
Órákon belül bejelenthetik az évszázad felfedezését a piramisoknál, iszonyatos nagyságú objektum lapul a mélyben
Olvass tovább...
A régészek hihetetlen felfedezéseket tettek az Edfui templom falán – a hieroglifák egyes részletei szerint Atlantisz legendájával is összefüggésbe hozhatóak.
Az egyiptomi Edfuban található Hórusz-templom falain olvasható úgynevezett Edfui szövegek az ókori Egyiptom egyik leggazdagabb mitológiai forrásai közé tartoznak. E szövegkorpuszt a kutatók „építési szövegeknek” is nevezik, hiszen részletesen bemutatják a templom alapításának mitikus előzményeit, valamint a templomépítés isteni eredetét. A feliratok egy ősi, szent szigetről szólnak, amely a kezdeti vizekből emelkedett ki, és ahol az első templom megépült – egy olyan hely, amelyre később számos vallási központ archetípusként tekintett.
Plátón "Timaiosz" és "Kritiasz" című műveiben Atlantisz egy virágzó szigeti kultúraként bontakozik ki, amely az istenek haragját kiváltva egyetlen nap és éjjel leforgása alatt elsüllyedt. A filozófus leírása szerint Atlantisz az Oszlopok Herkulesén túl helyezkedett el, és hatalmas tengeri hatalomként terjesztette befolyását Nyugat-Európa és Észak-Afrika egyes részeire. A történet egy elbukott támadást követően katasztrófával zárul, amely során az egész sziget a tenger mélyére süllyedt.
Az óegyiptomi templom falain olvasható mítoszokkal való összevetés kapcsán több kutató is felvetette: vajon az Edfui szövegek nem utalnak-e ugyanarra az elveszett civilizációra, Atlantiszra? A mitológia világában gyakoriak a világpusztító árvizek és szigetek eltűnésére hivatkozó történetek, ezeket azonban legtöbbször allegóriák, szimbolikus kifejezőeszközök formájában értelmezik, amelyek az isteni rend felbomlását vagy a civilizációk erkölcsi hanyatlását hivatottak szemléltetni.
A szövegekben szereplő „ősök szigete”, amelyet egy pusztító természeti katasztrófa semmisített meg, több ponton emlékeztet a platóni Atlantisz leírására. Visszatérő elem a víz, az elárasztás é s annak a világrendnek a felbomlása, amelyet korábban isteni erők tartottak fenn. Ez a motívum nem ismeretlen más kultúrákban sem – gondoljunk a sumer Gilgames eposz özönvíz-történetére vagy a bibliai Noé elbeszélésére.
A régészet azonban a mítoszokat tényekre és leletekre igyekszik visszavezetni. A jelenlegi ismeretek alapján az Edfui szövegek nem tartalmaznak olyan konkrét földrajzi vagy kronológiai utalásokat, amelyek megerősítenék Plátón beszámolóját. Nem szerepel bennük a Herkules oszlopain túli terület, sem olyan dátum, amely az Atlantisz által képviselt időszakhoz lenne köthető. Mégis, a hasonló szimbolika és a világpusztulás motívuma sokakat inspirált arra, hogy az egyiptomi templom szövegeit új szemszögből értelmezzék.
Olvass tovább...
Az egyiptom vallási hagyományai gyakran nem szó szerinti történelemként, hanem az isteni rend szimbolikus kifejezéseként értelmezhetők. Az Edfui szövegek is ilyen szakrális keretrendszerbe illeszkednek, ahol a világ keletkezése és pusztulása ciklikusan váltják egymást. E mítoszok célja az isteni hatalom megerősítése és a rend fenntartásának igazolása volt.
Ennek ellenére a hasonló mítoszok és krónikák, mint az eltűnt ősi civilizációk – például Lemúria, Mu, az elveszett sumer városok legendái vagy az atlantiszi história továbbra is lenyűgözik a kutatókat és a laikusokat együttesen. A Történelem és mitológia határát vizsgálva az írott feljegyzések izgalmas szemszögből világítanak rá a múltban történt fantáziából eredő eseményekre – még ha a régészet jelen állása szerint nem is támasztják alá Atlantisz történetének hitelességét.
Az Edfui templom hireoglifái kiváló példát állítanak, miként keveredhet a szakrális nyelvezet a történelmi emlékezettel. Bár nem bizonyítják Atlantisz tényleges létezését, mégis segítenek megérteni, hogyan születhettek meg azok a mondák, amelyek évszázadokon át táplálták az emberiség közös képzeletvilágát. Mitikus tartalmuk mellett mélyen beágyazódnak Egyiptom kulturális és vallási hagyományaiba – abba a világba, ahol a templom a világrend szent megnyilvánulásának számított, és ahol minden kőbe vésett jel az isteni rend fenntartását szolgálta.
Atlantisz és Edfu kapcsolata továbbra is a feltételezések szintjén mozog, mégis a köztük felfedezhető párhuzamok elgondolkodtatóak – ilyen például a szigetszerű eredet, a pusztulással végződő mítosz, valamint az isteni rend felbomlásának motívuma.
A narrátorok ebben a videóban is bemutatják az Edfu templom falain észrevett utalásokat, illetve az atlantiszról felépített teóriákat elemzik:
Olvass tovább...