A brit statisztikai hivatal (ONS) pénteken ismertetett előzetes becslése szerint havi összevetésben 0,5 százalékkal nőtt a hazai össztermék (GDP) az idei második hónapban – írja az MTI.

Az elemzői előrejelzések átlaga 0,1 százalékos havi növekedést valószínűsített februárra az euróövezeten kívüli legnagyobb európai gazdaságban.

Az ONS valamelyest javította a januárra szóló GDP-adatot is: pénteken ismertetett, felülvizsgált mérése szerint az idei első hónapban stagnált a brit gazdaság teljesítménye a korábbi becslésben szereplő 0,1 százalékos havi visszaesés helyett.

A statisztikai hivatal pénteken ismertetett becslése szerint a februárban véget ért három hónapban 0,6 százalékkal bővült a brit hazai össztermék a tavaly novemberben zárult összehasonlító háromhavi időszakkal összevetve. A háromhavi növekedés fő hajtóereje a szolgáltatási szektor volt.

A februárral zárult tizenkét hónapban 1,4 százalékkal bővült a brit GDP-érték

az ONS előzetes adatai alapján.

A brit gazdaság élénkülését a legutóbbi aktivitási mérőszámok is jelezték.

Az S&P Global pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) felmérése szerint a brit feldolgozóipar és a szolgáltatási ágazat szezonálisan kiigazított kompozit beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 51,5-re emelkedett márciusban a februári 50,5-ről.

A márciusi BMI-mutató öt hónapja a legmagasabb volt, bár az S&P Global hangsúlyozta, hogy

ez az érték is jóval elmarad a hosszú távra visszatekintő átlagtól, mely jelenleg 53,6.

Az 50 feletti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának élénkülését jelzik, vagyis az 51,5-ös márciusi kompozit adat a brit üzleti szektor teljesítményének mérsékelten gyorsuló ütemű javulására vall.

A kompozit adaton belül a brit hazai össztermék 80 százalékát előállító szolgáltatási ágazat aktivitási indexe 52,5-re – tavaly augusztus óta a legmagasabb szintre – nőtt márciusban a februári 51,0-ről.

Pesszimizmus Donald Trump vámjai miatt

A múlt havi szolgáltatási BMI-jelzőszám is jelentősen elmaradt a hosszú távú átlagtól, amely az S&P Global számításai szerint 54,3.

A brit gazdaság egészének várható idei teljesítményéről egyelőre borúlátó előrejelzések vannak érvényben, és ebben szerepük van az amerikai vámintézkedéseknek is.

A Bank of England első negyedévi pénzügypolitikai jelentésében a korábbi prognózis felére, 1,5 százalékról 0,75 százalékra rontotta a brit hazai össztermék idei egész éves növekedésére szóló prognózisát.

A brit kormánynak hivatalos előrejelzéseket készítő és a felelős költségvetési politika felett őrködő szervezet (Office for Budget Responsibility, OBR) friss elemzésében közölte: modellszámításai azt mutatják, hogy ha az Egyesült Államok és a világ többi része közötti vámok viszonossági alapon 20 százalékponttal emelkednek, ennek nagy-britanniai hatása a 2026-2027-es pénzügyi évben tetőzne, és abban az évben a brit GDP-érték 1 százalékkal lenne alacsonyabb az arra az időszakra szóló jelenlegi alapeseti előrejelzésnél.

Trump 90 napra felfüggesztette a vámokat, miután meghúzta a ravaszt

Donald Trump szerint Kína megállapodást akar az Egyesült Államokkal – az elnök erről újságírók előtt beszélt azt követően, hogy 125 százalékra emelte a Kínával szembeni vámokat, miközben számos más ország esetében 90 napra felfüggesztette a viszonossági vámokat. Bővebben.