Mint az InfoRádióban Nagy Viktor, a portál elemzője elmondta, olyan pesszimizmus uralkodott el hétfő reggelre a befektetők körében, ami nagyon ritkán látható; az elmúlt évtizedekben is csak néhány hasonló alkalom volt, legutóbb a 2020-as Covid-válságban.
Ekkora pesszimizmus után azonban az elemző szerint nem a még nagyobb esés, hanem rövid távon inkább fellélegzés várható.
"Rengeteg bizonytalanság van még azzal kapcsolatban, hogy az Amerikai Egyesült Államok által kivetett büntetővámok milyen hatással járnak már a világgazdaság egészére, sokan azt mondják, hogy egy teljesen új világ jön, olyan, amit eddig nem ismertünk. Ezzel szemben a tőzsde mindig a jövőt árazza, és ha egyfajta kontraindikátorként azt látjuk, hogy már nagyon nagy a pesszimizmus a tőzsdéken, akkor a befektetők egy része automatikusan elkezd vásárolni" – vázolta. Hozzátette: a nap elején pánikszerű eladás volt, amely után következhettek a "spekulatív, rövid távú vételek".
Megnyugvásra Nagy Viktor a jövőben sem számít, nagy mozgások jöhetnek, épp a vámháborúval kapcsolatos bejelentéseknek is köszönhetően. Arra ugyanakkor mégis lehet számítani, hogy kétoldalú megállapodások jönnek.
"Egyrészt azt látjuk, hogy azok a kereskedelmi partnerek, amelyek magas büntetővámot kaptak, egymás után beállnak a sorba, és Donald Trumpnak igazat adva megállapodásra kívánnak jutni az Egyesült Államokkal"
– magyarázta. Példaként említette, hogy Európa és India között az autóipar területén valaminek történnie kell majd, "adaptálódik a világ az új helyzethez", de negatív előjelek is látszanak például Európa és az Egyesült Államok, valamint Kína és az Egyesült Államok között.
Arról is beszélt, hogy egy ilyen pánikhelyzetben mely eszközöket választják menekülőútként a befektetők.
"Vannak olyan menekülőtermékek, amelyek szinte automatikusan működnek, tehát ha pánikot lát az ember a világban, akkor szinte csukott szemmel megvásárolhatja őket. Ilyen például a svájci frank, amelynek az erősödését látjuk majd. De ilyenek a nemesfémek is" – ecsetelte. Megjegyezte még, hogy mindez a változás egy olyan helyzetben érkezett, amikor az arany árfolyama egyébként is tetőponton volt, emiatt pedig most még inkább esett, "de kifejezetten jól teljesít ahhoz képest, hogy mekkora pánik volt hétfőn". Az ezüst árfolyama viszont emelkedett 3 százalékot.