Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

A hatékonyabb fogyás a cél? Érdemes lehet ezzel a módszerrel is próbát tenni

A hatékonyabb fogyás a cél? Érdemes lehet ezzel a módszerrel is próbát tenni

A hatékonyabb fogyás a cél? Érdemes lehet ezzel a módszerrel is próbát tenni
Fotó: Unsplash

Amerikai kutatók a 4:3-as böjtölést és a kalóriaszámlálás módszerét hasonlították össze, hogy fény derüljön rá, melyik milyen eredményt hozhat a fogyókúrázók számára.

Ha fogyókúrázás a cél, megannyi tippet, trükköt és módszert találhatunk az interneten, amelyek között vannak olyanok is, amelyek lehetetlen célok elé állítják az embert és hamis végeredménnyel kecsegtetnek, de persze olyanokról is lehet olvasni, amelyekkel az ember valóban elérheti a célját, ha kitartó és odafigyel a szabályokra. Az egyik ilyen a kalóriaszámlálás, aminek lényege: több kalóriát kell elégetni egy nap, mint amennyit bevisz az ember. Ha ez megtörténik, akkor az illető fogyni fog, ha többet visz be, mint amennyit eléget, akkor pedig hízni. A kalóriaszámlálással a megfelelő arány tartható fent tudatosan.

Léteznek azonban újabb módszerek is, ezek közé tartozik az időszakos böjtölés. Ennek egyik fajtájáról, a 4:3 böjtölésről most azt mondják a Coloradói Egyetem kutatói, hogy hatékonyabban lehet vele fogyni, mint a fent említett másik módszerrel – emelik ki a beszámolóban. A megoldás persze bizonyos szempontból itt is a bevitt kalória mennyiségének figyelemmel kísérésén alapul: heti három napon át korlátozni kell a bevitelt, a maradék négyen pedig normál módon étkezni. Mint írják, a kutatók ezzel kapcsolatban azt találták, hogy ez a megközelítés átlagosan 7,6%-os súlycsökkenést eredményezett egy év alatt, míg a hagyományos napi kalóriakorlátozó diéta esetén ez mindössze 5% volt.

Ez azt jelenti, hogy egy 100 kilogrammos ember egy év alatt 92,4 kilogrammra fogyhat le ezzel a módszerrel, a kalóriaszámolással viszont „csak” 95-re. Nyilván ez nem egy hatalmas különbség, a szakemberek szerint ugyanakkor rávilágíthat arra, hogy bizonyos embereknek másfajta megközelítés hozhat a fogyókúrában jobb eredményt. Ezzel kapcsolatban egy tanulmányt is publikáltak az Annals of Internal Medicine című tudományos lapban: mint kiderült, a kutatók egy viszonylag kicsi mintán, 165 túlsúlyos és elhízott emberen tesztelték a két módszert. A résztvevők 18 és 60 év közöttiek voltak, az orvosok pedig a csapat egyik felének a 4:3-as időszakos böjtölést (IMF) írták elő.

Ezzel szemben a többieknek a kalóriaszámolást (DRC), az előírásokat pedig 12 hónapon át kellett tartaniuk, miközben javasolták számukra a napi aktivitás növelését is. Az IMF-csoportnak heti három napon át 80%-os kalóriakorlátozást kellett alkalmaznia, a másik négy napon pedig erre nem volt előírás – ugyanakkor az egészséges táplálkozást ebben az időszakban is ösztönözték. A DRC-csoportnak ezzel szemben napi 34%-kal kellett csökkenteni a kalóriabevitelt. Eltérések ugyan csoporton belül is voltak, de a 4:3-as böjtöt tartóknál a fogyás átlagosan 7,7 kilogramm, a DRC-csoportban pedig 4,8 kilogramm volt – írta meg a HVG a Science Alert cikkére hivatkozva.

A résztvevőknél emellett kisebb javulást tapasztaltak az egészségügyi markerek, például a vérnyomás tekintetében, ami a fogyás egy természetes velejárója. A kutatók szerint ugyan az eredmény érdekes, de a vizsgálatnak voltak korlátai is, ami azt jelenti, hogy a jövőben alaposabb kutatást kíván a terület. Ugyanakkor érdemes azt is észben tartani, hogy ha valakinek esetleg nem válik be az egyik fogyási módszer, nem szükséges a végletekig kitartania mellette, nyugodtan változtathat, kipróbálhat valami mást. Persze fontos, hogy ezekről szakemberrel is konzultájunk.


Ebben a cikkben arra is kitértünk, hogy talán mégsem olyan hasznos az edzések előtt/után fogyasztott kreatin. Egy, a témával foglalkozó kutatás arra a megállapításra jutott, hogy nem segít érdemben az izomépítésben – legalábbis nem volt érdemi különbség a kreatint nem szedő kontrollcsoporthoz képest. Mindemellett arról is beszámoltunk, hogy az agyunkat is átverjük a nassolással, az elhízás egyik újabb okára jöhettek rá: már rövid távon is hatással van a testsúlygyarapodásra.