
Az Egyesült Államok haditengerészetének altengernagyát, Shoshana Chatfieldet – aki magas rangú pozíciót tölt be a NATO-n belül – elbocsátották, ami a Reuters három forrása szerint a Trump-kormányzat által végrehajtott, a nemzetbiztonsági vezetők körében zajló, egyre szélesedő tisztogatás része lehet. A Pentagon egyelőre nem erősítette meg az információt, de a források szerint a szövetségeseket már értesítették arról, hogy Chatfieldet eltávolították posztjáról.
Chatfield, aki az USA katonai képviselője a NATO Katonai Bizottságában, egyike az amerikai haditengerészetben kevés háromcsillagos női tengernagyi rangú tisztjeinek, ő volt az első nő, aki a Naval War College élére került. (A posztot 2023-ig töltötte be.)
Csütörtökön eltávolították Timothy Haugh tábornokot, a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) és az Egyesült Államok Kiberparancsnokságának vezetőjét, a haditengerészettől pedig elbocsátották Lisa Franchetti admirálist, aki a haditengerészet első női műveleti parancsnoka volt.
Donald Trump kormánya már a januári hivatalba lépés óta hűvös viszonyt ápol a NATO-val és az európai szövetségesekkel. Pete Hegseth védelmi miniszter első NATO-s látogatásán februárban figyelmeztette Európát, hogy ne tekintse az USA-t „baleknak”, aki felelősséget vállal mások védelméért.
Nem világos, hogy megneveztek-e hivatalos indokot Chatfield elbocsátására, illetve hogy ez összefüggésben állt-e bármilyen amerikai NATO-politikai irányvonallal, de egy forrás szerint a döntés oka a Pentagon DEI-kezdeményezései elleni fellépés lehetett.
Egy nemrég a Harvard Magazine-nek adott interjúban Chatfield azt mondta, reméli, egyszer eljön az az idő, amikor a katonai szolgálatot teljesítő nők képességeit nem kérdőjelezik meg.