Tizenöt perc alatt kész a kenyérrúd, a gyerekek imádják, pillanatok alatt elfogy
promotion image

2025. ápr 10. 6:15

Gyakran használt gyógyszerek, amik rákot okozhatnak: itt az igazság, amiről senki nem beszél

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Gyakran használt gyógyszerek, amik rákot okozhatnak: itt az igazság, amiről senki nem beszél   fotó: Getty Images Gyakran használt gyógyszerek, amik rákot okozhatnak: itt az igazság, amiről senki nem beszél fotó: Getty Images

Már régóta folyik a kutatás, de még mindig sok a kérdés.

Mind tudjuk, hogy a gyógyszereknél, amiket szedünk, számolnunk kell lehetséges mellékhatásokkal, amik sokfélék lehetnek. A legtöbb gyógyszernél súlyos mellékhatások is előfordulhatnak, ám ezek nagyon ritkák szoktak lenni. Az orvosok mindig azt figyelik, hogy a lehetséges gyógyhatás nagyobb súlyú-e, mint a lehetséges kockázat.

Így mindenki szed élete során gyógyszereket, és a legtöbbünknek a pozitív hatások messze meghaladják a fellépő kellemetlen mellékhatásokat, és a legtöbben nem tapasztaljuk a ritka, de súlyosabb negatívumokat.

A bizonyos gyógyszerekben esetlegesen található rákkeltő anyagok vizsgálata, és annak veszélyességének mérése, viszont még nem forrt ki teljesen.

Rákkeltő anyagot tartalmazó gyógyszerek a hírekben

Amiről kevesebb szó esik, az azok a gyógyszerek, amik rákkeltő anyagot tartalmaznak. Ennek egyik oka, hogy egy olyan folyamatos tudományos vita alatt álló területről van szó, ahol sok esetben nincs egyértelmű konklúzió.

Mégis évről évre jönnek az újabb bejelentések, hogy bizonyos népszerű, nagy tömegek által használt gyógyszerek rákkeltőek lehetnek.

Ezek csak példák az elmúlt évekből:

- 2020-ban megint egy újabb gyógyszert hívtak vissza, ami a határértéket messze meghaladó N-nitrosodimethylamine (NDMA) tartalmával veszélyesnek lett nyilvánítva. A metorfomin készítményeket cukorbetegségnél, gyomorégésnél, vérnyomás szabályozásnál használják, de nem mindegyik termék tartalmaz rákkeltő anyagokat.

- 2021-ben három általánosan használt gyomorégés elleni gyógyszerről derült ki, hogy rákkeltő anyagot tartalmaz (Zantac (Ranitidine), Prilosec (Omeprazole))

- 2023-ban több diabétesz gyógyszerben találtak rákkeltő anyagot (Januvia and Janumet)

- 2024-ben bejelentették, hogy amerikaik milliói kaphattak potenciálisan rákkeltő anyagot tartalmazó általános megfázás elleni gyógyszert

Ha egyszer egy gyógyszernél felfedezik, hogy túl magas mennyiségben tartalmaz rákkeltő anyagot, az nem jelenti azt, hogy ezt a gyógyszergyártó cég nem tudja a a határérték alatt tartani a későbbi gyártás során, vagyis kiküszöbölni a problémát.

Rákkeltő gyógyszerek

Propranolol. Sumatriptan. Tamoxifen. Epinefrin. Mi a közös ezekben a látszólag nem rokon gyógyszerekben?

Ezek mind a 250 gyógyszer egyike, amelyekről az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága 2023-ban azt mondta, hogy rákot okozó vegyi anyagokat, úgynevezett nitrozaminokat képezhetnek.

A gyógyszergyártók nem tesznek szándékosan rákkeltő vegyszereket termékeikbe. Ehelyett néha a gyártási folyamat kémiai reakciói során keletkezhetnek. Az FDA pedig meg akarja fékezni ezt a jelenséget. A lista közzétételével együtt a hivatal korlátozta az egyes gyógyszerekben található veszélyes anyagok mennyiségét. Ezeket a határértékeket úgy alakították ki, hogy jelentősen csökkentsék a gyógyszerek szedésének kockázatát.

Valóban veszélyesek lehetnek ezek a gyógyszerek?

Az eredmények nem mindig egyértelműek, és tudományos körökben folyamatosan megy a vita bizonyos gyógyszerek és hatóanyagaik veszélyességéről rák szempontjából. Sok esetben bizonyosnak vélik a problémát, és azonnal ki is vonják az érintett gyógyszereket a forgalomból.

A National Library of Medicine cikke így ír a problémáról, amikor korábban szűrt gyógyszereket vizsgáltak:

"61 gyógyszerre vonatkozóan 101 érdekeltségi társulás volt. Hatvanhat esetben úgy ítéltek meg, hogy jelentős zavart okoztak. Bizonyítékot találtunk arra, hogy a fennmaradó 35 közül a következő összefüggések nem lehetnek véletlenek: sulindac epehólyagrákban és leukémiában, hioszciamin non-Hodgkin limfómában, nortriptilin nyelőcső- és májrákban, oxazepam tüdőrákban, fluoxetin és paroxetin hererákban, hidrochlorothiazid és ajakrák, rechlorothiazid rák.

Ezek az előzetes eredmények arra utalnak, hogy további vizsgálatok szükségesek a szulindák, hioszciamin, nortriptilin, oxazepam, fluoxetin, paroxetin, hidroklorotiazid és nifedipin vonatkozásában.

Sok felnőtt és gyermek szed rendszeresen gyógyszereket, ennek ellenére viszonylag kevés gyógyszeren esett át jelentős hosszú távú, forgalomba hozatalt követő megfigyelés a mellékhatások, köztük a megnövekedett rákkockázat miatt...."

A National Library of Medicine átfogó tanulmánya pedig itt található.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 7,7 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

TERMÉKAJÁNLÓ

TOVÁBBI AJÁNLATOK

FRISS HÍREK

Test és lélek