Beszélni, mozogni és írni is képtelen lett a 43 éves nő: így épült fel a ritka AVM-betegségből

Hosszú évek küzdelme után felépült, a története millióknak adhat reményt.

AVM-betegségből gyógyulás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Clemency Burton-Hill, a 43 éves művész és műsorvezető élete 2020 januárjában gyökeresen megváltozott. A Londonban született művész, író, televíziós és rádiós műsorvezető sikeres karriert épített, és éppen egy New York-i megbeszélésen vett részt, amikor a sors közbeszólt. Egy veleszületett, ritka AVM (arteriovenózus malformáció, agyi érfejlődési rendellenesség) miatt agyvérzést kapott. Egyik pillanatról a másikra eszméletét vesztette, kómába esett, és 17 nappal később egy teljesen megváltozott testben ébredt fel.

A gyógyulás útja az AVM-betegségből

Amikor magához tért, képtelen volt beszélni, járni, írni, sőt a teste jobb oldalát sem tudta mozgatni. Az agyvérzés afáziát és apraxiát okozott nála, amik szinte lehetetlenné tették számára a kommunikációt. Hosszú hónapokon át tartó kórházi kezelések sora és rehabilitáció következett, lépésről lépésre újra kellett tanulnia mindazt, ami egykor természetes volt számára.

2021-es fotó Clemency Burton-Hillről.
2021-es fotó Clemency Burton-Hillről.
Fotó: Astrid Stawiarz / Getty Images Hungary

Szakértők szerint az időben történő orvosi beavatkozás mentette meg az életét. Christopher Kellner idegsebész vezette azt a műtéti csapatot, aminek tagjai sikeresen megakadályozták a további komplikációkat. A felépülés azonban hosszú és kimerítő folyamat volt, rengeteg fizikai és lelki próbatétellel.

A következő hónapokban és években folyamatos terápián vett részt, ami magában foglalta a beszédterápiát az afázia leküzdésére, a fizikoterápiát az izmok újraépítésére, valamint az ergoterápiát, amely segített újra tanulni a mindennapi mozdulatokat. A felépülésben kulcsszerepet játszott a zene is: a dallamok és a ritmus segítettek az agyi kapcsolatok újjáépítésében, és a hegedülés lassan visszahozta azokat a készségeket, amelyeket korábban elveszített. A zene gyógyhatásairól korábban írtunk.

A zene mint gyógyító erő

Clemency Burton-Hill korábban hegedűművészként járta a világot, és a rehabilitáció során is sikerült visszatalálnia a hangszeréhez. Egy nemrég bemutatott BBC-dokumentumfilm, a My Brain: After the Rupture lenyűgöző módon tárja fel gyógyulásának történetét.

A film kendőzetlenül bemutatja azokat a fájdalmas pillanatokat is, amikor Clemency Burton-Hill kétségbeesetten próbált újra kapcsolatot teremteni a világgal, de még a legegyszerűbb szavak kimondása is küzdelmet jelentett számára. Ugyanakkor azt is megmutatja, hogy a zene milyen fontos szerepet játszott felépülésében: a dallamok segítették az agya újrahuzalozását és az elveszett készségek visszaszerzését.

A felépülés még most sem teljes, és Clemency Burton-Hill továbbra is küzd a maradványtünetekkel, de hihetetlen kitartásának és a családja, barátai, valamint orvosai támogatásának köszönhetően újra tud beszélni, mozogni és zenélni. Története milliókat inspirált, és példát mutat arra, hogy az emberi akarat és a rehabilitáció milyen csodákra képes.

Az orvostudomány szerint nem élhetne, de már 46 éves: nagyon ritka betegséggel küzd ez a nő

A diagnózis után szinte minden remény elveszett, de Tiffany Wedekind példája megmutatja, hogy a kitartás és az életöröm minden nehézségen átsegíthet.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük