Az Egyesült Államok április 2-án bevezetett új vámtarifarendszere felforgatta a globális gazdaság eddigi játékszabályait. Az új kereskedelmi realitás minden országot arra kényszerít, hogy újragondolja stratégiáját.
A választási lehetőségeket nagyban befolyásolja egy ország gazdasági mérete, az amerikai gazdaságtól való függősége fontossága a világgazdaságon belül, de a diplomáciai ügyessége is.
Sokkhatás Magyarországon is
Egy neves osztrák közgazdasági kutatóintézet, a WIIW (Wiener Institut für Internationale Wirtschaftsvergleiche) kiszámolta, hogy mely országok exportja számára jelentheti a legnagyobb veszteséget az új amerikai vámszabályozás. Eszerint Magyarország szenvedi el a hatodik legnagyobb veszteséget. A sorrend: Mexikó, Kanada, Japán, Szlovákia, Dél-Korea és Magyarország. A teljes magyar export értéke 0,37 százalékkal csökken majd az előrejelzés alapján.A megadástól a pofonig
„Az új amerikai vámpolitika kettős természetű: egy statikus, hosszú távú gazdaságpolitikai törekvést tükröz az Egyesült Államok újraiparosítása érdekében, és egy dinamikus, tárgyalási eszközként alkalmazott vámtarifarendszert is magában foglal, amely politikai engedmények kicsikarására szolgál.”
Itt tehát van keresnivaló, ezért a kisebb államok számára a legéletképesebb út az alku
– fogalmazott az Economx érdeklődésére Eszterhai Viktor, az NKE John Lukacs Intézet tudományos munkatársa, egyben felhívta a figyelmet arra, hogy a kis gazdasági méret és az amerikai gazdaságtól való függőség, azonban komoly korlát.

Jól mutatja ezt Vietnám esete, ahol az amerikai piactól való függőség azonnal arra kényszerítette kormányt, hogy jelezze hajlandó újra tárgyalni a kereskedelmi feltételeket.
Válságülést tartott a kormány, 46 százalékot kaptak Trumptól: Maradjanak nyugodtak!
A kormányfő hangsúlyozta: változatlan a cél, hogy idén legalább 8 százalékos GDP-növekedést érjen el Vietnám.Azok az országok, amelyek gazdasági szempontból stratégiai értékkel bírnak, például energiahálózat, kritikus nyersanyagok, védelmi ipari beszerzések, geopolitikai szempontból fontos amerikai érdeket támogatnak, alkupozíciójukat erősíthetik.
Keresleti sokkal fenyegetnek Trump vámjai az euróövezetben
Jócskán visszavethetik az euróövezet gazdasági növekedését Donald Trump intézkedései. A görög jegybankelnök szerint a fenyegető kereskedelmi háború akár egy százalékpontos lassulást is okozhat.A szakértő szerint a kisebb államoknak érdemes elkerülniük a konfrontatív kommunikációt, és helyette olyan diplomáciai stílust alkalmazniuk, amely nyitottságot és konstruktív együttműködést sugall.
Az elmúlt hetek tapasztalatai azt mutatják, hogy az Egyesült Államok hajlandó engedményekre, ha a másik fél tiszteletteljesen, de céltudatosan lép fel
– mondta el lapunknak az NKE tudományos munkatársa, egyben aláhúzta, hogy az amerikai stratégia ugyan arra épül, hogy a kisebb országokat egyenként, bilaterális alapon kényszeríti engedményekre, ám a kollektív fellépés és regionális blokkok megerősítése is életképes válasz lehet.

Nem meglepő módon már a tarifák meghirdetése ellen az Európai Unió és Kanada, illetve Kína – Japán – és Dél-Korea is hasonló egyeztetéseket folytatott, annak érdekében hogy közös fellépésükkel ellensúlyozzák az amerikai vámok hatását.
A közös fellépés például az USA versenytársai és szövetségesei között alakíthatja az amerikai vámpolitikát, elsősorban Donald Trump belső ellenzéke révén. Ha ezek a kezdeményezések túlnőnek a rövid távú reagáláson, és tartós, alternatív kereskedelmi rendszerekhez vezetnek, az Egyesült Államok akár perifériára is szorulhat
– állapította meg Eszterhai Viktor, aki szerint például a fontosabb szereplők megállapodhatnak egy közös kereskedelmi rendszer szabályaiban, amiből az Egyesült Államok kimaradva képtelen lesz azt befolyásolni, arról nem is beszélve, hogy lehetővé teszi az amerikai termékekkel szemben egységes vámok bevezetését.
Ha harc, hát legyen harc!
Természetesen lehet a harcot is választani. A szakértő véleménye szerint ez elsősorban az olyan szereplőknek lehet releváns stratégia, amelyek olyan világgazdasági mérettel rendelkeznek, hogy maguk is komoly károkat tudnak okozni az Egyesült Államoknak.
Ez elsősorban Kína és az Európai Unió lehetősége. Egyértelmű például, hogy az európai vagy kínai vámok az amerikai termékekre Washingtonnak is fáj. Egyes kész, vagy félkész termékhez való hozzáférés megtiltása, mint például a ritkaföldfémek Kína esetében, szintén súlyosan hat az amerikai gazdaság egy-egy szereplőjére.
Ennek ellenére ezek kisebb hatással járnak az amerikai gazdaságra, mint amit maguk a vámok okoznak az Egyesült Államoknak:
„az importköltségek megugrása, inflációhoz és a beruházások elhalasztásával jár, amely minden bizonnyal súlyos gazdasági következményt fog gyakorolni”
– fogalmazott Eszterhai Viktor, egyben hozzátette, hogy az Egyesült Államok gazdaságára a nagyok, esetleg egyes kisebb szereplővel kiegészülve, nagyon súlyos csapást tudnának mérni, amennyiben az USA világgazdasági funkciójára, globális pénzügyi szerepére hegyezik ki a válaszukat.

A szakértő szerint ellencsapásként felmerülhet, hogy
- korlátozzák az amerikai bankok nyilvános tőzsdéikhez való hozzáférését,
- vagy megszabják hogy polgárok évente mennyit fektethetnek be amerikai vállalatokba.
- Növelni lehet továbbá az amerikai digitális platformokra (Facebook, Youtube, X stb.) kivetett adókat és szigorítani a szabályozásokat.
- Végül pedig a nagy globális szereplők demonstratív módon ignorálhatják a dollárt (például egymás valutáját választva) és az amerikai állampapírokat, amely az Egyesült Államok súlyos eladósodottsága mellett komoly kockázatokkal járna.
Mit hozhatnak a következő hetek?
Nos, a szakértő szerint: „ha Washington folytatja a kereskedelmi háborút mindenki ellen, az könnyen az amerikai megújulást temetheti maga alá. A kisebb államok kereshetik a réseket és az alkukapukat. A nagyok – amennyiben elég bátrak – akár a sakktáblát is felboríthatják”.
Gulyás Gergely: a kormány tudott Trump vámokkal kapcsolatos terveiről
A Miniszterelnökséget vezető miniszter egy fórumon kijelentette: soha nem volt olyan illúziójuk, hogy Donald Trump győzelme feltétlenül jót tesz az európai gazdaságnak.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Itt a fordulat! Európa vezető országa sem támogatja Ukrajna EU-s csatlakozását

Túrázók zuhantak a mélybe a Mátrában és Visegrádnál

Nem cáfolták a titkosszolgálatot: Putyinék érzékelőkkel kémlelhetik a brit tengeralattjárókat

„Így szórjuk a milliókat!”: Matolcsy Ádám felesége onnan posztolgat, ahol nincs kiadatási egyezmény

Pintér Sándor szerint el lehet innen menni

Rekordszámú orvos-beteg találkozást mértek, de ez a praxisszám nem tartható fenn

Furfangos módszerrel ússzák meg a tranzakciós díjat

Még idén lezárná a háborút Kijev, elvesztettek egy F-16-ost

„Nyitunk Nyugat és Kelet felé is” – Nagy Márton felvázolta, tízmilliárdra rúghat idén a közvetlen repülőjáratok terve
