- Gazdaság
- infláció
- kormány
- árrésstop
- kereskedelem
- inflációs jelentés
- drágulás
- élelmiszerárak
- élelmiszerek
Háborúba indult a kormány, úgy tűnik, sikerrel veszi a következő akadályt

További Gazdaság cikkek
-
Proteinszeletet hívott vissza a forgalomból az Aldi
- Megjelent az 50-es toplista, ezek a leggazdagabb városok
- Vérengzés a tőzsdén, hullámvasútra került a forint is
- Fontos határidőre figyelmeztet a NAV, az érintettek majdnem fele még nem teljesítette kötelezettségét
- Megszűnik a mobilos belépés az OTP netbankjába
Öt hónapja ismét folyamatosan emelkedik az infláció, idén januárban átlagosan 5,5, februárban 5,6 százalékkal haladták meg a fogyasztói árak az előző év azonos havi értékeit. Februárban egy hónap alatt átlagosan 0,8 százalékkal emelkedett az infláció, ezen belül az élelmiszerek 1,2 százalékkal drágultak. Így nem meglepő, hogy a legutóbbi adatok után a kormány azonnal beavatkozott a folyamatokba.
Mivel a lakosság leginkább az élelmiszerárakon keresztül érzi a bőrén az inflációt, ezért Orbán Viktor miniszterelnök március 11-én bejelentette, hogy a kormány árrésstopot alkalmaz. „A kereskedők ajánlatai messze elmaradtak az elvárásainktól, ezért úgy kellett döntenünk, hogy intézkedéseket vezetünk be a kereskedelemre. Március közepétől a harminc alapvető élelmiszer esetében a kereskedők árrése nem haladhatja meg a 10 százalékot” – közölte a kormányfő.
Az árréstop 30 termékkategóriája a boltokban kapható élelmiszerek egynegyedét tartalmazza. Ez az élelmiszer-inflációs kosár 6 százaléka. A kereskedelmi árrés korlátozását úgy kell értelmezni, hogy semmilyen árrés nem emelkedhetett. Tehát ami 10 százalék felett van, az 10 alá került, de ha egy termékkörön 4 százalékos árrés volt, akkor annak befagyasztását várták el. Az intézkedés a jelenleg érvényes rendelet szerint március 17-től május 31-ig lesz effektív.
Elkezdődhetett az infláció csökkenése
Bár az intézkedés hatása még csak részben, márciusban csak a fél hónapban fejtette ki a hatását, Sebestyén Géza, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője az Indexnek kiemelte, hogy az árréskorlátozás hatását már láthatjuk a kedden megjelenő inflációs – múlt havi – adatokban. Hasonlóan az elemzői konszenzushoz, 5 százalék környékére várja a márciusi inflációs mutatót.
Sebestyén Géza szerint a másik ok, ami az infláció mérséklődése mellett szól, az, hogy a forint erősödött, márciusban 1 százalékkal volt értékesebb, mint februárban, és 3 százalékkal, mint januárban. Emlékezetes, Orbán Viktor miniszterelnök tavaly úgy döntött, hogy 2025. március 4-től Varga Mihályt nevezi ki a Magyar Nemzeti Bank élére. Ennek megfelelően a korábbi pénzügyminiszter át is vette a stafétabotot. Ezt követően a forint öt hónapos csúcsra jutott.
Sőt, az új jegybankelnök azonnal üzent a piacnak. Az Index kérdéseire kifejtette, hogy a Magyar Nemzeti Bank legfontosabb feladata egyértelműen az árstabilitás fenntartása lett. A március elején hivatalba lépett új jegybankelnök egyszer és mindenkorra világossá tette: legnagyobb ellensége az infláció, és minden erejével küzdeni fog ellene. Minden más feladatot, ami nem kapcsolódik szorosan a jegybank működéséhez, redukálnak. A kijelentéseire március első napjaiban jelentősen erősödött a forint.
Emellett élelmiszerárak tekintetében az árrésstop azonnali és jelentős árcsökkenést hozott.
A Budapesti Corvinus Egyetem docense szerint a bevezetéskor közel ezer termék bolti ára csökkent, átlagosan több mint 15 százalékkal. „Azonban a teljes hatást nem fogja még a márciusi inflációs adat megmutatni, részben azért, mert az árak KSH általi felmérése nagyrészt az árrésstop bevezetése előtt megtörtént, másrészt azért, mert a bevezetés óta tovább csökkent az érintett termékek átlagára. Így a teljes dezinflációs hatás csak az áprilisi inflációs mutatóban fog látszani” – összegezte Sebestyén Géza.
A kormány kijelölte a közellenséget
Hétfőn kiderült, hogy februárban az előző év azonos időszakához képest az országos kiskereskedelmi forgalom 3,3 százalékkal nőtt. Az év első két hónapjában a forgalom – naptárhatástól megtisztítva – 4 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. A kormány szerint a harmadik negyedévben idén már az 5–10 százalékos sávban mozoghat a kiskereskedelmi forgalom. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pedig a napokban azt is kifejtette, hogy „az infláció közellenség”.
Az élelmiszer-, banki és telekommunikációs szektort érintő infláció a legfontosabb a kormány szerint.
Nagy esély van a banki szolgáltatási díjak esetében az árstop bevezetésére, a december 31-én esedékes bankszámladíjakat kell visszaállítani. Új díjakat nem lehet alkalmazni és az új számlák sem lehetnek drágábbak, mint a december 31-i díjak
– hívta fel erre a figyelmet a gazdasági miniszter, hozzátéve, hogy a bankok esetében nehéz az egyezkedés, de a távközlési szektorban három céggel egyeztetnek. „Itt már alapvetően megüzentük, hogy elvárjuk az önkéntes árcsökkentést.” Utóbbi esetén Nagy Márton szerint kisebb az esély a kormányzati beavatkozásra, de szerdán tárgyalt a szektor szereplőivel – a miniszter hétfői bejegyzése szerint a bankok és a telekommunikációs cégek megkapták az utolsó figyelmeztetésüket.
Az mindenesetre biztos: az árrésstop hatására 884 termék ára csökkent, az online árfigyelővel ezt mindenki nyomon követheti. Érdemes hozzátenni, hogy 70 termék ára emelkedett, ugyanakkor ez a korábbi akciók kifutásának az eredménye. Nagy Márton szerint márciusban az infláció 5 százalék alá csökkenhet, miközben az élelmiszer-infláció nem emelkedik tovább, 7 százalék körül maradhat. Az árrésstop a bejelentés szerint május végéig tart, így azt gondolhatnánk, hogy eddig lesz hatása.
Ám véleményem szerint az NGM lépése világossá tette a kiskereskedelmi egységek számára, hogy a kormányzat figyelemmel kíséri árazási lépéseiket, és túlzott árrés esetén be fog avatkozni. Ez a felismerés véleményem szerint erősíteni fogja a szereplők önszabályozását, azaz kisebb haszonkulcsokat, és így versenyképesebb árakat várok az intézkedés kivezetése után is. Kedvezőbb árakat hozhatnak az év eleji szinteknél erősebb forint és olcsóbb üzemanyagárak is
– mondta az Indexnek Sebestyén Géza, aki szerint az árrésstop hatékonysága egyrészt a termékek jól meghatározott körének köszönhető, amelyek alapvető élelmiszereket fedtek le. Így a tényleges fogyasztói kosarakat komoly mértékben érintette.
Másrészt a formula képlete sikerrel eliminálta a túlzott haszonkulcsokat.
Március végére több mint ezer termék ára csökkent, 100 termék ára több mint 40 százalékkal esett. 874 termék ára csökkent. Az összes árrés alatt lévő termék ára átlagosan 17,7 százalékkal zsugorodott. Érdemes arra is kitérni, hogy a Világgazdaság megkeresésére az MGFÜ Gazdaságelemzési Központ vezető elemzője kifejtette, hogy a 30 százalék körüli árcsökkenés azt jelenti, hogy a kereskedők legalább 50 százalékos árrést alkalmaztak az intézkedés bevezetése előtt.
Sebestyén Géza szerint az árrés szabályozása garantálta, hogy a kiskereskedelmi egységeknek egészen biztosan ne legyen vesztesége adott termékeken, így azt is biztosította, hogy az érintett termékek továbbra is megtalálhatóak legyenek a boltok polcain. Így az infláció csökkenésének közvetlen pozitív hatása is megérkezhet: a fizetések vásárlóerejének relatív növekedése. Közvetett pozitív hatása, hogy hosszú távon alacsonyabb kamatszintet eredményez, ami a hitelfelvételi kedv erősítésén keresztül támogatja a növekedést, a bérek emelkedését és a munkahely-teremtést.
(Borítókép: Németh Kata / Index)

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Borulhat a kormány terve, bajban a költségvetés
Az első negyedévben az éves pénzforgalmi deficitterv 62 százaléka teljesült.
április 8., 12:56
- Gazdaság
Megrántották a forintot, vérengzés után itt a fordulat a tőzsdéken
Mutatjuk, hogy reagált a hazai deviza.
április 8., 10:41
- Gazdaság
Figyelmeztetett az Aldi, baj van az egyik termékükkel
Minden üzletükben felfüggesztették az értékesítését.
5 perce
- Mindeközben
Rácz Jenő rendelt egy szőnyeget a Temuról, de kis híján dobott egy hátast, amikor megérkezett a csomag
19 perce
- Gazdaság
Magyarország rajtvonalhoz állította az új generációs mobil adatátviteli akciótervet
A cél az európai 5G-s fejlesztések élvonalába kerülni.
április 8., 13:36
- Gazdaság
A Gránit Bank nem emel a díjain
Részletesen ismertette terveit a pénzintézet.
április 8., 13:23
- Gazdaság
Minden az ukrajnai háborúval kezdődhetett, de Trumppal ütött az utolsó óra
Meddig bírja a nyugati világ?
április 8., 12:10
- Gazdaság
Bekeményít a fogyasztóvédelem, lecsapnak a megtévesztő játékokra
Hamarosan minden nagyító alá kerül.
április 7., 18:25
- Címlapon
Egy seregélyesi iskolában értelmet nyert egy agydaganat után lábadozó kislány élete
Csak eddig volt magányos Larina, a sors több tucat baráttal ajándékozta meg.
52 perce
- Gazdaság
Harminckét százalékkal növekedett az Opus részvénye 2024-ben
A vállalat adózott eredménye rekordot döntött.
április 8., 08:46
- Gazdaság
Bomba meglepetés: minden várakozást felülírt az infláció
Erre senki nem készült, megállt az élelmiszer-infláció.
április 8., 08:31
- Mindeközben
Gelencsér Tímea ott rúgott bele a vőlegényébe, ahol egy férfinak a legjobban fáj, és ezt videóra is vette
3 órája
- Címlapon
A Mészáros Csoport kemény választ adott Hadházy Ákos vádjaira
A független képviselő Várkonyi Andrea ruhájának az értékéről írt bejegyzést.
25 perce
- Mindeközben
Kínos baki tette tönkre egy fiatal pár esküvőjét, rémálmukban sem gondolták volna, hogy ilyen előfordulhat velük
5 órája
- Gazdaság
Majdnem félmillió forintot értek ezek a számok a hatos lottón
24 játékos járt közel a főnyereményhez.
április 6., 16:52
- Gazdaság
Alig pár nap alatt tizedével esett az olaj ára,végre 600 forint alá mehet a benzin
Így is többe fog kerülni az üzemanyag, mint a szomszédos országokban.
április 6., 20:48
- Gazdaság
Szauron szemeként vetül a NAV figyelme a leggazdagabbakra, ám egy gyűrűnél többet keresnek
A szakma szerint nem baj, ha tisztul a piac, és csak a profi szolgáltatók maradnak.
április 6., 09:32
- Gazdaság
A Greenbrier bezárja aradi vagongyárát
A nehéz és gyorsuló kihívásokra hivatkozva hozták meg a döntést.
április 7., 16:54
- Gazdaság
Pogátsa Zoltán: Trump vámjai után jöhet a nagy kilincselés
Az amerikai elnök kísérlete arról szól, hogy vámháborút indított az egész világ ellen.
április 8., 16:38
- Címlapon
Vérengzés a tőzsdén, hullámvasútra került a forint is
Pattanásig feszülnek az indulatok.
2 órája
- Mindeközben
Sarah Jessica Parkerék le sem tagadhatnák ikereiket, Marion az anyjára, míg Tabitha az apjára ütött
tegnap, 19:08
- Gazdaság
Donald Trump tapsol, a Wall Street zuhan, a forint pedig rég nem látott mélységben
Az amerikai elnök szerint ez így rendben van.
április 7., 17:31
- Gazdaság
Elöregedett a vízhálózat, naponta 257 csőtörést regisztrálnak Magyarországon
A szolgáltatók egyre kevésbé urai a helyzetnek.
április 6., 15:31
- Gazdaság
Jól elfújta a tavaszi szél az üzemanyagárakat, keddtől újabb csökkenés várható
Mindkét üzemanyagfajta ára változik.
április 7., 10:32
- Gazdaság
Donald Trump döntött, vérengzés kezdődött a magyar tőzsdén, bajban az OTP
Kéthavi mélypontra jutott a forint.
április 7., 09:30
- Címlapon
A meghátrálás a legyőzhetőség látszatát keltené, ezt a Fidesz nem engedheti meg magának
A Tisza Párt a kampánygépezet építésén dolgozik, ám Magyar Péter országjárásának fő célja nem az, amire elsőre gondolnánk.
7 órája
- Gazdaság
Pánik a tőzsdéken és a pénzpiacokon, a világ kereskedelmi háborútól és recessziótól tart
Sokáig úgy tűnt, hogy a legnagyobb pofonok egyikét a magyar piac kapta, már javult egy kicsit a helyzet.
április 7., 13:23
- Gazdaság
Az Egyesült Államok megindokolta a vámháborút, Magyarország is az okok között van
Az egész világon a hatodik legtöbb kárt szenvedhetjük el.
április 7., 13:07
- Címlapon
Az alkoholtilalmi kaland
Úgy kerültünk oda öten, mint a „Ki tud többet a Szovjetunióról?” verseny budapesti győztesei.
1 órája
- Címlapon
Michael Schumacher 12 év után először mutat életjeleket
Felesége, Corinna segítségével aláírta Jackie Stewart legendás sisakját.
4 órája