A brit Melanie Wellings azt hitte, hogy a szénanátha tüneteitől szenved, és megdöbbent, amikor kiderült, hogy egy olyan ritka rákos megbetegedése van, amely egymillió emberből kevesebb mint egyet érint – írja a BBC. A beteg tünetei először a koronavírus-világjárvány idején jelentkeztek, de kezdetben allergiának vélte, annak ellenére, hogy soha nem szenvedett szénanáthában.
A gloucestershire-i édesanyával 2021-ben közölték az orvosok, hogy ő az egyetlen ember az Egyesült Királyságban, aki szinonazális nyálkahártya-melanomával (SNMM) él. „Nem voltak fájdalmaim, csak szimpla könnyezés, orrfolyás, tüsszögés és végül orrvérzés” - mondta. „Nagyon megdöbbentett, amikor közölték velem, hogy rákos vagyok, hát még az, hogy ilyen ritka daganattípus alakult ki nálam.”
Feláldozta az egészséges szemét, hogy életben maradjon
A szinonazális rosszindulatú nyálkahártya-melanoma rendkívül ritka, agresszív daganat. Az orrdugulás és az orrvérzés a leggyakrabban jelentett tünet. A jelek későn alakulhatnak ki és nem specifikusak, ami késlelteti a diagnózist, és rosszabb gyógyulási arányt eredményez.
Annak ellenére, hogy az elmúlt két évtizedben a technológiai fejlődés és az onkológiai betegek kezelési lehetőségei egyre bővültek, a lokális kontroll és az áttétek az SNMM-ben szenvedő betegeknél továbbra is nehezen kezelhetők. Bár több műtéten is átesett, hogy eltávolítsák a daganatokat, de azok hamarosan visszatértek, és végül a szemgolyója egyenesen összenőtt a környező csonttal. A műtétet végző orvosok erőfeszítései ellenére, Melanie arcán egy „kisebb narancs méretű”, maradandó lyuk maradt.
„Az egyetlen módja annak, hogy felszámoljuk és kontrolláljuk a betegségemet, az volt, hogy elveszítem a szememet. De hajlandó voltam erre, csak hogy élhessek…” - mondta. A sebészek több bőrátültetést végeztek és vénát vettek ki a karjából, hogy újraépíthessék az arcát. A műtétek azonban nem hoztak sikert. Ugyan az arca esztétikailag nem lett teljes, de a legutóbbi vizsgálatok azt mutatják, hogy az állapota stabil, áttétek sem jelentek meg.
Most már betegtársainak segít önkéntesként
Wellings asszony most támogatja a Cancer Research UK felhívását, hogy az emberek végrendeletükben hagyjanak ajándékot a jótékonysági szervezetnek. A végrendeleti ajándékozási program a szervezet munkájának egyharmadát finanszírozza, amely az úttörő kísérletekbe és kutatásokba való befektetéssel hozzájárul a rákos megbetegedések túlélési esélyeinek megduplázásához az Egyesült Királyságban.
„A kutatásban elért előrelépések azt jelenthetik, hogy az embereket korábban diagnosztizálják, kíméletesebb és hatékonyabb kezelésekhez juthassanak, és egyes rákos megbetegedések a jövőben teljesen megelőzhetők legyenek” - mondta Wellings asszony. „Az emberek segíthetnek abban, hogy még több hozzám hasonló embernek adják meg a remény ajándékát.”