Immár negyedik alkalommal várták a miniszterelnöki interjú ellen tiltakozók Orbán Viktort péntek reggeli rádióinterjúja óbudai helyszínén, a közmédia épülete előtt. A Momentum által odahívott mintegy 50 ember mellett ugyanakkor kormánypárti influenszerek is eljöttek, így hosszas szócsata alakult ki, jelentős rendőri jelenlét mellett.
Orbán Viktor aztán zavartalanul bejutott a Kossuth rádió stúdiójába fél 8-kor.
Tiszás hangfelvétel
Elsőként Kollár Kinga tiszás EP-képviselő kiszivárgott hangfelvételének tartalmáról beszélt, azt mondta, "mint egy rossz Hunyadi-filmben" egyszer csak az ellenség oldalán tűnt fel egy magyarok által kiküldött képviselő - ismert, Kollár Kinga arról beszélt, hogy helyes visszatartani a Magyarországnak járó uniós forrásokat.
"Nemcsak, hogy ezt csinálják, hanem büszkék is rá, és belemondják pacekba"
- fogalmazott a miniszterelnök, akinek ugyanolyan élménye volt, mint amikor meghallotta Gyurcsány Ferenc őszödi beszédét az autóban ülve.
Szerinte kétfajta módon lehet választást nyerni:
- jó programmal biztalmat kér
- annak szurkol, hogy rossz legyen az országnak, és akkor előbb-utóbb változás történik.
"Én semmire sem tartom az utóbbi embereket" - mondta Orbán Viktor.
Ukrán uniós tagság
Teljesen eltérő eredményeket mutatnak az Ukrajna uniós tagságáról szóló friss közvélemény-kutatások, de a jövő héten már postázzák is a kormány Ukrajna-ügyi véleményformáló szavazási csomagját mindenkinek, egy kérdéssel: legyen-e az unió tagja Ukrajna.
Ennek kapcsán azt mondta, ez döntő ügy, mivel Ukrajna EU-tagsága tönkreteszi Magyarországot, tönkreteszi a kormány gazdasági eredményeit.
"Legyen világos, hogy ebben a fontos ügyben mi a magyarok álláspontja, amit aztán Brüsszelben képviselni kell" - mondta. Szerinte viszont nem minden magyar párt teszi ezt, vannak olyanok, akik Magyarország "feloldódásán" dolgoznak valamilyen brüsszeli központ körül. "Nekünk ezzel szembe kell fordulnunk, harcolnunk kell azért, hogy senki ne tehesse kockára a gazdasági eredményeket" - mondta még. Orbán Viktor szerint a legnagyobb kockázat még a mezőgazdaság és a biztonság terén jelentkezik.
Ismert, Ukrajnát az EU soraiba 2030-ig, gyorsított eljárással felvennék, ezzel szemben a magyar kormány álláspontja, hogy érdemalapú módon kell országoknak csatlakozniuk.
Követik az EP-vitákat, szerinte Európa a háború folytatására készül, Brüsszelben sokan azt képviselik, hogy Európa érdeke, hogy a frontvonalakon dőljön el a háború sorsa.
Vámháború
A vámháború ügyéről is beszélt, de ennek
jelentősége messze elmarad az "ukrán-orosz háború" jelentőségétől.
Szerinte izgalmas tárgyalási kérdés, hogy "ma felemelem, holnap leviszem", aminek a vége az lesz, hogy Amerika mindenkivel egyelőre meg fog állapodni, nem vámháború lesz, hanem vámbéke, ezzel szemben a háború ügye itt marad velünk.
Árrésstop
Az árrésstop ügyéről is beszélt, szerinte ha nem lenne háború, az infláció ügye sem lenne napirenden, az infláció letörésének hosszú távú záloga a béke.
"Persze nem állhatunk itt szerencsétlenkedve és várakozva, lépéseket kell tennünk az infláció ellen, ezt árszabályozásnak hívják" - magyarázta a kormányfő, aki rámutatott, most már 5 százalék alatt van a pénzromlás legfontosabb mutatója.
Beszámolt arról, több mint 800 termék árát jelentősen csökkentették, és bár van olyan falu, ahol 4 boltból csak 1-ben csökkentették az árakat, látszanak az eredmények.
A következő lépés a telekommunikációs cégekkel folytatott tárgyalás volt, nem fognak árat emelni jövő év júliusáig, ezt követően pedig a bankokkal ültek le, ott is küszöbön áll az eredmény.
Felidézte, az élelmiszer-kereskedőkkel folytatott tárgyalások elején a kereskedők olyan ajánlatot tettek, amely nem volt elégséges, ezért jelezték, az állam be fog avatkozni az árkialakítás rendszerébe, miközben az lenne jó, ha erre nem lenne szükség.
Magyar Falu Program
Szerinte "falun élni jó", ezért létre kell hozni a városiakkal egyenértékű civilizációs alapvetéseket, szolgáltatásokat, szemben áll ezzel a liberális vélemény, hogy mindenki költözzön városba.
"Igazán minőségi életet a falun lehet élni, tágasság van, jó levegő, a gyerekeket ki lehet engedni az utcára" - ecsetelte. "A falusiak nem szégyellik azt, hogy falusiak. Én egy 1800 lelkes faluból jövök. Falun is jó képességű, dolgozni akaró, előre tekintő emberek élnek. Ez az érzés szerintem erősödik, az kell, hogy ok is legyen rá."
Legyen tehát bolt, kiskocsma, iskola, iskolabusz, körzeti megbízott, bankautomata, mindenki érezze, aki falun él, hogy egyenjogú polgár - sürgette. "A Magyar Falu Program ebből a szempontból sikeres" - tette hozzá.
Családtámogatások - adócsökkentés
A családok mozgásterét hivatott bővíteni az új családtámogatási rendszer, filozófiai kérdés az is, hogy "családban élni jó".
"Az édesanyákat nem csak azért kell megbecsülni, mert gyerekeket nevelnek, és olyan feladatot végeznek, amiben a férfiak nehezen találják a helyüket, olyan feladatot, amely fontos a társadalom számára, 20-25 éven keresztül többlet anyagi terhet vállal, aki gyereket nevel, helyre kell állítani az igazságot, ez nekem személyes ügyem" - ecsetelte. Úgy látja, "halad".
Be fog állni az a rendszer, amelyben a legfontosabb helyen a család és a gyermekek állnak.
Ehhez hozzá kell kapcsolni a munkát: a támogatásokat a munkához kell kötni, az országnak jó, ha az édesanyák úgy döntenek, hogy munkát is vállalnak, az országnak külön el kell ismernie azt, ha az édesanyák a munkaerőpiacon is munkát vállalnak.