- Gazdaság
- infláció
- kormány
- árrésstop
- kereskedelem
- inflációs jelentés
- drágulás
- élelmiszerárak
- élelmiszerek
Háborúba indult a kormány, úgy tűnik, sikerrel veszi a következő akadályt

További Gazdaság cikkek
-
Magyar Péter megfenyegethette a Magyar Nemzeti Bank egyik hölgy munkatársát
- Rossz hírt kaptak az autósok, érdemes erre felkészülni
- Kőkemény üzenetet küldött Varga Mihály: Újra megjelentek a recessziós és inflációs kockázatok
- Nyilvánosságra hozták, hova küldik Putyinék rekordmennyiségben a fekete aranyukat
- Nyáron kiemelt bérezést és szálláslehetőséget kínál a Lidl a szezonális munkatársaknak
Öt hónapja ismét folyamatosan emelkedik az infláció, idén januárban átlagosan 5,5, februárban 5,6 százalékkal haladták meg a fogyasztói árak az előző év azonos havi értékeit. Februárban egy hónap alatt átlagosan 0,8 százalékkal emelkedett az infláció, ezen belül az élelmiszerek 1,2 százalékkal drágultak. Így nem meglepő, hogy a legutóbbi adatok után a kormány azonnal beavatkozott a folyamatokba.
Mivel a lakosság leginkább az élelmiszerárakon keresztül érzi a bőrén az inflációt, ezért Orbán Viktor miniszterelnök március 11-én bejelentette, hogy a kormány árrésstopot alkalmaz. „A kereskedők ajánlatai messze elmaradtak az elvárásainktól, ezért úgy kellett döntenünk, hogy intézkedéseket vezetünk be a kereskedelemre. Március közepétől a harminc alapvető élelmiszer esetében a kereskedők árrése nem haladhatja meg a 10 százalékot” – közölte a kormányfő.
Az árréstop 30 termékkategóriája a boltokban kapható élelmiszerek egynegyedét tartalmazza. Ez az élelmiszer-inflációs kosár 6 százaléka. A kereskedelmi árrés korlátozását úgy kell értelmezni, hogy semmilyen árrés nem emelkedhetett. Tehát ami 10 százalék felett van, az 10 alá került, de ha egy termékkörön 4 százalékos árrés volt, akkor annak befagyasztását várták el. Az intézkedés a jelenleg érvényes rendelet szerint március 17-től május 31-ig lesz effektív.
Elkezdődhetett az infláció csökkenése
Bár az intézkedés hatása még csak részben, márciusban csak a fél hónapban fejtette ki a hatását, Sebestyén Géza, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője az Indexnek kiemelte, hogy az árréskorlátozás hatását már láthatjuk a kedden megjelenő inflációs – múlt havi – adatokban. Hasonlóan az elemzői konszenzushoz, 5 százalék környékére várja a márciusi inflációs mutatót.
Sebestyén Géza szerint a másik ok, ami az infláció mérséklődése mellett szól, az, hogy a forint erősödött, márciusban 1 százalékkal volt értékesebb, mint februárban, és 3 százalékkal, mint januárban. Emlékezetes, Orbán Viktor miniszterelnök tavaly úgy döntött, hogy 2025. március 4-től Varga Mihályt nevezi ki a Magyar Nemzeti Bank élére. Ennek megfelelően a korábbi pénzügyminiszter át is vette a stafétabotot. Ezt követően a forint öt hónapos csúcsra jutott.
Sőt, az új jegybankelnök azonnal üzent a piacnak. Az Index kérdéseire kifejtette, hogy a Magyar Nemzeti Bank legfontosabb feladata egyértelműen az árstabilitás fenntartása lett. A március elején hivatalba lépett új jegybankelnök egyszer és mindenkorra világossá tette: legnagyobb ellensége az infláció, és minden erejével küzdeni fog ellene. Minden más feladatot, ami nem kapcsolódik szorosan a jegybank működéséhez, redukálnak. A kijelentéseire március első napjaiban jelentősen erősödött a forint.
Emellett élelmiszerárak tekintetében az árrésstop azonnali és jelentős árcsökkenést hozott.
A Budapesti Corvinus Egyetem docense szerint a bevezetéskor közel ezer termék bolti ára csökkent, átlagosan több mint 15 százalékkal. „Azonban a teljes hatást nem fogja még a márciusi inflációs adat megmutatni, részben azért, mert az árak KSH általi felmérése nagyrészt az árrésstop bevezetése előtt megtörtént, másrészt azért, mert a bevezetés óta tovább csökkent az érintett termékek átlagára. Így a teljes dezinflációs hatás csak az áprilisi inflációs mutatóban fog látszani” – összegezte Sebestyén Géza.
A kormány kijelölte a közellenséget
Hétfőn kiderült, hogy februárban az előző év azonos időszakához képest az országos kiskereskedelmi forgalom 3,3 százalékkal nőtt. Az év első két hónapjában a forgalom – naptárhatástól megtisztítva – 4 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. A kormány szerint a harmadik negyedévben idén már az 5–10 százalékos sávban mozoghat a kiskereskedelmi forgalom. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pedig a napokban azt is kifejtette, hogy „az infláció közellenség”.
Az élelmiszer-, banki és telekommunikációs szektort érintő infláció a legfontosabb a kormány szerint.
Nagy esély van a banki szolgáltatási díjak esetében az árstop bevezetésére, a december 31-én esedékes bankszámladíjakat kell visszaállítani. Új díjakat nem lehet alkalmazni és az új számlák sem lehetnek drágábbak, mint a december 31-i díjak
– hívta fel erre a figyelmet a gazdasági miniszter, hozzátéve, hogy a bankok esetében nehéz az egyezkedés, de a távközlési szektorban három céggel egyeztetnek. „Itt már alapvetően megüzentük, hogy elvárjuk az önkéntes árcsökkentést.” Utóbbi esetén Nagy Márton szerint kisebb az esély a kormányzati beavatkozásra, de szerdán tárgyalt a szektor szereplőivel – a miniszter hétfői bejegyzése szerint a bankok és a telekommunikációs cégek megkapták az utolsó figyelmeztetésüket.
Az mindenesetre biztos: az árrésstop hatására 884 termék ára csökkent, az online árfigyelővel ezt mindenki nyomon követheti. Érdemes hozzátenni, hogy 70 termék ára emelkedett, ugyanakkor ez a korábbi akciók kifutásának az eredménye. Nagy Márton szerint márciusban az infláció 5 százalék alá csökkenhet, miközben az élelmiszer-infláció nem emelkedik tovább, 7 százalék körül maradhat. Az árrésstop a bejelentés szerint május végéig tart, így azt gondolhatnánk, hogy eddig lesz hatása.
Ám véleményem szerint az NGM lépése világossá tette a kiskereskedelmi egységek számára, hogy a kormányzat figyelemmel kíséri árazási lépéseiket, és túlzott árrés esetén be fog avatkozni. Ez a felismerés véleményem szerint erősíteni fogja a szereplők önszabályozását, azaz kisebb haszonkulcsokat, és így versenyképesebb árakat várok az intézkedés kivezetése után is. Kedvezőbb árakat hozhatnak az év eleji szinteknél erősebb forint és olcsóbb üzemanyagárak is
– mondta az Indexnek Sebestyén Géza, aki szerint az árrésstop hatékonysága egyrészt a termékek jól meghatározott körének köszönhető, amelyek alapvető élelmiszereket fedtek le. Így a tényleges fogyasztói kosarakat komoly mértékben érintette.
Másrészt a formula képlete sikerrel eliminálta a túlzott haszonkulcsokat.
Március végére több mint ezer termék ára csökkent, 100 termék ára több mint 40 százalékkal esett. 874 termék ára csökkent. Az összes árrés alatt lévő termék ára átlagosan 17,7 százalékkal zsugorodott. Érdemes arra is kitérni, hogy a Világgazdaság megkeresésére az MGFÜ Gazdaságelemzési Központ vezető elemzője kifejtette, hogy a 30 százalék körüli árcsökkenés azt jelenti, hogy a kereskedők legalább 50 százalékos árrést alkalmaztak az intézkedés bevezetése előtt.
Sebestyén Géza szerint az árrés szabályozása garantálta, hogy a kiskereskedelmi egységeknek egészen biztosan ne legyen vesztesége adott termékeken, így azt is biztosította, hogy az érintett termékek továbbra is megtalálhatóak legyenek a boltok polcain. Így az infláció csökkenésének közvetlen pozitív hatása is megérkezhet: a fizetések vásárlóerejének relatív növekedése. Közvetett pozitív hatása, hogy hosszú távon alacsonyabb kamatszintet eredményez, ami a hitelfelvételi kedv erősítésén keresztül támogatja a növekedést, a bérek emelkedését és a munkahely-teremtést.
(Borítókép: Németh Kata / Index)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Nehezen felfogható mértékben drágulnak az autók
Az új autók piacán továbbra is a lízingelés mellett döntenek a magyarok.
április 20., 07:46
- Gazdaság
Indul az utolsó roham húsvét előtt, szombaton még minden beszerezhető, ami az ünnephez kell
Az áruházláncok és a piacok is a szokásos nyitvatartással várják a vásárlókat.
április 19., 06:49
- Gazdaság
Amerikai-magyar védelmi együttműködésről tárgyalt Jászai Gellért az Egyesült Államok képviselőivel
A megbeszélések középpontjában a 4iG védelmi és haderőfejlesztési technológiái álltak.
április 18., 18:00
- Gazdaság
Bill Gates elárulta, mennyit hagy a vagyonából a gyerekeire
A vagyonához képest meglepően keveset.
április 20., 07:11
- Gazdaság
Magyar Péter megfenyegethette a Magyar Nemzeti Bank egyik hölgy munkatársát
A jegybank vizsgálja a Tisza Párt elnökének a korábbi bennfentes kereskedelmét.
46 perce
- Gazdaság
Sorsdöntő bejelentést tett a kormány, így képzelik a jövőnket
Nem váltak valóra a jóslatok, nem lesz fiskális alkoholizmus.
április 19., 09:01
- Gazdaság
Trump beleköpne a sörünkbe, még az alkoholmentesbe is
Fémhuzalok, kábelek, csövek, sör: keresd a kakukktojást!
április 18., 20:12
- Mindeközben
„Gyakorlatilag mindent újra kell tanulnom” – Horváth Éva elindult a gyógyulás útján a motorbalesetét követően
4 órája
- Címlapon
Donald Trump végső béketervet küldött a háborúzó feleknek, kiderültek a részletek
Egy nap maradt a döntésre, Ukrajna oroszpártiságot kiált.
42 perce
- Címlapon
Zelenszkij nemet mondott Trumpnak, az amerikai külügyminiszter máris lépett
Összeomolhat a Trump-féle béketerv.
5 órája
- Címlapon
6,2-es erősségű földrengés rázta meg Isztambult
Egyelőre nem tudni, mekkora a kár, vagy vannak-e sérültek.
15 perce
- Gazdaság
Országos jelentőségű, a főváros működőképességének legkritikusabb beruházása zajlik
Jó tempóban halad az elmúlt 100 év legjelentősebb budapesti vasútfejlesztése.
április 18., 10:56
- Gazdaság
Újabb csapásra készül Donald Trump, jöhet a 245 százalékos vámtarifa Kínának
Nem csillapodik a kereskedelmi háború.
április 16., 16:39
- Gazdaság
Még nem éreztetik hatásukat Donald Trump vámjai a kínai gazdaságban
Jobban növekedett a kínai GDP, mint azt az elemzők várták.
április 16., 09:17
- Címlapon
Nyitott koporsóban vitték át Ferenc pápa testét a Szent Péter-bazilikába
Óriási tömeg várja, hogy leróhassa kegyeletét.
4 órája
- Gazdaság
Olyan embert igazolt le Varga Mihály, aki máris erőt adott a forintnak
A vámok árnyékában hamarosan rossz hír várhat a forintra.
április 20., 08:34
- Gazdaság
Egy magyar kutatás szerint a férfiak hamarabb esnek áldozatául az online átveréseknek
A hamis biztonságérzetük is közrejátszhat ebben.
április 20., 11:32
- Gazdaság
Vámkáosz, és ami mögötte van: Donald Trump tűpontos terve vagy Amerika hattyúdala?
A Makronóm Intézet vezető szakértőjét kérdeztük az amerikai elnök mestertervéről.
április 20., 10:34
- Gazdaság
Érdemes résen lenni, április végén az OTP több szolgáltatása sem lesz elérhető
Fejlesztési munkálatokat végez el a pénzintézet.
április 18., 07:46
- Mindeközben
Kárász Róbert jogi lépést fontolgat a motorbalesete után: Más idiotizmusa és felelőtlensége miatt váltam járásra képtelenné
tegnap, 19:30
- Gazdaság
Elindult a kiszavazóshow: júliustól új kapitánya lehet az eurózónának
Már azt is tudni, milyen fiskális politikát képviselhetnek a jövőben.
április 17., 10:50
- Gazdaság
Már több mint száz országban hódít a magyar családi cégből lett multi
Nehezített gazdasági pályán is rekordbevételt ért el a hazai étrendkiegészítő-óriás.
április 17., 14:51
- Gazdaság
Donald Trump keményen nekiment a Fed elnökének, a leváltását követeli
„Mindig későn és hibásan cselekszik.”
április 17., 15:03
- Gazdaság
Recessziót jósolnak az elemzők, beszakadhat a globális kereskedelem Donald Trump vámháborúja miatt
A Kereskedelmi Világszervezet vezetője aggasztónak nevezte a helyzetet.
április 17., 08:08
- Gazdaság
Trump miatt menekíteni kell a pénzeket – ítéletet mondott a régiónk egyik legjelentősebb bankja
Szélsőséges időket élünk.
április 17., 19:11
- Címlapon
Még el sem temették Ferenc pápát, a fogadóirodáknál már látni az utódjelöltek esélyeit
Szent Péter székét újra egy Péter foglalhatja el.
1 órája
- Mindeközben
Nehéz időszakáról vallott Sajgál Erika: „A hajamnál fogva kihúztam magam a gödörből”
tegnap, 17:32