eur:
408.89
usd:
358.42
bux:
89941.42
2025. április 23. szerda Béla
Nyitókép: Pixabay

A Republikon is megmérte, mit gondolunk Ukrajna EU-tagságáról

Kis többségben vannak Magyarországon az Ukrajna uniós csatlakozását támogatók, a teljes népesség 47 százaléka van az ukrán EU-tagság mellett – derül ki a Republikon Intézet friss kutatásából.

A Medián nemrégiben kutatta a magyar válaszadók hozzáállását az ukrán EU-tagsághoz, és az találta, bár megosztott a társadalom, a magyarok többsége ellenzi azt. Differenciálva a válaszlehetőségeket a csatlakozás időtávja szerint némileg eltérő képet kapunk – olvasható a Republikon Intézet március 26. és április 1. között, ezer fő telefonos megkérdezésével készült kutatásában.

Az ukrán EU-tagság támogatottsága.
Az ukrán EU-tagság támogatottsága.

Mint írják, tényleg megosztja a magyar társadalmat Ukrajna EU-csatlakozása, de ha különbséget teszünk, hogy gyorsított eljárással, vagy a többi tagjelöltre vonatkozó feltételekkel és ütemezéssel valósuljon-e meg az ukrán csatlakozás, fordul a kocka és többségbe kerülnek a csatlakozás támogatói. A magyar válaszadók 46 százaléka nem támogatja Ukrajna csatlakozását az Európai Unióba. A válaszadók harmada támogatná az ukránok felvételét, ha az a többi tagjelöltre vonatkozó szabályok szerint zajlik, nagyjából 7–10 év alatt. további 15 százalék a gyorsított tagfelvételt is támogatná Ukrajna esetében, ha az nagyjából 3–4 éven belüli csatlakozást jelentene.

Így összesen a teljes népesség 47 százaléka támogatja az ukrán EU-tagságot, egy hajszálnyival többen, mint ahányan ellenzik azt. Ha kivesszük az egyenletből a bizonytalan válaszadókat, 51–49 százalék az állás a tagságot támogatók javára. Érződik, hogy a kormánypártok kiemelt napirendi pontként kezelik az ukrán csatlakozás ügyét, és jelenleg az ukrán tagság árnyoldalain van a hangsúly, az ellenzék politikusai pedig nem igyekeznek felvenni a kesztyűt ezügyben. Ez látszódik a pártok szerinti bontásban is – teszik hozzá.

Az ukrán EU-tagság támogatottsága pártszavazói táborok szerint.
Az ukrán EU-tagság támogatottsága pártszavazói táborok szerint.

A kormánypárti válaszadók mindössze 17 százaléka támogatja Ukrajna EU-csatlakozását, ebből 2 százalék támogatná a gyorsított felvételi eljárást is, 82 százalékuk viszont elutasítja, hogy Ukrajna EU-tagországgá váljon. A Mi Hazánk szavazók mintája kicsi, de a tendencia egyértelmű; a többségük ellenzi az ukrán EU-csatlakozást, de érdekes módon kevésbé, mint a kormánypárti szavazók: 27 százalék támogatna az ukrán tagságot, ha az a mindenki másra vonatkozó szabályok és ütemezés szerint zajlana, és „csak” 73 százalékuk ellenzi Ukrajna csatlakozását.

A bizonytalanok 55 százaléka elutasítja az ukrán tagságot, 45 százalékuk támogatja azt, ebből 16 százalék akár 3–4 éves távlatban is, 29 százalék csak 7–10 éven belül.

A bizonytalanok véleménye általában a közelebb áll az ellenzéki szavazókéhoz, de az elmúlt évek során megfigyeltük, hogy a háborútól való félelem nagyon is jellemző rájuk, és a legtöbb ezzel kapcsolatos kérdésben valahol az ellenzék és a kormánypártok között helyezkednek el – írja a Republikon Intézet.

A Tisza és a többi ellenzéki párt szavazóinak véleménye közel áll egymáshoz. Mindkét szavazói tábor negyede támogatja a gyorsított tagfelvételt, számottevően magasabb azonban a Tisza-szavazók körében azok aránya, akik a 7–10 éven belüli csatlakozást támogatják, 52 százalék, szemben a „Tiszán-túli” ellenzéki tábor 46 százalékával. Az ukrán EU-tagságot a Tisza szavazók 21 százaléka, a többi ellenzéki szavazó 29 százaléka utasítja el. Összességében az ellenzéki szavazók túlnyomó többsége támogatná Ukrajna csatlakozását, a Tisza szavazók 79, a többi ellenzéki szavazó 71 százaléka értene egyet vele.

Hiába kerülik ezt a meglehetősen kényes témát az ellenzéki pártok, a szavazóik többsége egyértelműen támogatná, hogy Ukrajna az unió tagjává váljon. Ugyanakkor egy ilyen kiélezett politikai helyzetben a tábor negyedének vagy ötödének elvesztése is egyenlő a teljes vereséggel, így biztonsági játékot folytat az ellenzék, és átengedi az ügy keretezését a kormánypártoknak – olvasható egyebek mellett.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nem lesz egyszerű most feltölteni az európai gáztárolókat, de legalább elkezdték

Nem lesz egyszerű most feltölteni az európai gáztárolókat, de legalább elkezdték

Jelentős gázfelvásárlásba kell kezdeniük az európai országoknak, a gáztárolók töltöttsége ugyanis az elmúlt évekhez képest igen alacsony, 30 százalék körül van jelenleg – hívta fel a figyelmet a Reuters. Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázpiaci elemzője az InfoRádióban azt mondta, már most megkezdődött a nyersanyag felhalmozása, de a minimálisan kötelező 90 százalékos töltöttségi szint elérése így is jelentős kihívás.

Ukrajna: kiderült, mit tartalmaz az amerikai titkos béketerv

Donald Trump végső béketervet küldött a háborúzó feleknek, kiderültek a részletek. Ukrajna a NATO tagja biztosan nem lesz, de az EU-hoz csatlakozhat, miközben több régióját is elveszíti és Oroszország ellenőrzése alá kerül. Az Egyesült Államok átveszi Európa legnagyobb erőműve felett az irányítást, miközben minden szankciót feloldanak Moszkvával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.23. szerda, 18:00
Gyulay Zsolt
a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatója, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. április 23. 13:08
×
×
×
×