A Nemzetközi Űrállomás (ISS) legújabb legénysége különös figyelmet kapott nemcsak tudományos, hanem jogi szempontból is - írja a computertrends.hu. A legénység tagjai - az orosz Alekszej Zubrickij és Szergej Rizsikov, valamint az amerikai Jonny Kim - pár napja sikeresen megérkezett az ISS fedélzetére a Szojuz MS-27 küldetés keretében.
Alekszej Zubrickij 1992-ben született az akkor még Ukrajnához tartozó Zaporizzsja térségében, az űrrepülés előtt katonai pilótaként szolgált, majd 2017-ben csatlakozott az orosz űrprogramhoz. 2023 augusztusában jelölték ki a Szojuz küldetés fedélzeti mérnökének.
Az űrhajós a zord körülmények mellett a földi konfliktusokkal is küzdhet, ugyanis
ukrán sajtóértesülések szerint távollétében hazaárulásért elítélték, és katonai szolgálat alóli kibúvás miatt is körözik.
A vádak szerint a pilóta a 2014-es események után az orosz haderőben folytatta pályafutását, majd az űrkutatás felé fordult.
Tovább fűszerezi a helyzetet, hogy Alekszej Zubrickij jelenleg egy nemzetközi együttműködésben vesz részt, a NASA és a Roszkoszmosz közös küldetésén. Az amerikai űrügynökség nem reagált a sajtóban megjelent vádakra, az űrhajóst szakmai és nem politikai alapon választották ki.
A lap megjegyzi, az eset rávilágít, hogy a modern űrkutatás mennyire összetett környezetben zajlik, ahol a tudományos és technológiai előrelépések gyakran keverednek geopolitikai kérdésekkel. Az ISS célja a nemzetközi együttműködés, a földi határokon átívelő közös kutatás, mégis időről időre viták tárgyává válhat az űrhajósok származása.