
A Válasz Online áttanulmányozta azt a 397 oldalas jelentést az USA kormányának honlapján, amely indokául szolgálhatott az amerikai elnök által bejelentett új vámszabályoknak. Donald Trump a múlt héten egy furcsa táblázatot mutogatva robbantotta be a globális vámháborút. Közgazdászok gyorselemzése szerint legalább a második világháború, de esélyesen az 1930-as évek óta nem jelentettek be ilyen léptékű kereskedelmi akadályokat a világgazdaságban. Ugyanígy, sokan fogalmaztak meg kritikát azzal kapcsolatban, hogy a Trump által viszonyítási alapként használt adatnak, azaz hogy az egyes országok mekkora mértékben vámolják az amerikai cégek termékeit, semmi köze a valósághoz.
Annak valóban nem sok, ám a Válasz által átnézett jelentésben már vannak konkrétumok, és azokból kiderül, hogy Magyarország – a kormányzatok látszólagos jó kapcsolatának ellenére – fontos indokokat szolgáltatott az EU-val szemben életbe léptetett 20 százalékos vámteherre.
A konkrét példák között Magyarország úgy tűnik fel, mint az egyik tagállam, amely tipikusan az EU-s szabályoknál is szigorúbb előírásokat alkalmaz. Ilyen példa a gyógyszerek átláthatatlan ártámogatási rendszere és a kötelező ügyvédi kamarai tagság külföldiek számára nehezített feltételei. Magyarországot összesen 19 alkalommal említi a szöveg, miközben Szlovákiát csak négyszer, Romániát és Lengyelországot tizenkétszer, és még a jóval nagyobb partner Németországot is csak tizenhat alkalommal állítja pellengérre – emeli ki a Válasz Online. De nem csak a bürokratikus terhei miatt szerepel hazánk a Trump-kormány indoklásában. Íme egy szó szerinti idézet a szövegben Trump kereskedelmi főképviselőjétől: „Az USA cégei komoly aggodalmukat fejezték ki a magyar közbeszerzéseket illetően, mert azok nem mindig átláthatók, és rendre helyi és más EU-n kívüli szereplőknek kedveznek, például még Kínának is. A korrupció a magyar közbeszerzési eljárások esetében mély aggodalmakra ad okot Magyarországon, annak ellenére is, hogy számos intézkedés történt az ügyben az elmúlt években.” Mindeközben a magyar kormány többnyire az Európai Unió vezetését hibáztatja a Trump által meghozott vámügyi döntések várható kedvezőtlen hatásai miatt.