A kockázatelemzők szűrőjén fennakadt távol-keleti cégek által működtetett raktárakban mintegy 120 ezer pár lábbelit, jelentős mennyiségű játékot, ruházati termékeket, fűnyírókat és egyéb műszaki termékeket vontak hatósági felügyelet alá.
Több mint négyszázmillió forint kárt okoztak a védjegytulajdonosoknak azok a különféle márkajelzésű hamis termékek, amelyeket a pénzügyőrök az akció során találtak.
A NAV azokat a cégeket választotta ki ellenőrzésre, amelyek igyekeztek láthatatlanok maradni: minimalizálni akarták az adófizetést és az adóhatósági rendszerekben hagyott digitális lábnyomukat is – tették hozzá.
Azt írták: az Európai Unió adóhatóságai közül a NAV lát rá a legtöbb tranzakciós adatra, például online számlákra, online pénztárgépi adatokra, illetve az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer (eKÁER) adataira. A 16 raktárhelyiséget is az adatok vagy épp azok gyanús hiánya miatt minősítette kiemelt kockázatúnak a hatóság.
A kőbányai helyszíneken a tulajdonosok és az alkalmazottak egyetlen esetben sem tudták igazolni a termékek eredetét, tulajdonosát vagy a beszerzés körülményeit. Sem az import-, sem az adóbevallási, sem az eKÁER-adatok nem igazolták a legális beszerzést.
A kiválasztott távol-keleti cégeknél jellemzően a teljes raktárkészlet illegális volt – fűzték hozzá.
A NAV hatósági felügyelet alá vonta azokat az árukat, amelyek eredetét, beszerzését, tulajdonosát a helyszínen hitelt érdemlő módon nem tudták igazolni.
Ha az érintett cégek 15 napon belül rendezik adókötelezettségeiket, akkor visszakapják az áru feletti rendelkezési jogot. Ha nem, akkor a NAV árverésen értékesíti a több mint négymilliárd forintnyi terméket – ismertették.
A hamis termékek egyenesen a NAV bűnjelraktárába kerültek, a forgalmazóikkal szemben iparjogvédelmi jogok megsértése bűncselekmény miatt indult eljárás – tartalmazza a közlemény.
(Címlapképünk illusztráció.)