Beszélni, mozogni és írni is képtelen lett a 43 éves nő: így épült fel a ritka AVM-betegségből
Hosszú évek küzdelme után felépült, a története millióknak adhat reményt.

Clemency Burton-Hill, a 43 éves művész és műsorvezető élete 2020 januárjában gyökeresen megváltozott. A Londonban született művész, író, televíziós és rádiós műsorvezető sikeres karriert épített, és éppen egy New York-i megbeszélésen vett részt, amikor a sors közbeszólt. Egy veleszületett, ritka AVM (arteriovenózus malformáció, agyi érfejlődési rendellenesség) miatt agyvérzést kapott. Egyik pillanatról a másikra eszméletét vesztette, kómába esett, és 17 nappal később egy teljesen megváltozott testben ébredt fel.
A gyógyulás útja az AVM-betegségből
Amikor magához tért, képtelen volt beszélni, járni, írni, sőt a teste jobb oldalát sem tudta mozgatni. Az agyvérzés afáziát és apraxiát okozott nála, amik szinte lehetetlenné tették számára a kommunikációt. Hosszú hónapokon át tartó kórházi kezelések sora és rehabilitáció következett, lépésről lépésre újra kellett tanulnia mindazt, ami egykor természetes volt számára.

Szakértők szerint az időben történő orvosi beavatkozás mentette meg az életét. Christopher Kellner idegsebész vezette azt a műtéti csapatot, aminek tagjai sikeresen megakadályozták a további komplikációkat. A felépülés azonban hosszú és kimerítő folyamat volt, rengeteg fizikai és lelki próbatétellel.
A következő hónapokban és években folyamatos terápián vett részt, ami magában foglalta a beszédterápiát az afázia leküzdésére, a fizikoterápiát az izmok újraépítésére, valamint az ergoterápiát, amely segített újra tanulni a mindennapi mozdulatokat. A felépülésben kulcsszerepet játszott a zene is: a dallamok és a ritmus segítettek az agyi kapcsolatok újjáépítésében, és a hegedülés lassan visszahozta azokat a készségeket, amelyeket korábban elveszített. A zene gyógyhatásairól korábban írtunk.
A zene mint gyógyító erő
Clemency Burton-Hill korábban hegedűművészként járta a világot, és a rehabilitáció során is sikerült visszatalálnia a hangszeréhez. Egy nemrég bemutatott BBC-dokumentumfilm, a My Brain: After the Rupture lenyűgöző módon tárja fel gyógyulásának történetét.
A film kendőzetlenül bemutatja azokat a fájdalmas pillanatokat is, amikor Clemency Burton-Hill kétségbeesetten próbált újra kapcsolatot teremteni a világgal, de még a legegyszerűbb szavak kimondása is küzdelmet jelentett számára. Ugyanakkor azt is megmutatja, hogy a zene milyen fontos szerepet játszott felépülésében: a dallamok segítették az agya újrahuzalozását és az elveszett készségek visszaszerzését.
A felépülés még most sem teljes, és Clemency Burton-Hill továbbra is küzd a maradványtünetekkel, de hihetetlen kitartásának és a családja, barátai, valamint orvosai támogatásának köszönhetően újra tud beszélni, mozogni és zenélni. Története milliókat inspirált, és példát mutat arra, hogy az emberi akarat és a rehabilitáció milyen csodákra képes.
Az orvostudomány szerint nem élhetne, de már 46 éves: nagyon ritka betegséggel küzd ez a nő
A diagnózis után szinte minden remény elveszett, de Tiffany Wedekind példája megmutatja, hogy a kitartás és az életöröm minden nehézségen átsegíthet.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)