A tavaly elfogadott uniós ViDA-csomag (VAT in the Digital Age) elektronikus számlázásra és a valós idejű digitális adatszolgáltatásra vonatkozó megoldásai jelentős hatással lesznek a hazánkban működő vállalatok közösségi ügyleteinek számlázására, számlabefogadáshoz és adatszolgáltatáshoz kapcsolódó folyamataira. A csomag megvalósítását tanácsadóként támogató KPMG által készített anonim kérdőív 2025. április 11-ig várja a nagyvállalatok képviselői, illetve a könyvelők, könyvvizsgálók és adótanácsadók véleményét.
Magyarország részéről a csomag projektgazdája a Nemzetgazdasági Minisztérium, szakmai résztvevő a NAV, míg a projektet tanácsadóként a KPMG Tanácsadó Kft. támogatja. A projekt célja, hogy hozzájáruljon a ViDA bevezetéséhez szükséges működési, technológiai és szervezeti feltételek kialakításához, és meghatározza a hosszú távú fenntarthatóságának biztosításához szükséges lépéseket. A projekt részeként végzi a KPMG az adózók és az őket segítő, adózási, könyvelési és egyéb számlakiállításhoz, illetve -befogadáshoz kapcsolódó szolgáltatást nyújtó szervezetek körében a kérdőíves felmérést.
Ha Ön számviteli, könyvvizsgálói, könyvelői és adószakértői tevékenységet végző vállalatot képvisel, a kérdőívet itt tudja kitölteni. Ha Ön nagyvállalatot képvisel, a kérdőívet itt tudja kitölteni.
A kérdőív kitöltéséhez több vállalati osztály releváns képviselőjének a meglátásaira is szükség lehet.A kérdőív kitöltéséhez elsődlegesen olyan személyek válaszát várják, akik rálátással bírnak az Ön vállalatának számlázási, adatszolgáltatási és áfabevallási folyamataira. Az ideális válaszadó(k) az alábbi folyamatokkal B2B-kontextusban foglalkozó vezetők:
– számlakiállítás, számlaadat-szolgáltatás,
– szállítói számlák befogadása és iktatása,
– könyvelés,
– áfabevallások (különösen az A60-as nyomtatvány) kitöltése, leadása.
Aki a KPMG-től közvetlenül, e-mailen is megkapta a kérdőívet, és azt már ki is töltötte, ne töltse ki újra!
A kérdőíves felmérésben megadott adatokat a KPMG aggregált módon dolgozza fel, azokra alapozva elemzéseket készít, melyeket jelentésben dokumentál. Az összesített eredményeket tartalmazó jelentéshez kizárólag az NGM és a NAV, továbbá az Európai Bizottság kijelölt munkatársai férnek hozzá. A jelentésben nem lesz feltüntetve sem a kapcsolattartó, sem az Önök által képviselt vállalat neve, és abból a válaszok nem lesznek azonosíthatók vagy összeköthetők sem az adott vállalattal, sem a válaszadók személyével.
A kérdőív kitöltésével Ön is nagyban hozzájárulhat a projekt sikerességéhez és a ViDA-csomag minél hatékonyabb, a hazai körülményekre szabott bevezetéséhez. Közreműködését előre is köszönjük!
Az Európai Bizottság Reform- és Beruházási Munkacsoportja (DG REFORM) támogatja Magyarországot a ViDA-csomag elektronikus számlázásra és a valós idejű digitális adatszolgáltatásra vonatkozó részeinek bevezetésében.
A ViDA csomag kiemelt céljai:
– 2030-tól előírja a kötelező elektronikus számlázást a vállalatok közötti közösségi (az EU különböző tagállamaiban letelepedett vállalatok közötti) ügyleteknél.
– Ugyancsak 2030-tól ezekről az elektronikus számlákról valós idejű adatszolgáltatást ír elő.
– Az elektronikus számláról uniós szinten egységes definíciót és sztenderdeket határoz meg. A kötelezően alkalmazandó definícióból adódóan kizárólag valamely strukturált formában kiállított számlák minősülhetnek majd elektronikus számlának. A kizárólag .pdf-formátumban kiállított számla nem fogja teljesíteni a strukturált formátumra vonatkozó követelményt.
– Az elektronikus számlákra vonatkozó valós idejű adatszolgáltatás kiváltja az Európai Közösség területén belüli közösségi termékértékesítésekről és szolgáltatásnyújtásokról szóló összesítő nyilatkozatot (A60-as nyomtatvány).
A közel 94 millió euró értékű zöldmezős beruházással a vállalat 150 új munkahelyet teremt.
2025 októberében kerül sor a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség Integrált Hatósági Felülvizsgálati Missziójára, amely a biztonsági szabványoknak való megfelelést fogja ellenőrizni.