eur:
407.01
usd:
358.33
bux:
92579.57
2025. április 25. péntek Márk
Donald Trump volt amerikai elnök, a Republikánus Párt elnökjelöltje kampánygyűlést tart a Wisconsin állambeli Milwaukeeban 2024. november 1-jén. Az elnökválasztást november 5-én rendezik az Egyesült Államokban.
Nyitókép: MTI/EPA/Jeffrey Phelps

Elemző: bőven változhat Donald Trump vámpolitikája – most jön az alkudozás

Az InfoRádió által megkérdezett elemző szerint Donald Trump tárgyalási technikájának természete, hogy hogy most ilyen durvának hatnak a bejelentett vámok, ám aztán ebből bőven lehet még visszatáncolás, még ha a közölt számok nagy bajt okoznak Európának.

Azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök vámemeléseket jelentett be, a Portfolio által megkérdezett elemzők lefelé módosították a növekedési várakozásokat 2025-re a magyar gazdaságra.

Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője azt mondta: januárban még 2 százalék feletti növekedést vártak, most viszont már úgy látják, idén csak 1,7 százalékkal bővülhet a hazai GDP, és 2026-ra is rendkívül sok a bizonytalansági tényező.

Ami biztos: az EU egészére 20 százalékos vámot vetett ki az Egyesült Államok, illetve az autógyártásra már korábban 25 százalékos vámot, ez utóbbi érinti leginkább Magyarország gazdaságát, ha nem is közvetlenül.

Közben – mint az elemző rámutatott – mivel közvetlen kereskedelmi kapcsolatok is vannak az Egyesült Államokkal, ott is keletkezhet majd veszteség, de a kereskedelem volumene viszonylag alacsony, a teljes hazai import összesen 2 százaléka amerikai (az export is csak 3-4 százalék közötti); inflációnövelő hatása inkább az EU általi válaszlépéseknek lehet, ezeket viszont nem ismerjük még.

Az autógyártásra kitérve elmondta, a Németorsztágba irányuló exporton keresztül érvényesülnek a negatív hatások, ez pedig – mivel a magyar ipar jelentős része autógyártás – érezhetően fékezi a magyar GDP-növekedést, akár fél százalékkal is; mivel azonban a németek főképp benzines kocsikat adnak el Amerikában, ki tudja, mi lesz a Magyarországon mostantól gyártott elektromos autókkal, amelyek eredetileg nem mentek volna az Egyesült Államokba, tehát itt a bizonytalanság összetett.

Hozzátette, az amerikai vámrendszer még nagyon képlékeny,

„Donald Trumptól nem áll távol az a tárgyalási technika, hogy mindig a legsúlyosabb intézkedéseket bejelenti, és abból lehet majd alkudozni”,

igaz, már a bejelentett tételek is nagy bajt okoznak a válaszra kényszerülő Európának, de a világkereskedelem egészének is.

Az Equilor elemzője szerint mindez alapján – a kormányzati várakozások ellenére – 1,7 százalékos GDP-bővülés várható 2025-re a 2,2 százalékos eddigi előrejelzésük szerint, amint a kormány várakozásai is 3,4 százalékról 2,5-re csökkentek, de Varga Zoltán szerint ennél még izgalmasabb rejtély, hogy a gazdaság szereplői hogyan fognak alkalmazkodni az újonnan előálló helyzethez, ami esetleg majd javítja a kilátásokat.

Épp a bizonytalanságokra tekintettel nem is adtak ki 2026-os prognózist a növekedésre.

Ami Magyarországra nézve borúlátásra adhat okot, hogy az óvatosság itthon mindig keresletcsökkenés formájában jelenik meg, ám ez inflációt csökkent, és ugyanígy lefelé nyomhatja az árakat a kínálattöblet az elemzői várakozás szerint, ugyanebben segít most az eső olajár is – mutatott rá Varga Zoltán.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: vámháború, gazdasági átalakulás és a kínai–amerikai rivalizálás kulisszatitkai

Az amerikai–kínai vámháború hátteréről, lehetséges hatásairól, a kínaiak várható reakcióiról, az ottani gazdaság szükséges szerkezeti átalakításáról, 400 millió „másodrendű” állampolgárról és Oroszország szerepéről is beszélt Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
Izgalmas sztorik a magyar tőzsdén

Izgalmas sztorik a magyar tőzsdén

A befektetők folyamatosan újraértékelik a kereskedelmi légkört, a legfrissebb fejlemények bizakodásra adnak okot: az Egyesült Államok finomította a napokbam a vámokkal kapcsolatos retorikát, Kína pedig szintén az enyhülés jeleit mutatja - a Bloomberg értesülései szerint az ország felfüggesztheti az egyes amerikai árukra kivetett 125%-os vámot. Ebben a környezetben tegnap határozott emelkedést láthattunk az amerikai tőzsdéken, ezt követően pedig péntek reggel Ázsiában is többnyire emelkedtek a tőzsdék, Európában is jó a hangulat. A hazai részvénypiacon sincs hiány izgalmakból: az OTP újabb sajátrészvény-vásárlási programra kapott engedélyt, ráadásul ma tartották az éves rendes közgyűlést is, ahol rekord osztalék kifizetéséről döntöttek a részvényesek, ezen felül egy jelentős céláremelés is érkezett a részvényre. Ugyancsak komoly izgalmak vannak az Appeninnél, hiszen itt is ma döntenek a részvényesek az osztalékról -  a magyar prémium kategóriás részvények közül az Appeninn kínálhatja a legmagasabb osztalékhozamot, de korábban egy nagytulajdonos a kifizetés ellen szólított fel. Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Információ és jelentkezés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. április 25. 11:11
×
×
×
×