Ezeket látta már?

Áttörés a szklerózis multiplex megértésében - szinte mindig az Epstein-Barr vírus okozza

Orvostudományi kutatások
2025. április 07. 16:54
orvostudományi kutatások szklerózis multiplex oka Epstein-barr fertőzés

Díjat is kaptak ezért a terület vezető kutatói.

A Breakthrough Prize („Áttörés-díj”) bejelentette a 2025-ös élettudományok, alapvető fizika és matematika díjazottjait, köztük Alberto Ascherio professzort a Harvard Egyetemről és Stephen Hauser professzort a Kaliforniai Egyetemről. A két kutató a sclerosis multiplex (SM) megértésében és kezelésében végzett úttörő munkájáért kapta a kitüntetést - írja az IFLScience.

Ascherio és kollégái, valamint más kutatócsoportok által végzett kutatásokból kiderült, hogy az SM szoros összefüggésben áll az Epstein-Barr vírussal (EBV), amely a herpeszvírusok családjába tartozik és az egyik legelterjedtebb vírus az emberi populációban.

Milyen betegség a szklerózis multiplex?

A szklerózis multiplex (SM) egy krónikus, gyakran progresszív autoimmun betegség, amely a központi idegrendszert, tehát az agyat és a gerincvelőt érinti. Az SM során az immunrendszer tévesen támadja meg az idegek körüli védőburkot, az úgynevezett myelint, ami gyulladást és végső soron komoly károsodásokat okoz. Ez, valamint a későbbi idegrostok sérülése megzavarja az agy és a test többi része közötti kommunikációt, ami változatos neurológiai tünetekhez vezethet.

A betegséget jellemző tünetek lehetnek a látászavarok, izomgyengeség, koordinációs és egyensúlyproblémák, valamint kognitív funkciók romlása. Az SM tünetei és súlyossága személyenként jelentősen eltérhet, és a betegség lefolyása lehet relapszáló-remittáló (időszakosan súlyosbodó és javuló), vagy progresszív (folyamatosan romló).

Bár jelenleg nincs rá gyógyír, számos kezelési lehetőség van, amelyek célja a tünetek enyhítése, a betegség progressziójának lassítása és az életminőség javítása.

Higiéniai hipotézis

Alberto Ascherio tanulmányozta az Egyesült Államok 10 millió egykori katona adatainak összefüggéseit, és arra a következtetésre jutott, hogy a szklerózis multiplex gyakran egyfajta késlekedett reakcióként jelentkezik az EBV-fertőzésre. A kutatók úgy vélik, hogy a betegség kialakulásában valami szokatlan játszik szerepet, amit a higiéniai hipotézisnek neveztek el.

A hipotézis szerint a modern életmód következtében a gyerekek nem találkoznak már korán, kellő mennyiségben mikroorganizmusokkal, ami elengedhetetlen lehet az immunrendszer megfelelő fejlődéséhez. Ennek kapcsolatát azonban nehéz volt egyértelműen megállapítani.

Ascherio professzor elmondta, hogy a szklerózis multiplex epidemiológiájának sajátos jellemzője van, hiszen meglepően jól megfigyelhető földrajzi eloszlása létezik. A trópusi régiókban például rendkívül ritka, míg a mérsékelt éghajlatú területeken a gyakorisága növekszik. Azoknál, akik magas előfordulással bíró helyekről alacsony előfordulású helyekre vándorolnak, a kockázat csökken, míg a trópusi területekről Európába vagy Kanadába költözők esetében a kockázat nő.

Ez a különös eloszlás arra ösztönözte Ascherio-t, hogy alaposabban vizsgálja meg a környezeti és életmódbeli tényezőket. A higiéniai hipotézis kapcsán felfedezte a kapcsolatot az Epstein-Barr vírus által okozott fertőző mononukleózis és az SM kockázata között. Idővel egyre több bizonyíték gyűlt össze a két jelenség összefüggéséről - bár a pontos mechanizmus még mindig nem teljesen tisztázott.

Az EBV-fertőzés több mint 30-szorosára növeli a kockázatot, ami azt jelzi, hogy az Epstein-Barr az SM vezető oka- áll a Nature tudományos folyóiratban.

- Egy népszerű elmélet szerint a betegség hátterében az EBV elleni immunválasz és néhány, az agyban megtalálható fehérje közötti keresztreaktivitás állhat – magyarázta Ascherio professzor. - Ez az elképzelés bár világos magyarázattal szolgálna, de személy szerint szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban. Egy másik lehetséges magyarázat szerint a betegség a központi idegrendszer vírusos újraaktiválódásából eredhet az agyban vagy a gerincvelőben.

Mi az az Epstein-Barr vírus?

Az Epstein–Barr vírus (EBV) az emberi herpeszvírusok családjába tartozik, és széles körben elterjedt. A legtöbb ember élete során találkozik vele. A vírus leggyakrabban fertőző mononukleózist, közismert nevén "kissing disease"-et vagyis "csókbetegséget" okoz, amely egy vírusos fertőzés jellemzően tizenévesek és fiatal felnőttek körében.

Elsősorban nyál útján terjed, és olyan tüneteket okozhat, mint a láz, torokfájás, nyaki nyirokcsomók duzzanata, fáradtság és izomfájdalom.

A fertőzés általában önmagától gyógyul, de komolyabb szövődményeket is okozhat, különösen gyenge immunrendszerű emberek esetében.

Új lehetőségeket teremthet a szklerózis multiplex kezelésében

Az Epstein-Barr vírus és az SM közötti kapcsolat új lehetőségeket teremt a betegség kezelésének megközelítésében. Jelenleg vírusellenes szerek klinikai vizsgálatok alatt állnak, (mint a szokásos SM-kezelések lehetséges kiegészítői).

Emellett felmerült egy vakcina lehetősége, amely módosíthatja az immunválaszt, potenciálisan teljesen megállítva a szklerózis multiplexet. Alberto Ascherio professzor hangsúlyozza, hogy ezek a fejlesztések nem hónapok, hanem évek kérdései lesznek a jelenlegi amerikai helyzetben (jelentős költségcsökkentések vannak a betegségek gyógyítására irányuló kutatásokban), de optimista, hogy a folyamatos kutatások előbb-utóbb eredményekhez vezetnek.

- Mintha megépítettük volna a JWST (James Webb Űrteleszkóp) megfelelőjét az univerzum tanulmányozására, de most nincs pénzünk az elindításához- mondta hasonlatként a professzor.

Sclerosis multiplex: ezekre a vizsgálatokra van szükség a diagnózishoz
Kapcsolódó cikk a témában

Sclerosis multiplex: ezekre a vizsgálatokra van szükség a diagnózishoz

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# szklerózis multiplex # Kutatás # Epstein-Barr vírus # immunrendszer # mononukleózis

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés