Azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök vámemeléseket jelentett be, a Portfolio által megkérdezett elemzők lefelé módosították a növekedési várakozásokat 2025-re a magyar gazdaságra.
Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője azt mondta: januárban még 2 százalék feletti növekedést vártak, most viszont már úgy látják, idén csak 1,7 százalékkal bővülhet a hazai GDP, és 2026-ra is rendkívül sok a bizonytalansági tényező.
Ami biztos: az EU egészére 20 százalékos vámot vetett ki az Egyesült Államok, illetve az autógyártásra már korábban 25 százalékos vámot, ez utóbbi érinti leginkább Magyarország gazdaságát, ha nem is közvetlenül.
Közben – mint az elemző rámutatott – mivel közvetlen kereskedelmi kapcsolatok is vannak az Egyesült Államokkal, ott is keletkezhet majd veszteség, de a kereskedelem volumene viszonylag alacsony, a teljes hazai import összesen 2 százaléka amerikai (az export is csak 3-4 százalék közötti); inflációnövelő hatása inkább az EU általi válaszlépéseknek lehet, ezeket viszont nem ismerjük még.
Az autógyártásra kitérve elmondta, a Németorsztágba irányuló exporton keresztül érvényesülnek a negatív hatások, ez pedig – mivel a magyar ipar jelentős része autógyártás – érezhetően fékezi a magyar GDP-növekedést, akár fél százalékkal is; mivel azonban a németek főképp benzines kocsikat adnak el Amerikában, ki tudja, mi lesz a Magyarországon mostantól gyártott elektromos autókkal, amelyek eredetileg nem mentek volna az Egyesült Államokba, tehát itt a bizonytalanság összetett.
Hozzátette, az amerikai vámrendszer még nagyon képlékeny,
„Donald Trumptól nem áll távol az a tárgyalási technika, hogy mindig a legsúlyosabb intézkedéseket bejelenti, és abból lehet majd alkudozni”,
igaz, már a bejelentett tételek is nagy bajt okoznak a válaszra kényszerülő Európának, de a világkereskedelem egészének is.
Az Equilor elemzője szerint mindez alapján – a kormányzati várakozások ellenére – 1,7 százalékos GDP-bővülés várható 2025-re a 2,2 százalékos eddigi előrejelzésük szerint, amint a kormány várakozásai is 3,4 százalékról 2,5-re csökkentek, de Varga Zoltán szerint ennél még izgalmasabb rejtély, hogy a gazdaság szereplői hogyan fognak alkalmazkodni az újonnan előálló helyzethez, ami esetleg majd javítja a kilátásokat.
Épp a bizonytalanságokra tekintettel nem is adtak ki 2026-os prognózist a növekedésre.
Ami Magyarországra nézve borúlátásra adhat okot, hogy az óvatosság itthon mindig keresletcsökkenés formájában jelenik meg, ám ez inflációt csökkent, és ugyanígy lefelé nyomhatja az árakat a kínálattöblet az elemzői várakozás szerint, ugyanebben segít most az eső olajár is – mutatott rá Varga Zoltán.