Donald Trump, aki korábban, elnöksége első ciklusában 2018-ban kiléptette az Egyesült Államokat a 2015-ös iráni atomalkuból, most ismét keményebb megközelítést alkalmaz.

"Donald Trump újra belenyúlna a világkereskedelembe, de ahogy eddig is, most is rossz irányba. A vámháborús logikája nemcsak téves, hanem veszélyes is – főleg az amerikai gazgaságra nézve." - ezt mondta a The Economist elemzője Trump vámdömpingjével kapcsolatban, amely szerinte soha nem látott válságba taszíthatja a világ legerősebb nagyhatalmát.
Ahogy arról még Donald Trump hivatalba lépése idején beszámoltunk, az új amerikai elnök soha nem látott gazdasági háborút robbantott ki az Egyesült Államok, illetve a gyakorlatilag a világ összes többi országa között. Azóta gyakorlatilag minden napra jut 1-1 újabb vámbejelentés, amely mindig egy újabb országot, illetve újabb árucikkeket céloznak be. Az USA célkeresztjében elsősorban Mexikó, Kanada, Kína, valamint az Európai Unió tagállamai állnak.
De vajon mennyire éri meg valójában az Egyesült Államoknak ez a gazdaságpolitika? Korábbi cikkünkben már részletesen elemeztük, hogyan omolhat össze a világ egyik, ha nem a legerősebb gazdasági hatalma Trump intézkedései nyomán.
A helyzetet a The Economist is elemezte egy Instagram videó keretében, amelyben elmondták: a vámok sorozatos kivetése nemcsak, hogy hosszú távon kontraproduktív, hanem szembemegy mindenféle alapelvvel, amelyeket az országok a gazdaságpolitikai stratégia kialakításakor rendszerint figyelembe szoktak venni. De vajon Donald Trump, egy évtizedes rutinnal rendelkező üzletember tényleg nincs tisztában a döntéseinek hatásával?
Hogy mi motiválja a régi-új amerikai elnököt, arra egyelőre nem tudunk választ adni – annak bemutatására azonban kísérletet teszünk, hogy elemezzük: miért hibás a trumpi logika, ha a vámoktól az Egyesült Államok még magasabbra való felemelkedését várja.
A Trump-féle képlet: egyszerű, de téves
Trump logikája egyszerű: ha egy ország többet ad el Amerikának, mint amennyit vásárol tőle, akkor jöjjön a büntetővám. A „képlet” így néz ki: a kétoldalú áruforgalmi hiányt elosztja az adott ország amerikai exportjával, majd ezt megfelezi – így kapja meg a kiszabandó vámkulcsot.
Például az Európai Unióval szemben az USA 236 milliárd dolláros áruforgalmi hiányban volt 2024-ben. Az EU exportja az USA-ba 606 milliárd dollárt tett ki. A különbséget elosztva az exportértékkel, majd felezve, kijön egy 20%-os vám – ezt Trump emberei már reálisnak tartják.
De van egy bökkenő: ez a módszer nem veszi figyelembe, hogy a kereskedelmi mérleg nem a kereskedelmi akadályokat tükrözi, hanem sokkal összetettebb gazdasági tényezők eredménye.
A számok nem mondanak el mindent
A Trump-féle vámképlet látványosan félrecsúszik olyan országok esetében, mint például Brazília. Az ország világhírűen védelmi jellegű kereskedelempolitikát folytat – az átlagos importvámjai kétszer akkorák, mint az EU-é. Mégis, Trump rendszere csak 10%-os vámot szabna ki rá, míg az EU-ra 20%-ot. Ez már önmagában mutatja, hogy a kereskedelmi hiány nem jó mutató a kereskedelmi akadályokra.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Még abszurdabb a helyzet Botswana esetében. Trump 37%-os vámot vetne ki a dél-afrikai országra, mert az USA négyszer annyi árut importál tőle, mint amennyit exportál. De mit vásárol Amerika Botswanától? Főleg gyémántokat – mivel saját készlete szinte nulla. Ebből arra következtetni, hogy egyensúlyra kell törekedni a két ország között, olyan, mintha az ember elvárná, hogy amikor eljegyzési gyűrűt vesz, a jeweller is vásároljon tőle valamit cserébe.
Infláció, drágulás, verseny hiánya
A Trump-féle vámok közvetlen hatása: minden drágulni fog, amit Amerika importál – az élelmiszertől az okostelefonokig. Ez felpörgeti az inflációt.
Hosszú távon pedig az amerikai gazdaság kevésbé lesz specializált. Olyan dolgokat kell majd belföldön előállítani, amiket eddig hatékonyabban, olcsóbban külföldről szereztek be. Ez csökkenti a termelékenységet, és eltűnik a külső nyomás, ami eddig jobb és olcsóbb termékek gyártására ösztönzött – például az autóiparban. Az eredmény: a valódi jövedelmek csökkenése és a választék szűkülése.
Amerika nem áldozat – de Trump ezt nem érti
Trump narratívája szerint Amerika a világkereskedelem áldozata, és csak a vámokkal tud védekezni. De ez az önsajnálat nem állja meg a helyét. Az Egyesült Államok a világ leggazdagabb és legerősebb gazdasága. A „megtorló” vámok inkább ártanak az amerikai fogyasztóknak és vállalkozásoknak, mint bárki másnak.
A kereskedelem nem nullösszegű játszma. A vámokkal való hadonászás nem hősiesség – hanem gazdasági rövidlátás.

Titokban szuperfegyvereket telepített Amerika erre a távoli szigetre: mi a fenére készül Washington?
Az biztos, hogy a világ nagyhatalmai nem szándékoznak lemondani ezekről a stratégiailag kulcsfontosságú pontokról
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A SPAR Magyarország a kiemelkedő minőség elkötelezettje (x)
A SPAR Magyarország 6 terméke már viseli a KMÉ-védjegyet, amely a minőség és a fogyasztói bizalom garanciája az élelmiszerpiacon.
Portfolio Gen Z Fest 2025


