A bankszektor ismét körmöst kapott az elmúlt hetekben a kormánytól: a készpénzhez való alkotmányos jog erősítése gyanánt kétezer darab ATM-et kell telepíteniük az országban, emellett pedig a számlavezetési és egyéb, az ügyfelekre hárított költségekből is faragniuk kell, ami miatt több milliárd forintról kell lemondaniuk.

Az előbbi felvetés kapcsán pár hete Kovács Levente, a Bankszövetség főtitkára arról beszélt, hogy az MNB vonatkozó bankjegyrendelete alapján a fintech cégeknek is részt kellene venniük az ATM-kampányban. Horváth Balázs, a RowanHill Digital vezetője az Economx megkeresésére azt mondta, a neobankok, mint a Revolut és a Wise, másik EU-s országban bejegyzett vállalatok, és EU-s licensze alapján szolgáltathatnak Magyarországon is, vagyis ez alapján nem egyértelműen kötelezhetők ilyen akcióra a magyar piacon.

Másrészt ugyanakkor a szakértő szerint a Revolut és a Wise is alapvetően digitális szolgáltatásokat épít elsősorban, így üzletpolitikailag sem érdekeltek ebben, azonban ha azt diktálják az érdekei, akkor megcsinálják, ahogy teszi ezt épp a Revolut más uniós országokban.

Horváth Balázs leszögezi, alapvetően mindkettő próbál jó viszonyt ápolni minden ország jegybankjával, elkerülendő, hogy valamilyen fogyasztóvédelmi fellépés miatt kommunikációs, vagy aktív jogi retorziók érjék őket.

„De a nap végén azért a költség-haszonszámítás alapján fognak dönteni.”

Akár ki is vonulhatnak a magyar piacról

A RowanHill Digital alapítója lapunknak elmondta, hogy a sikeres neobankok elsősorban – a klasszikus bankokhoz viszonyított – ultra költséghatékony szervezeti struktúrájuknak, operációjuknak (modern, cloud based IT) és a méretgazdálkodásnak köszönhetően sikeresek. Magyarul egyik fő vonzerejük a felhasználóbarát digitális élmény, másik pedig az alacsony díjak.

Hangsúlyozta, egyik neobank sem a magyar piacra építi a termékeit, a magyarok egyszerűen csak megkapják azt, ami máshol már működik. Így például a Revolut egy ideje fizeti már az itthoni tranzakciós illetéket, és ezt árazás szintjén beépíti a magyar lokalizációba is.

A neobankok tehát továbbra is a nagy felhasználói szegmensek igényeit figyelik, itt legfeljebb annyi befolyása van a hazai szabályozásnak, hogy ha kedvezőtlen környezeti adottságot jelentenek, akkor az egyes termékek később és/vagy drágábban jelennek meg nálunk – mondta a szakértő.

Horváth Balázs összegzése szerint ha olyan költségvállalást kényszerítenek a fintech szereplőkre, akár jogosan, ami a szolgáltatásuk árainak emeléséhez vezet, akkor a versenyelőny bukása miatt akár ki is vonulhatnak.

Leszögezte ugyanakkor, hogy a mostani jelenlétük is érezhetően pozitívan hat a piacra, mivel a pénzintézetek jelenlegi fejlődését is nagyban a fintech-ek hajtják, jól látható például, hogy a verseny jótékonyan hat a digitalizációra, a mobilbanki appokra.

Nem minden arany, ami fintech

Arra kérdésre, hogy mivel járna a versenyképesség és az innováció tekintetében az, hogyha az említett neobankok fiókot vagy leánybankot nyitnának hazánkban, a szakértő azt felelte, teljesen mások volnának az üzemeltetési költségek.

„Fiók, ügyfélszolgálat, kötelező jelentéskészítés, bizonyos szempontok szerinti auditkötelezettség önmagában a helyi létszám megtöbbszörözését jelenti. Bár látszik a Revolut magyar operációjának fejlesztése, de a pillanatnyilag futó három darab álláshirdetésük nem a jelentős létszámbővítési tervekről árulkodik” – mondta Horváth Balázs.

Ugyanakkor több olyan felhasználói szegmens is van, akinek megéri Wise-ot vagy Revolutot használni, és olyan is van, akinek nem. A szakértő megfogalmazása szerint a REvolut ugyan nagyon népszerű a 18 éven aluliaknál és a huszonéves fiatalok körében, és ezek a felhasználók egyre kisebb eséllyel fognak bemenni egy klasszikus hazai bankba, főleg, ha folyamatosan fejlődik a termékpaletta a neobankoknál és egyre kisebb lesz a szolgáltatásban a különbözőség neo és klasszikus között.

Azonban ez csak addig lesz elég, amíg ezek a felhasználók nem lépnek új életszakaszba. „Azaz, amikor eljön az első lakáshitel igénylésének pillanata.”

Horváth Balázs arra is emlékeztetett, hogy egyéni vállalkozó, vagy MKV számára továbbra sincs a Revolutnak magyar számlaszáma. Vagyis nem lehet egy EV státuszt hivatalosan Revolut számlán vinni, nem lát rá a NAV, ami nagy problémájuk. Ezen felül nem lehet hitelezésre sem használni.

„Peer-to-peer nagyon jó, szép, gyors. A kártyakibocsátással mögötte mindennap lehet használni a boltban vagy bárhol fizetésre. De a lokális, bürökratikus, üzletszerű pénzügyi folyamatokra, ügyintézésre jelenleg magyar pénzintézeti számlát érdemes használni” – tette hozzá.

Helyszín: Millenáris Nemzeti Táncszínház

Időpont: 2025. április 14.

A részletes programot és az előadók listáját ITT érheti el. 

Szivárognak vissza az emberek az irodákba, de a Revolut más utat választott

Az online banki szolgáltatást nyújtó vállalat leszögezte, hogy fenntartja a hibrid munkavégzés intézményét, és nem erőlteti a visszatérést az irodába. Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.