- Gazdaság
- tőzsde
- forint
- forintárfolyam
- bux
- bét
- európa
- eu
- ázsia
- kína
- donald trump
- vám
- vámtarifa
- vámháború
- kereskedelmi háború
Tarolt a Trump-bowling, az európai, az ázsiai és a magyar bábuk is eldőltek

További Gazdaság cikkek
-
Húsvéthétfőn feltámadt a forint, rég láttuk ilyen erősnek
- Óriási károkat okoztak az áprilisi fagyok, nagy áremelkedés várható
- Csaknem ötven embernek hiányzott egy szám ahhoz, hogy milliomos legyen
- Egy magyar kutatás szerint a férfiak hamarabb esnek áldozatául az online átveréseknek
- Vámkáosz, és ami mögötte van: Donald Trump tűpontos terve vagy Amerika hattyúdala?
Ahogy arról az Index beszámolt: hétfőn kéthavi mélypontra jutott a forint, és elérte a 408,3 körüli szintet az euróval szemben. A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 4196,68 pontos, 4,81 százalékos csökkenéssel, 83 028,96 ponton zárt pénteken.
Donald Trump döntött, vérengzés kezdődött a magyar tőzsdén
Kéthavi mélypontra jutott a forint.
Majd hétfőn A NYITÁST KÖVETŐEN 10,3 százalékos mínuszba került a BUX. az OTP több mint 15 százalékot esett nyitáskor,
de jelentős mínuszban indult a kereskedés a Mol, a Magyar Telekom, valamint a Richter részvényeivel is. (Azóta korrekció ment végbe az értékpapírpiacon: 13 órakor az OTP −2,75, a Mol −3,2, a Magyar Telekom −6,37, míg a Richter papírjainak értéke −1,49 százalékon állt.)
„Történelmi napokat élünk, amikor a globális gazdasági színtéren olyan változások zajlanak, amelyeket a gazdaságtörténészek hosszasan taglalnak” – mondta korábban az Indexnek Rodic Ádám, az MBH Elemzési Centrum szakértője. Donald Trump döntése, hogy vámokat vet ki szinte a világ összes országára, olyan hullámokat indított el, amelyek hatásai messze túlmutatnak egyetlen cikk keretein – szögezte le.
Olyan napokat élünk át, amikről a történelemkönyvekben fogunk olvasni
Épp a feje tetejére áll a világ.
Európa és Ázsia is zuhan
A negatív hangulat hatására komoly visszaeséssel indult a kereskedés hétfőn a globális tőzsdéken, az európai és ázsiai piacokon egyaránt jelentős zuhanások történtek. A STOXX 600 index 1,83 százalékkal, az Euro Stoxx 50 pedig drámai, 6,68 százalékkal esett vissza. A vezető nyugat-európai börzéken is hasonló hangulat uralkodott: a londoni FTSE 100 index 4,77 százalékkal, a frankfurti DAX 7,84 százalékkal, míg a párizsi CAC 40 2,15 százalékkal nyitott alacsonyabban. Milánóban az FTSE MIB 7,31 százalékos, Madridban az IBEX 35 pedig 5,20 százalékos mínuszban kezdte a napot.
Az ázsiai piacokon még nagyobb veszteségek voltak tapasztalhatók. A hongkongi tőzsdeindex közel tízszázalékos eséssel kéthavi mélypontra süllyedt, míg a sanghaji és sencseni indexek több mint öt, illetve hét százalékkal estek vissza. A dél-koreai KOSPI index egy nap alatt több mint öt százalékot veszített értékéből, és ezzel 17 hónap nyereségét adta vissza. A japán Nikkei225 index nyolc százalékos mínusszal a 2023. októberi szintre esett vissza, különösen a banki szektor szenvedett el komoly veszteségeket.
Túl sok a bizonytalanság, amelynek hatására mindenki csökkenti bruttó kitettségét a megemelkedett piaci volatilitás miatt. Még csak a lejtmenet közepén járunk. Az ilyen mértékű pozícióleépítések jellemzően láncreakciószerűen érintik egyik fedezeti alapot a másik után
– mondta a Reutersnek egy hongkongi székhelyű nagy amerikai stratégiai alap portfóliómenedzsere.
Az árupiacokon is negatív a hangulat. Az olaj ára továbbzuhant: a WTI 3,49 százalékkal csökkent, 59,82 dollárra, a Brent pedig 3,34 százalékos eséssel 63,39 dollárra süllyedt – ilyen alacsony szinten legutóbb 2021 áprilisában járt. Az arany ára immár harmadik napja csökken, jelenleg 0,41 százalékkal alacsonyabban, unciánként 3024,67 dolláron áll.
A devizapiac eddigi nyertesének az euró tűnik. A dollárindex 0,19 százalékkal gyengült, 102,33 pontra, miközben az euró erősödött, és 1,1023 dolláron jegyzik, ami 2024 októbere óta a legerősebb szint.
A világpiacokon uralkodó feszültség és a bizonytalanság továbbra is meghatározza a befektetői hangulatot, miközben a piaci szereplők a nemzetközi gazdaságpolitikai válaszlépésekre várnak. Kína – amely több mint 50 százalékos vámokkal néz szembe, és pénteken válaszul újabb vámokat vetett ki az amerikai termékekre – már megtette a maga válaszlépéseit, és múlt pénteken újabb vámokat vetett ki egyes amerikai termékekre. A piaci szereplők most az európai vezetők összehangolt lépéseire várnak, amelyek enyhíthetnék az egyre erősödő recessziós aggodalmakat.
Beindult a pániküzemmód
Egyértelműen pánikreakcióról van szó, nem a világ vagy a gazdaság lett ennyivel rosszabb a vámok miatt – válaszolta arra a kérdésre a Gránit Alapkezelő vezető elemzője, milyen trendek olvashatók ki a piaci mozgásokból. „Az is igaz persze, hogy nagyon sok részvény a korábbiakban a fundamentumok által indokoltnál magasabb áron forgott a piacon, így ebből a szempontból sem meglepő a korrekció.
A mostani áresés egy újfajta világrendet próbál beárazni, de ez még inkább csak útkeresés – a piac értelmez, pánikreakciót hajt végre, pénzzé tesz, amit éppen pénzzé tud. Hogy mi mennyivel esik, abban nagyon sok logikát nem szabad keresni. Magyar szempontból például a fő hatás az autógyárakra lehet, és ezen keresztül hozhat az intézkedés némi visszaesést – de ez nem jelenti azt például, hogy az OTP helyzete ennyit romlott volna
– mutatott rá Regős Gábor.
A befektetők már pániküzemmódban vannak, a mostani piaci döntések nem racionális döntések – hangsúlyozta Regős Gábor. „Van, aki menekül a piacról – például egy kisbefektető, aki rosszul viseli a kockázatot –, van, aki átsúlyoz, és persze vannak a profi befektetők, akik már azt nézik, hogy mikor érdemes venni. A pánik jellemzője persze, hogy lecseng, nem tart a végtelenségig, amikor kicsit megnyugszik a piac vagy az eladói nyomás már vevői túlsúlyba kerül, akkor vége lesz a pániknak” – mondta.
A szakértő két alapvető tényezőre mutatott rá az előttünk álló időszak várható piaci mozgásait illetően. Kérdés egyrészt, hogy a már bejelentett intézkedések kapcsán mindent beárazott-e a piac, vagy még van tovább lefelé. A másik kérdés, hogy lesznek-e újabb bejelentések, és azok milyen irányba mozgatják a piacot. „Nehéz tehát arra válaszolni, hogy hol van a mélypont, de most vélhetően mindenki ezt vadássza” – fogalmazott.

A pánik ellenére tőzsdekrachra nem kell számítani. „Ennyire nem komoly sem a helyzet, sem az intézkedés. További esés lehet még, ami persze részben az elmúlt időszak jelentős emelkedésének korrekciója, de előbb-utóbb megnyugszik a piac, eljön az az idő, amikor megéri venni” – jelezte Regős Gábor.
Volt honnan esnie a magyar tőzsdének
Bár a reggeli tőzsdenyitáskor még úgy állt, hogy a magyar tőzsde esett a legnagyobbat, a jelenlegi helyzet változékonyságát mutatja, hogy már messze nem a magyar tőzsde a legnagyobb vesztes, most éppen Nyugat-Európában vannak nagyobb mínuszok a mai napon és Kelet-Európában kisebbek, de egyébként is igaz, hogy a magyar tőzsde egyszer felül-, egyszer alulteljesít a nyugati benchmarkokhoz képest – mutatott rá Regős Gábor. „Az viszont mindenképpen igaz, hogy a régiós összevetésben a magyar és a cseh tőzsde az, ami éves bázison legjobban teljesített, ami azt is jelenti, hogy a magyar részvények értékelése eddig kedvezőbb volt, azaz volt, van honnan esni, míg például a lengyel piac eddig is alulértékelt volt” – tette hozzá.
A forint megint erősen reagált a piaci történésekre. Minek kell történnie ahhoz, hogy a magyar fizetőeszköz árfolyama ne romoljon minden „szellőre” – tettük fel a kérdést.
Egyrészt jó lenne, ha kevesebb lenne a szellő. A mostani viharban a forint gyengülése a régiós trendeknek megfelelt, a korona kevésbé, a zloty jobban gyengült. Igaz, hogy a zloty gyengülésében szerepet játszik a helyi jegybank múlt heti laza kommunikációja is. Tény viszont, hogy fontos lenne egy stabilabb forintárfolyam, ez sokat segítene a gazdasági növekedés szempontjából is. Ebben kevésbé lehet egyetlen tényezőt megnevezni, ezen egyaránt segíthetne, ha a piac is elhinné, hogy ez a jegybanknak fontos, vagy például ha hozzáférnénk a nekünk járó uniós forrásokhoz, és ez egy stabil valutabeáramlást eredményezne
– fejtette ki az elemző.
Regős Gábor kifejtette: Trump célja a vámokkal az amerikai gazdaság fejlesztése, az újraiparosítás. „A vámok bejelentése következtében gyengült a dollár – ez Trumpot vélhetően nem zavarja, ezáltal az export versenyképesebb lehet. Megdrágul viszont az import, ami a szavazók körében okozhat népszerűségvesztést, hiszen ezt a pénztárcájukon is érezni fogják. És nem szabad megfeledkezni a tőzsdei árfolyamesés lakosságra gyakorolt hatásáról sem: bár az amerikaiak jelentős részének semmilyen megtakarítása nincs (a lakosság felének csak adóssága van), a kisebb megtakarítással rendelkezők többségének portfóliójában is jelentős részt foglalnak el a részvények, így egy esés nekik is fáj, talán még jobban is, mint egy milliárdosnak. Ez pedig nem biztos, hogy jót tesz Trump népszerűségének, így lehet valami módosítás, de teljes eltörlésre nem számítok, az politikailag nehezen lenne felvállalható” – fogalmazott.
Magyarország nem lehet különutas
Kína már válaszolt, Európa is kilátásba helyezte, ám egyelőre konkrétumok nélkül. De vajon milyen lépések jöhetnek az EU részéről? A legegyszerűbb és legtermészetesebb választ a védővámok jelentik – summázta a közgazdász. Ennek viszont önmagában nem biztos, hogy sok értelme van, hiszen többlete az EU-nak van.
Először is érdemes tárgyalni, ellenvámokat akkor lehet bevetni, ha nincs más megoldás. Ha viszont válaszolni szeretnénk, akkor a választ a nagy amerikai techcégek megadóztatásában látom, illetve tágabb értelemben Amerikával szemben egy másik gazdasági blokk kiépítésében – ehhez persze javítani kell például a kínai kapcsolatokat. Kérdés, hogy az EU tud-e annyira egységes lenni, nem különböznek-e annyira a tagállami érdekek, hogy legyen egységes válasz akár a vámokat, akár valami ennél hasznosabb és komolyabb stratégiát illetően
– mutatott rá.
Voltak, vannak olyan hangok, amelyek szerint Magyarország – a jó kapcsolatoknak köszönhetően – akár egy külön, számára kedvező egyezményt alkudhat ki a Trump-adminisztrációnál. Regős Gábor szerint azonban ennek nincs realitása. „Magyarország az EU része, így nincs önálló kereskedelempolitikája, együtt sírunk, együtt nevetünk. Nem is nagyon lenne megvalósítható egy külön alku – más területen igen, de ebben a gyakorlati megvalósítás nehézkes lenne” – mondta.
(Borítókép: Kolumbán Kitti / Index)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Bejelentést tett Nagy Márton, történt valami a boltok polcain
Összesen 872 termék ára változott meg.
április 15., 17:14
- Gazdaság
Varga Mihály bizalmasa érkezik az MNB alelnöki posztjára
az Államadósság Kezelő Központ éléről érkezik az ortodox monetáris politika új támasza.
április 15., 12:38
- Gazdaság
A magyar áremelkedésekről készített riportot az egyik kínai lap
A kormány vitatott árplafonja is szóba kerül.
április 15., 15:23
- Címlapon
Argentínában felidézték, hogy egy magyar orvos lézerterápiájával állították talpra Ferenc pápát
Gyászba borult a dél-amerikai ország a katolikus egyházfő halála után.
1 órája
- Gazdaság
A magyarok nagy részének továbbra is hívószó az ingyenhitel
A megélhetési költségek megugrása miatt másfélszeresére nőtt a felvett személyi kölcsönök átlagos összege.
április 15., 15:17
- Gazdaság
Érdemes résen lenni, több üzlet sem nyit ki a hétvégén
Változik a boltok nyitvatartása.
április 15., 12:22
- Gazdaság
Több helyen is léket kapott a magyar ipar hajója
A vesszőfutás belső szemmel: a gyatra adatok mellett a bizonytalanság is pusztít.
április 15., 15:37
- Gazdaság
Itt az újabb kormányzati beavatkozás, azonban most valami történt a háttérben
Célkeresztben a bankszektor.
április 15., 14:43
- Címlapon
Meghalt Ferenc pápa
Az egyházfő 88 éves volt, húsvéthétfőn egyszerre gyászol és ünnepel a keresztény világ.
4 órája
- Címlapon
Ez történik Ferenc pápa halálát követően
Az új pápa megválasztására a konklávén keresztül kerül sor.
3 órája
- Mindeközben
Váratlan meglepetésre bukkant nagymamája 35 éves húsvéti tojásai között, a netezők szerint nagy bűnt követett el
6 órája
- Mindeközben
Emilio és felesége előtte-utána fotókon mutatták meg, mennyit fogytak, szembetűnő a változás
tegnap, 21:30
- Címlapon
Megvan, ki vezeti a Vatikánt ideiglenesen Ferenc pápa halála után
Az ő feladata lesz megszervezni a következő hetek eseményeit.
24 perce
- Mindeközben
Kiara Lord kóstolós videója kimaxolja a hű faktort, ez aztán az extrém falat
tegnap, 20:18
- Címlapon
„Elzárkózott a pompa és a kiváltságok nagy részétől” – jellemezte a nemzetközi sajtó Ferenc pápát
Így számoltak be a világ vezető sajtótermékei a katolikus egyházfő haláláról.
2 órája
- Címlapon
„Elárvult a világ” – a magyar közélet is reagált Ferenc pápa halálának hírére
„Búcsúzunk” – írta a közösségi oldalán Orbán Viktor.
2 órája
- Gazdaság
Örülhetnek az autósok, tovább csökkennek az üzemanyagárak
Ezt két nagyobb árzuhanás előzte meg.
április 14., 10:57
- Gazdaság
Ütött az óra: életbe lépett az EU áfareformja
Átfogó változások léptek életbe a szabályozásban.
április 14., 10:56
- Gazdaság
Szalmonellagyanú miatt azonnal kivonják a forgalomból ezeket a humuszokat
Ha ilyen termékeket vásárolt, semmiképp se fogyassza el!
április 15., 09:46
- Gazdaság
Még nem éreztetik hatásukat Donald Trump vámjai a kínai gazdaságban
Jobban növekedett a kínai GDP, mint azt az elemzők várták.
április 16., 09:17
- Mindeközben
Catherine Zeta-Jones posztolt egy fotót a 22 éves lányáról, de első pillantásra azt hittük, a színésznőt látjuk
tegnap, 18:45
- Gazdaság
Ezért blokkolják Magyarország előtt az uniós forrásokat, 9,45 milliárd eurót függesztettek fel
Elárulta Bóka János miniszter, hogy mi áll a háttérben.
április 14., 09:57
- Gazdaság
A manipulálást visszautasítja, de így is felülvizsgálja a szegénységi adatokat a KSH
A hivatal elnöke egy levélben tájékoztatott erről.
április 16., 06:27
- Mindeközben
Ennél a nőnél valóra vált minden menyasszony rémálma, kis híján szívbajt kapott az esküvője reggelén
tegnap, 17:20
- Címlapon
Erdő Péter: Hálát adunk a kegyelmekért, amelyekben Ferenc pápa szolgálata révén részesültünk
A bíboros szeretettel emlékezik vissza Ferenc pápa budapesti látogatására.
2 órája
- Gazdaság
Újabb csapásra készül Donald Trump, jöhet a 245 százalékos vámtarifa Kínának
Nem csillapodik a kereskedelmi háború.
április 16., 16:39
- Gazdaság
Drasztikus áremelés jön a dohánypiacon, már rágyújtani is luxus lesz
Akkora emelés jön, hogy kiesik a cigi az emberek szájából.
április 14., 13:13
- Mindeközben
Óriási bakival ért véget a Hunyadi sorozat, ezt a hibát a készítők sem vették észre a fináléban
tegnap, 15:26
- Gazdaság
Tovább csökkent a vásárlóerő, nagymértékben változik a nyugdíj értéke
Az egyik szakportál a KSH adatai alapján kezdett vizsgálódni a számok között.
április 14., 15:59
- Gazdaság
Stagnáló piacon egyensúlyoz a magyar édesipar, még nem látszik a fény az alagút végén
Ünnepi időszakokban mégsem mondanak le a fogyasztók az édességről.
április 14., 17:00
- Mindeközben
Radics Gigi akkorát bakizott A Nagy Duett felvételén, hogy inkább kiviharzott a stúdióból
tegnap, 13:56
- Gazdaság
Drasztikusan nőhet az arany ára Donald Trump vámháborúja miatt
Év végére akár 3700 dollárba is kerülhet egy uncia arany.
április 14., 14:50
- Gazdaság
Menekülnek a kanadaiak az Egyesült Államokból, soha nem látott mértékben válnak meg ingatlanjaiktól
Nem érzik magukat biztonságban, sokan börtönbüntetéstől vagy deportálástól tartanak.
április 15., 06:23
- Gazdaság
Elárulta, hogy miben hisz Tiborcz István
Tiborcz István szerint „mi, magyarok zseniálisak vagyunk”.
április 14., 17:37
- Gazdaság
Növekedett a hazai üzemanyag-fogyasztás az első negyedévben
Mintegy 10 százalékkal emelkedett a prémium dízel fogyasztása az előző időszakhoz képest.
április 14., 16:35
- Mindeközben
A mesterséges intelligencia megmutatta, hogyan néznének ki ma a világsztárok, ha nem plasztikáztatnak
tegnap, 12:05
- Gazdaság
Pattanásig feszült a húr húsvét előtt a boltokban
A húsvét leginkább a friss, tradicionális termékekről szól.
április 14., 19:19
- Gazdaság
Durván felkavarja a családi házak piacát a kormány döntése
Tízmilliókat kaphatnak a házat vásárlók.
április 15., 09:30