Ukrajna nyitott egy ásványkincsekről szóló megállapodás aláírására az Egyesült Államokkal, de csak akkor, ha az egyenlő partnerséget biztosít és tiszteletben tartja az ukrán szuverenitást – közölte az ukrán elnök. Volodimir Zelenszkij hangsúlyozta, hogy Ukrajna kész hozzájárulni a megállapodáshoz a földjeivel és erőforrásaival, de elvárja, hogy az Egyesült Államok technológiát és tőkét hozzon.
„Úgy tűnik, hogy Zelenszkij megtanulta azt a tárgyalási stratégiát, amit Vlagyimir Putyin is alkalmaz: hogyan lehet úgy nemet mondani az amerikai elnöknek bizonyos igényekre vagy feltételekre, amelyeket nem akar abban a formában elfogadni, aláírni, hogy Donald Trump ne érezze azt, hogy ez egy nem, hanem hogy egyfajta igen” – mondta az ukrán elnök kijelentéséről Bendarzsevszkij Anton. A posztszovjet térség szakértője úgy értékelte, hogy Volodimir Zelenszkij megfogalmazása valójában egy olyan igen, amely erős feltételeket tartalmaz, és kimondja, hogy
a jelenleg asztalon lévő megállapodás az ukrán nyersanyagokról és ritkaföldfémekről nem túlságosan előnyös Ukrajna számára.
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója felidézte, a megállapodás előző változatát még aláírta az ukrán elnök, az mindkét fél számára előnyös részeket tartalmazott, de ez végül a közismert fehér házi vita után elmaradt. Az Egyesült Államok március végén előjött egy újabb tervezettel, amely a szakértő szerint sokkal hátrányosabb volt Ukrajna számára, mert gyakorlatilag a teljes ukrán nyersanyagkészletre rá akarják tenni a kezüket az amerikaiak, és nem világos, hogy mit adnak cserébe.
Ukrajna most részben arra hivatkozik, hogy az uniós csatlakozásra pályázik, és az EU szabályainak nem felel meg az az amerikai feltétel, hogy bármilyen új nyersanyag-lelőhely kitermelésére kerülne sor, akkor az Egyesült Államok prioritást élvez. Ezzel ellentétes az uniós közbeszerzési és versenyszabályozással, és Kijev most erre utalva próbálja átszabni a szerződés feltételeit.
Bendarzsevszkij Anton ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy Zelenszkij nem húzhatja sokáig a megegyezést, mert sürgető szüksége lenne az amerikai támogatásra. Az ukrán hírszerzés szerint újabb orosz offenzíva indul, amint az időjárás és a terepviszonyok ezt lehetőév teszik, és Ukrajna arra számít, hogy Oroszország akár új frontot nyithat Ukrajna északi, északkeleti részében. A másik sürgető ok pedig az, hogy még az előző amerikai adminisztráció által elfogadott katonai támogatást most kapja meg Ukrajna, de ez a program nyáron lezárul, utána pedig Kijev amerikai segítség nélkül maradhat a megállapodás nélkül.