Gál Kristóf, az ORFK szóvivője a tájékoztatón elmondta: a közösségi média felületein megjelent videó készítésének körülményeivel kapcsolatban már zajlik a nyomozás. (Ismert: a Hegyeshalom melletti Csemeztanyán több ezer, a száj- és körömfájás vírus miatt leölt marhát földeltek el, a fedőréteg még nem került rá a területre, amelyen a bomlás miatt folyadék is bugyog fel a földből.) Emlékeztetett: a hatóság által lezárt területre tilos bemenni, mert az jelentősen fokozza a fertőzésveszélyt, ráadásul életveszélyes az ott tartózkodás.
„Az eredményes védekezés alapfeltétele, hogy a hatósági szabályokat mindenki betartsa, aki pedig nem teszi ezt, az bűncselekményt követ el és vele szemben a rendőrség eljárást fog indítani” – hangsúlyozta Gál Kristóf. Megjegyezte még: a fertőzéssel érintett telepeken a rendőrök is jelen vannak, a fertőtlenítési folyamatok rendjét felügyelik. Ha szabálytalanságot észlelnek, értesítik a hatóságokat, de erre eddig nem került sor.
A lezárt osztrák határátkelőkkel kapcsolatban elmondta: több, Ausztria felé működő határátkelőn torlódás alakult ki a magyar oldalon az átterelődött forgalom miatt. Mint mondta, a rendőrség honlapján érdemes tájékozódni, és
ha az utazás halasztható, akkor ne ebben az időszakban kerüljön sor rá.
A rendőrség felvette a kapcsolatot az osztrák féllel a helyzet kezelése érdekében.
Nagy István agrárminiszter azzal kezdte, hogy nem találtak újabb kitörést. Az érintett négy telepből kettőben befejeződött a mentesítés, kettőben még zajlik. A mentesítési és felszámolási munkafolyamatok mellett a vírus terjedésének megakadályozására koncentrálnak most.

A tárcavezető beszámolt az eddigi intézkedésekről is:
- az érintett telepeket zárlat alá vonták, védőzónákat hoztak létre
- a térségbe a tehergépjárművek csak fertőtlenítés után léphetnek be, és csak így távozhatnak
- a határátkelőkön Hegyeshalomtól Esztergomig fertőtlenítés zajlik, ahogy az autópálya felhajtóin is
- az érintett településekre is csak fertőtlenítés után lehet bejutni vagy onnan kihajtani
- a vadállomány távoltartására villanypásztort telepítettek az érintett telepek köré
- a kistermelőknek ingyen adnak fertőtlenítőszert, az érintetteknek az önkormányzatnál kell jelezniük az igényeiket, a szereket aztán a Nébih szállítja ki a kistermelőknek
Döntött az állat-egészségügyi operatív törzs arról, hogy
megkezdődik az érintett térségben beragadt sertésállomány vágóhídi feldolgozása
(a korlátozások miatt elmaradt vágások pótlása fontos a gazdáknak, illetve a járvány terjedését is lassítja, ha kevesebb a régióban a fogékony állat – erről korábban itt írtunk). Az operatív törzs a pápai húskombinátot jelölte ki erre a feladatra. A szállítások ütemezéséről és feltételeiről most az érintett gazdákkal egyeztetnek – jelentette be Nagy István.
A tárcavezető felelősségteljes viselkedést kért mindenkitől, hozzátéve, hogy kénytelenek a rendőrség közreműködését igénybe venni, hiszen sok felelőtlenséget és fegyelmezetlenséget látnak a lakosság részéről.
„Ez lehet katasztrófaturizmus, szenzációhajhászás, különböző érdekekből olyan felvételek készítése, melyek súlyos károkat okoznak. A telepre való illetéktelen behatolások járványügyi veszélyt hordoznak magukban, az ott készült felvételek olyan hatást gyakorolhatnak az állampolgárokra, amire nincsenek felkészülve, hiszen ötven éve nem volt ekkora járvány, és akkor még nem volt akkora állatkoncentráció, mint most. Ez nagyon súlyos felelőtlenség, mert mindaz, ami Csemeztanya mellett történt, amit azokon a felvételeken látni lehet, egy normális biológiai folyamat részei. Az állati tetemek elbomlása során gázok keletkeznek, azoknak el kell távozniuk. Ha egyszerre le lett volna földelve, az egész felrobbant volna. Ennek folyamata van, és erre speciális szakemberek vannak. Ahogy a tetemek oszlása történik, úgy kerül rá rétegelve a föld, és 10-14 napnak kell eltelnie ahhoz, hogy a végleges 3-3,5 méter vastagságú földdel betemessük. Az már végleges hantolás, azzal befejeződik ez a folyamat" – ismertette az eljárást Nagy István.
Hangsúlyozta még, hogy
a tetemek bomlása során hő keletkezik, a folyamatban a vírusok elpusztulnak, ezért a kiáramló gáz már nem veszélyes a járvány terjedése szempontjából.
Nyomatékosan kért mindenkit az előírások betartására, mert akár traumát is okozhat valaki azzal, hogy ilyen felvételt tesz közzé, hiszen a lakosságnak nincs ismerete és felkészültsége, ezért megalapozatlan következtetéseket von le.
Mindemellett a helyiek biztonsága érdekében az operatív törzs megerősítette a Csemeztanyánál a monitoring kutak létesítését, lesz vezetékes ivóvíz.