7p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Donald Trump olyan csúcsot ért el önmaga promóciójában, amit aligha csinál bárki utána. A tőzsdék folytatódó zuhanása közben több tucat ország jelentkezett be nála, hogy tárgyalna az új vámokról.

Az amerikai kormány pénzügyi vezetői egy sor interjút adtak a hét végén, amelyben védték az április 2-án bejelentett tarifacunamit, annak ellenére, hogy az óriási zuhanást hozott a tőzsdéken – írta az Aljazeera. Scott Bessent pénzügyminiszter elárulta, több mint ötven ország kereste meg a washingtoni vezetést, hogy tárgyaljon a rá vonatkozó vámtarifákról.

Azt nem árulta el, mely országokról van szó. Bessent állítása szerint az új tarifák a lehető legjobb alkupozíciót biztosítják főnökének, Trump elnöknek a tárgyalásokhoz. Ezzel továbbra is azt sejteti, hogy a megemelt vámok voltaképpen kereskedelmi alkuk kiindulópontjai. Korábbi nyilatkozatai szerint az elnök együtt kezeli a vám-, a valutaárfolyam- és a biztonságpolitikát. Magyarán lehet kereskedni a fizikai árucsere vámjaival devizaleértékeléssel és amerikai katonai biztonsági garanciák nyújtásával.

Az amerikai kormány kereskedelempolitikájának mérete és romboló hatása, ha semmi sem változik, elég erős egy globális recesszió előidézéséhez – idézte a Reuters Bruce Kasmant, a JP Morgan közgazdászát. A szakértő 60 százalékra teszi ennek a negatív forgatókönyvnek a valószínűségét.

Sean Callow, az ITC Markets tőketársaság vezető devizapiaci elemzője, némileg ellentmondva Bessent sejtetésének, úgy látja, hogy Trump egyszerűen csak azt a kereskedelempolitikát indította el, amiben ötven éve hisz. Nem taktikai, hanem stratégiai okokból hagyja figyelmen kívül a tőzsdei összeomlást, amit okozott.

A határidős piacon és Ázsiában folytatódott a múlt heti szabadesés

A hétfői ázsiai tőzsdei kereskedésben folytatódott a világ tőkepiacainak meredek lejtmenete, ami a washingtoni tarifabejelentést követte. A legmeredekebb zuhanást a hongkongi HangSeng szenvedte el, majdnem 14 százalékos eséssel. A sanghaji börze irányadó mutatója 7 százalék feletti esést produkált április második hetének első napján. A japán Nikkei közel -8 százalékkal haladt az előbbi index nyomában. Tokióban napközben egy időre fel kellett függeszteni a kereskedést, mert a részvények csökkenése elérte az ezzel kapcsolatos biztonsági határt. A koreai Kospi megúszta a napot 6 százalék alatti csökkenéssel. Az ausztrál S&P/ASX-200 és az indiai Nifty-50 kerekítve 4-4 százalékot veszített az értékéből.

Eltűntek a vevők
Eltűntek a vevők
Fotó: Depositphotos

Az amerikai határidős jegyzések folytatták a fizikai tőzsdéken tapasztalt zuhanást. A befektetők érezhetően elvesztették a hitüket abban, hogy a Trump-adminisztráció – látva az új vámokra adott tőkepiaci pánikreakciót – módosít a kereskedelempolitikáján. Ezt az érzést erősítették meg a befektetőkben a hét végi washingtoni kormányzati nyilatkozatok. Már azt találgatják a szakértők, hogy az infláció a recesszió miatt előbb csökkenhet, mielőtt a vámemelések miatt nőni kezd. A Dow Jones egyébként pénteken 5,5, az S&P-500 majdnem 5,97, a Nasdaq Composite 5,8 százalékkal esett. Az utóbbi index immáron 22 százalékkal marad el decemberben elért rekordjától. Ez az, amire a Wall Street-i befektető rókák azt mondják, hogy megérkezett a medve a piacokra.

Padlóra küldték az OTP-t is

Az említett események után nem meglepő. hogy hétfőn délelőtt az európai tőzsdéken is zuhanórepülésbe kezdtek az árfolyamok. Ennek eredményeként a londoni FTSE csaknem 5 százalékkal került lejjebb a kereskedés első óráiban. A frankfurti DAX és a párizsi CAC pedig egyaránt 5 százalék feletti csökkenéssel kezdte a hetet. 

Budapesten sincsenek vásárlók. A BUX nem sokkal 11 óra körül már közelített a 7 százalékos mínuszhoz. Valamennyi vezető papír jókora eséssel kezdte a napot. Jelesül: az OTP árfolyama közel 9 százalékkal ment lejjebb. Ezzel párhuzamosan a Richter 4,2, a Mol 4,6 százalékkal lett olcsóbb. A Magyar Telekom jegyzését majdnem 6 százalékkal küldték a mélybe az eladók. 

A forint az amerikai vámok múlt szerdai bejelentése óta fokozatosan gyengül az euróval szemben. Hétfőn délelőtt 408 forint felett is kereskedtek az euróval. Egy hónappal ezelőtt pedig még 400 forint alatt volt a jegyzés.

Az Erste elemzői a hétfői piaci összefoglalójukban a magyar devizáról azt írták, hogy a geopolitikai és a nemzetközi kereskedelemmel kapcsolatos fejlemények mellett a figyelem egyre inkább a kedden érkező hazai márciusi inflációs adatok felé irányul, ahol várakozásuk szerint 5,0 százalékra lassulhat a drágulás dinamikája a februári 5,6 százalék után. Pénteken, piaczárás után a S&P értékeli hazánk állapotát: itt vagyunk egy besorolással a bóvli kategória felett. Jelen képlékeny helyzetben kivárhat a hitelminősítő: az Ersténél nem várnak változást sem a kilátásban, sem a besorolásban.

Az olaj árát a kínai-amerikai külön kereskedelmi csata mozgatja

Az olaj ára látványosan csökkent április második hetének elején – jelentette a Reuters. Ezzel folytatódott az ezt megelőző héten kezdődött szánkázás. A befektetők már nem csupán az új amerikai vámokat, hanem az azokra adott kínai választ is figyelembe veszik. Úgy értékelik a fejleményeket, hogy a világ két legnagyobb olajfogyasztó országának gazdasága recesszióba süllyed, ami csökkenti a fekete arany iránti keresletet. A Brent jegyzése hordónként 64 dollár alá esett, az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) pedig jó úton haladt a 60 dollár/hordós szint felé. Mindkét szabvány közel 3 százalékos mínuszban volt. Ezt megelőzően, a kínai válaszlépés után pénteken 7 százalékos szabadesésben hanyatlott a világ legfontosabb energiahordozójának ára. A Brent egy hét alatt összesen 10,9, a WTI 10,6 százalékot veszített az értékéből.

Nehéz lenne megmondani, hol éri el a hanyatlás az alját, hacsak Trump nem mond valamit, amivel megfékezhetné a kereskedelmi háborús és a recessziós félelmek egymást erősítő negatív hatását – mondta Vandana Hari, a Vanda Insights tanácsadó cég alapítója. Az árakat gyengíti még, hogy az OPEC+ olajkartell országai továbbra is kitermelésük növelését tervezik májustól.

A földgáz ára szintén meredeken lefelé vette az irányt, miután a befektetők a gazdasági aktivitás csökkenését, és ezzel a gázzal termelt elektromos energia iránti kereslet visszaesését várják. A susogó energiahordozóért hétfőn kevesebb mint 34 eurót kellett adni MWh-ként, ami nagyjából tízszázalékos esés április 1-jéhez, a kereskedelmi háború előtti béke utolsó napjához képest. A gáz ára 2024 szeptembere óta nem volt ilyen alacsony. 

Az arany jegyzése előbb háromhetes mélypontra esett hétfőn az ázsiai kereskedésben, majd a 3000 dollár/uncia alatti árról visszapattant 3055 dollárig. A recessziós félelmek mellett az is hozzájárult ehhez, hogy kiderült: a kínai jegybank márciusban immáron az ötödik egymást követő hónapban növelte az aranyvásárlásait.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A kriptósok piaca sem jelent menedéket, a főszereplők itt is masszív mínuszban vannak. A bitcoinos befektetők 2,  az ehtereumosok pedig 5 százalékos gyengülést könyvelhettek el. Még rosszabbul fest az XRP piaca, ahol 7 százalék feletti értékvesztés látható.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG