Friss, nemzetközi adatok szerint hazánk vagyoni egyenlőtlensége az Európai Unióban (EU) a legmagasabb, és világszinten is olyan országokkal játszunk egy ligában, mint Kína, Szaúd-Arábia vagy India.
1995 és 2014 között a társadalom vagyoni szerkezete viszonylagos egyensúlyt mutatott, ám 2015 után drámai átrendeződés következett:
Kapcsolódó
az elit elképesztő mértékben gazdagodott, a szegényebb rétegek pedig egyre kevesebb részt hasíthatnak ki a közös tortából.
A Pénzcentrum elemzése szerint
- Dél-Afrikában a leggazdagabb 10 százaléka a lakosságnak az összes vagyon 85,8 százalékát birtokolja: a világ legegyenlőtlenebb országa, ami a vagyonelosztást illeti.
- Hasonlóan brutális a helyzet Mexikóban is: a 10 leggazdagabb százalék az összes vagyon 78,4 százaléka felett prosperál.
- A dobogó harmadik helyén pedig Szaúd-Arábia áll: a legvagyonosabb 10 százalék kezében az összes vagyon 73,3 százaléka összpontosul.
- Nem sokkal marad el ettől az Egyesült Államok, ahol 71,2 százalékot birtokol a legfelső tized, és ezzel az ország a világ legfejlettebb gazdaságai közül a leginkább egyenlőtlen vagyoni szerkezetű.
- A sorban Kína követezik 70,9 százalékos aránnyal
Világosan kirajzolódik: a vagyoni egyenlőtlenség nemcsak a szegényebb országokat sújtja, hanem a világ vezető nagyhatalmait is.
Az EU legrosszabbul teljesítő tagja ezen a téren nem Görögország, Románia, Bulgária vagy olyan tehetős, és óriási hatalommal rendelkező országok, mint Franciaország vagy Németország, hanem Magyarország.
Magyarországon a leggazdagabb 10 százalék 67,1 százalékát birtokolja az összes személyes vagyonnak. Ezzel hazánk nemcsak az EU, de szinte a teljes fejlett világ egyik legszélsőségesebben egyenlőtlen társadalma lett vagyoni szempontból.
Összehasonlításként: az EU-átlag 59,3 százalék, míg a lista legjobbjának számító Hollandia „csak” 45,4 százalékos arányt mutat. És például az unión kívüli Észak-Macedónia és Izland is kiegyensúlyozottabb képet fest, 56,5–56,7 százalék közötti arányukkal.
Az adatokból kiindulva Magyarország olyan szuperhatalmakkal játszik leginkább egy ligában, mint Kína és India: a 67,1 százalékos arányszámunk pont a két ország közé ékelődik be.
1995-2014 között egy látszólagos nyugalomról tanúskodik a rendszerváltási vagyonelosztás után bár a gazdagok jóval többet birtokoltak, de nem voltak akkora extrém különbségek, mint manapság, néhány tized százalékpontnyi változást leszámítva gyakorlatilag be volt betonozva a vagyon eloszlása.
A két évtizedig tartó stabilitás 2015-ben megtört, és a következő három évben látványos átrendeződés zajlott le: az ország leggazdagabb rétege rövid idő alatt több mint 7 százalékponttal növelte részesedését az összvagyonból, ez ennyire rövid időtávon egy rendkívüli mértékű átrendeződésnek számít.
A leggazdagabbak közül is főként a szupergazdag elit gyarapodott, tehát a magyar vagyonkoncentráció nemcsak általánosan az igen tehetősek körében, hanem extrém mértékben a piramis csúcsán történik. A 2017-től 2023-ig tartó időszakban ez a vagyoneloszlás gyakorlatilag „befagyott” - derül ki a cikkből.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Sosem látott lépésre készül az Országgyűlés

Akár néhány hónap múlva jöhet a vádemelés: megnéztük, hogyan működik a bennfentes kereskedelem

Máris kapcsolja ki ezeket a mobilján, ha nem akarja kivégezni az akksiját

Lerántják a leplet a magyar gazdaságról: sorsdöntő, ami a héten történik

Itt vannak a választási eredmények: még nyár előtt új vezetése lehet Bécsnek

Szuvenír helyett inkább ezt vásárolják kilószámra a japán turisták

Itt a fordulat a háborúban? Ötéves tűzszünetről érkezett konkrét ajánlat

Ez hatalmas pofon: sokkolta a jogvédőket a taposóakna-fordulat
Megint üzent Trumpnak Grönland: nem teszi zsebre, amit kapott
