együttműködés

A magyar versenyképesség erősítéséért írt alá stratégiai megállapodást a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Széchenyi István Egyetem

2025.04.10.

A felsőoktatási intézmények közül a győri Széchenyi István Egyetemmel kötött elsőként együttműködési megállapodást a Nemzetgazdasági Minisztérium a „Magyarország versenyképességi stratégiája (2024–2030)” célkitűzéseinek megvalósítását szolgálva. A dokumentum – amelyet a szaktárca részéről Szabados Richárd kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár, az egyetem részéről pedig dr. Filep Bálint elnök írt alá április 8-án – kijelöli a két fél közös munkájának irányait, hangsúlyozva az innovációk, a tudásalapú gazdaságfejlesztés, a fenntarthatóság és az elektromobilitás jelentőségét.

 

A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Széchenyi István Egyetem képviselői a megállapodás ünnepélyes aláírásán. (Fotó: Nemzetgazdasági Minisztérium)

Az egyedülálló megállapodás célja, hogy az élenjáró technológiák minél szélesebb körű alkalmazásával előmozdítsa a magyar ipar versenyképességét, kiemelt figyelemmel az infokommunikációs szektorra, a képzett munkaerő hosszú távú biztosítására (ezen belül a járműipari mérnökképzés minőségi fejlesztésére), az egészségipari innovációk és kutatás-fejlesztési lehetőségek kiaknázására, illetve a fenntarthatóság, a zöld átállás, a design- és kreatívipari kompetenciafejlesztés, a fejlett logisztikai szolgáltatások, valamint az alapanyagipar támogatására. A partnerség fókuszában az innováció és a technológiatranszfer áll, különösen az innovációs parkokban megvalósuló együttműködések révén, ahol az egyetemi kutatók és ipari szereplők közös térben dolgozhatnak együtt, segítve a hazai kis- és középvállalkozásokat, továbbá a startup-ökoszisztéma szereplőit.

A megállapodás alapját többek között az jelenti, hogy a Széchenyi István Egyetem nagy hangsúlyt fektet a gyakorlatorientált programokra, a duális képzésekre, a piaci alapú felnőttképzésre és a vállalati kooperációkra épülő kutatásokra. Az intézmény szakjainak negyede már angol nyelven is elérhető, ezzel is erősítve a nemzetközi jelenlétet és a magyar gazdaság nyitottságát. A kutatás-fejlesztés terén a mesterséges intelligencia, az ipari IoT, a kollaboratív robotika, az autonóm rendszerek, valamint a felhőalapú és nagykapacitású számítástechnológiák állnak a partnerség középpontjában. A felek közösen keresik azokat a jövőbe mutató megoldásokat, amelyek előmozdítják Magyarország verseny- és innovációképességét.

A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Széchenyi István Egyetem hosszú távú elköteleződésük jegyében kinyilvánították szándékukat arra is, hogy a felsőoktatás és a piaci szféra más területein szintén kölcsönösen támogatják egymást, hozzájárulva ezzel a magyar gazdaság fejlődéséhez.

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.04.21
A szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét hangoztatta Donald Trump amerikai elnökkel tartott....
2025.04.21
Svájcban már bevált: az útjavítás forradalmian új lehetőségei, idegesítő torlódások és kígyózó....
2025.04.21
A McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat, ezzel átvette a vezetést a....
2025.04.20
Régi panel, hogy nincs új a nap alatt, legyen az akár EV autó drónnal kombinálva. ..
2025.04.20
A Szolnoki Törvényszéken másodfokon, jogerősen lezárult a Karcagi Járásbíróság elmúlt évtizedének....
2025.04.20
Meglepő adalékanyaggal, rizshéjjal gazdagítja az Arona modelljébe beépített alkatrészeit a Seat. ..
2025.04.20
Akár több héttel is számolnia kell annak, aki ilyen autó vásárlásán töri a fejét. ..
2025.04.20
Városi terítőjártaként, agglomerációs használatra jó ajánlat a Toyota elektromos kisáruszállítója,....
2025.04.20
Egész napos élményre lehet számítani április 26-án. ..
2025.04.20
Kelemen István rajzával kívánunk minden kedves olvasónknak és partnerünknek kellemes húsvéti....