2200 milliárdnyi részvénnyel a zsebükben várták a magyarok a piaci esést
Befektetés

2200 milliárdnyi részvénnyel a zsebükben várták a magyarok a piaci esést

Gyakorlatilag mindent felborítottak az év eleji nagy lakossági állampapír-kifizetések a magyarok értékpapír-statisztikáinál: a bankbetétek rég nem látott szintre ugrottak, az állampapírok piaci állománya jelentősen beesett, miközben a DKJ-tartás egyéves csúcsot döntött. Mindeközben rekord összeggel, 2200 milliárd forintnyi részvényállománnyal vágtak nekik a magyarok a mostani turbulens piaci időszaknak, amit Donald Trump vámháborúja váltott ki. Egy másik fronton a bankok két hónap leforgása alatt közel nettó 1200 milliárd forint névértékű magyar állampapírt vásároltak, a külföldi szereplők azonban még így is lekörözték őket. Az államadósságnak jelenleg 25,5%-át a bankszektor tartja kézben, a külföld részesedése 30,7%, a háztartások pedig 26,3%-kal veszik ki a részüket az állam finanszírozásából.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni!

Kijöttek az MNB friss, februárra vonatkozó értékpapír-statisztikái, ezekből szemezgettünk pár érdekességet:

Honnan van ennyi pénz a bankszámlákon?

Érdekes adatokat mutatnak a februári értékpapír-statisztikák, gyakorlatilag mindent felborítottak az év eleji nagy lakossági állampapír-kifizetések, amelyek elsősorban a prémium állampapírokból származó kamatokat jelentették.

Nem meglepő, hogy piaci értéken az állampapírok állománya jelentősen, több mint 400 milliárd forinttal csökkent az év első két hónapjában, míg a bankbetétek nagy nyertesei voltak az időszaknak: az itt tartott állományok 552 milliárddal nőttek, ami egyértelműen az állampapírkamatokból érkező kifizetések és a 13. havi nyugdíj számlákra érkezése is befolyásolt.

A bankbetétek után a befektetési jegyek állománya nőtt a legnagyobbat 315 milliárddal, ezt a részvények követték a harmadik helyen több mint 200 milliárddal.

2200 milliárddal várták a magyarok a részvénypiaci esést

Bár a februári adatok még nem mutatják annak a tőkepiaci pániknak a hatását, ami az utóbbi napokban alakult ki a világ tőkepiacain, érdekes adatokat lehet kiemelni arról, milyen kitettséggel vágtak neki a magyar befektetők ennek az időszaknak:

December végén lépte át a 2000 milliárd forintot a magyar háztartások részvényállománya, ez az év első két hónapjában 207 milliárd forinttal nőtt.

Azt gondolhatnánk, hogy a megugró állományi adatok mögött a magyarok élénkülő részvénypiaci kereslete áll, de nem ez a helyzet: az idei 207 milliárdos növekményből mindössze alig 6 milliárdot magyaráz a friss pénzek beáramlása, a többi egyértelműen az addig is kedvező árfolyamhatásoknak köszönhető.

Tavaly is hasonló volt a helyzet: miközben a lakosság részvényállománya közel 420 milliárddal nőtt piaci értéken, a nettó tranzakciók mínusz 112 milliárdot tettek ki. Az általánosságban emelkedő részvénypiaci portfóliók tehát nem a lakosság kockázatvállalási kedvének növekedése, sokkal inkább a jól teljesítő piacok eredménye.

Kérdés, mit hoz majd a befektetési aktivitásban a részvénypiacok mostani látványos esése, az szinte borítékolható, hogy a részvényállományok az utóbbi napokban jelentősen megcsappanhatnak. A februári végi adatok szerint

2200 milliárdnyi részvénnyel a zsebükben várták a magyarok a részvénypiaci esést, és a múlt azt sugallja, hogy mindeddig nem sikerült a legoptimálisabban a magyarok részvénypiaci beszállása:

Mi történik az állampapíroknál?

Az állampapíroknál érdemes külön kitérni a negatív számokra, ez esetben a látványos piaci állományi csökkenést javarészt az állampapír kamatfizetések magyarázzák,

névértéken nézve (amelyet nem befolyásolnak a kamatfizetési adatok) az állomány mintegy 100 milliárd forinttal nőni is tudott.

A lakossági állampapírok közül idén eddig a FixMÁP és a BMÁP tudott jelentősebb pénzeket bevonzani, de februárig úgy látszik, volt egy másik állampapír is, amelyre rákapott a lakosság:

a DKJ-k piacára az év első két hónapjában több mint 100 milliárd forintnyi összeg csapódott le, főleg januárban volt nagyobb felfutás, amellyel így a lakossági DKJ-állomány egyéves csúcsra emelkedett.

Mi a helyzet a bankoknál?

Ahogy arról legutóbbi cikkünkben írtunk, meglepő módon 36%-kal csökkentette extraprofitadóját tavaly a bankszektor a maximális 50%-ból, pedig ahogy novemberben írtunk róla, a kedvezmény feltételeként előírt állampapír-állománynövelés szektorszinten nem jött össze a szektornak. A furcsa jelenség hátterében a hitelintézetek eltérő viselkedése áll: miközben a többség a teher felezése érdekében legalább 820 milliárdnyi állampapírt vásárolhatott, a kisebbség összesen csaknem 900 milliárd forint értékben építhette le állampapír-kitettségét, részben hogy idei adója bázisát leszorítsa. Novemberben érkezett aztán a kormány kegyelemdöfése, amellyel éppen a „trükköző” bankok jártak a legrosszabbul a jövőre nézve.

A friss adatok szerint az extraprofitadó szempontjából számító november vége óta a bankok névértéken több mint 2000 milliárd forinttal, piaci értéken 1980 milliárd forinttal növelték meglévő állományukat. A bankok kezében lévő állampapírok névértéke új csúcsot döntött, elérte a 13 790 milliárd forintot, és piaci értéken is minden korábbinál magasabbra, 13 140 milliárd forint fölé nőtt az állomány.  

Mindeközben a biztosítók és a pénztárak összesített állampapír-állománya tavaly október végétől februárral bezárólag 280 milliárd forinttal nőtt, náluk két ellentétes hatás érvényesül: a biztosítók az extraprofitadójuk lefelezéséért hajtanak, a pénztárak pedig a befektetéseik – feltehetően most még elhanyagolható – részét likvidálják a lakáscélú felhasználás lehetővé válása miatt.

30% felett a külföldi befektetők súlya

Amennyiben a teljes tortát nézzük, nagyot ugrott a bankok részaránya az államadósság-finanszírozásban, februárban meghaladta a 25%-ot ez a szint. Mindeközben a lakossági részarány 26% közelébe csökkent, a külföldi szereplőké pedig közel 31%-ra nőtt.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Találd meg a neked való befektetési alapot!
Kiszámoló

Itt a 4,75%-os kamatú lakáshitel

Hitelügyintézős Gáborunk írt egy új cikket, a CIB 4,75%-os lakáshiteléről. Ez nem olyan kamu, mint a fiatalok 5%-os lakáshitele, ehhez tényleg hozzá lehet jutni, igaz, CSOK hitelt is kell vele

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!