Donald Trump minden korábbi várakozást felülmúló, történelmi vámbejelentéseit követően hétfőn már harmadik napja zuhantak a részvényindexek, nem is kis mértékben.
Mint az InfoRádióban Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője rámutatott, Ázsiában a hongkongi tőzsdeindex 13 százalékot esett - legutoljára ilyen a Covid idején volt, 2020 tavaszán. Arra számít, hogy a pénzpiaci turbulencia fennmaradhat legalább a következő néhány hónapban, és ez a reálgazdaságra is negatívan hat.
Érdekes lesz a következő hónapokban, hogy a jegybankok mikor fognak eljutni arra a pontra, hogy kamatot kell vágni a növekedési kockázatok miatt – mondta, hozzátéve, hogy szerinte a Fed akár már a következő néhány hónapban egy nagyobb kamatvágással is reagálhat. Sokak szerint ez az egyik célja Donald Trumpnak, bár ezt nyíltan nem vallották be Washingtonban.
Szerinte
logikusnak tűnik, hogy szándékosan vezettek be olyan nagymértékű és elsőre logikátlannak tűnő vámtételeket, hogy a pénzpiacon zavart okozzanak,
és ezáltal a jegybankot arra kényszerítsék, hogy kamatot vágjon. Ennek pedig hosszabb távon lehetnek akár pozitív hatásai is.
Korábban elemzők itthon egyetlen kamatvágást valószínűsítettek az év hátra lévő részében, az új helyzet új döntéshez is vezethet. Varga Zoltán szerint az MNB-től kamatemelésre csak abban az esetben számíthatnánk, ha a forint új mélypontra kerülne az euróval szemben és folytatódna a gyors forintgyengülés, de ennek szerinte kicsi a valószínűsége. Ha a környező országok például a kamatvágás mellett törnek lándzsát, az MNB mozgástere megnő, ezzel együtt azonban az elemző arra számít, hogy kamatvágásra itthon a legkorábban a negyedik negyedévben kerülhet sor. Mindazonáltal ez nagyban függ a későbbi globális kamatszinttől, a Fedtől és az EKB-tól.