használhatnak.
április 17., 07:15
- Külföld
Helyet követel a NAÜ az iráni-amerikai tárgyalásokon
Rafael Grossi: Nem hagyhatnak ki minket.
április 17., 15:23
- Mindeközben
Egykori szépségkirálynő lesz a Mokka új műsorvezetője: „Nagyon tetszik nekem ez a műfaj”
tegnap, 13:47
- Külföld
Vizsgálatot indított az MCC brüsszeli irodája ellen az EU
A bejelentés szerint a szervezet jogi kiskapukat kihasználva titkolja a költségvetését.
április 17., 10:03
- Külföld
Lehallgatásbiztos telefontokot ajánlottak a Magyarországra készülő európai parlamenti képviselőknek
A LIBE delegációja mindenre felkészült.
április 17., 13:32
- Külföld
Marco Rubio bejelentette a külföldi dezinformáció ellen küzdő szolgálat bezárását
A Global Engagement Center néven alapított cég régóta a republikánusok célkeresztjében volt.
április 17., 12:10
- Mindeközben
Molnár Anikó terhességeiről vallott: „Nem ébredt fel bennem az anyai ösztön”
tegnap, 12:39
- Külföld
Tragédia Nápoly közelében, lezuhant egy felvonó kabinja, négyen meghaltak
Elszakadt a kötél.
április 17., 21:30
- Külföld
Lövöldözés tört ki a Floridai Állami Egyetemen, legalább hatan megsérültek
A támadót a rendőrség őrizetbe vette.
április 17., 21:18
- Külföld
Több mint egy tucat betegének megölésével vádolnak egy német orvost
A börtönön túl élethosszig tartó szakmai eltiltást is kértek a gyanúsítottra.
április 17., 06:17
- Külföld
Hamis dokumentumokkal próbáltak bejutni Németországba afgán menekültek
Az új kormány leállítaná a befogadási programokat.
április 17., 16:18
- Címlapon
Amerikából kitoloncolt magyarok jelentek meg a budapesti hajléktalanok között
A főigazgató számolt be a város aktuális ügyeiről.
tegnap, 16:35