eur:
404.71
usd:
356.53
bux:
92855.83
2025. április 28. hétfő Valéria
Business analysis stock graph backtest in crisis covid-19 for investment in stockmarket and finance business planning selective stock for Stockmarket crash and Financial crisis
Nyitókép: TERADAT SANTIVIVUT/Getty Images

Régen látott esés a tőzsdéken, nagy a pesszimizmus

A pénteki zuhanást követően hétfő reggel is pesszimista hangulatban indult a kereskedés az európai börzéken. A befektetők a vámháború és az erősödő recessziós kockázatok miatt aggódnak.

A kínai és hongkongi tőzsdék a korábbi zárva tartás miatt pedig csak ma reggel tudtak reagálni Donald Trump vámjaira a befektetők: a sanghaji tőzsdeindex nyolc százalékkal a, Hang Seng 12 százalékkal zuhant – írta a vg.hu.

A BUX 10 százalékos eséssel, 74 819 ponton nyitott hétfőn. Az OTP 15 százalékkal 18 800 forintra zuhant, legutóbb tavaly novemberben volt ennél lejjebb az árfolyam. A Mol 8,3 százalékot szakadt az induláskor, 2 670 forintra. A Richter árfolyama 5,6 százalékkal 9 500 forintra esett. A Magyar Telekom hét százalékkal 1 400 forintra esett.

A Portfolio megjegyzi, hogy a "vérfürdő" ellenére van két magyar részvény, amelynek árfolyama jelenetős pluszban volt hétfő reggel. A Gránit Bank árfolyama 6,8, a Graphisoft Park jegyzései pedig mintegy 6,1 százalékos pluszba mentek.

A régiós indexek is rosszul teljesítenek, 5-6 százalékos zuhanás van az osztrákoknál, a cseheknél és a lengyeleknél is.

A forint tovább esett hétfő reggel, a rossz nemzetközi hangulat mellett a továbbra is gyenge hazai kiskereskedelmi forgalmi adat sem segíti a hazai fizetőeszközt.

Hétfő reggel fél 10 előtt a vezető európai részvényindexek közül a DAX 10,3 százalékos esésben volt, eközben a CAC 6,5, a londoni FTSE pedig 6 százalékos mínuszt produkált. A Stoxx 600 csak a Covid kezdetén esett nagyobbat az elmúlt évtizedben.

A vg.hu megemlíti, hogy

a VIX index eközben, mely az amerikai piacok volatilitását méri, ezáltal rendre félelemindexként is nevezik, 96 százalékot ugrott napon belül,

ezzel olyan magasra került, mint a Covid kitörésekor járt, az előtt pedig csak egyetlen egyszer jegyezték ilyen szinteken, a 2008-as világválság kirobbanásakor.

Sorra próbálnak megszabadulni a magántőkealapokban (private equity) tartott befektetéseiktől az intézményi befektetők, miután a globális tőkepiacok összeomlása súlyos veszteségeket okozott portfólióikban – írta a Portfolio a Financial Times cikke alapján. Nyugdíjalapok és egyetemi alapítványok tömegesen keresik a lehetőséget, hogy részesedéseiket akár jelentős diszkonttal is értékesítsék a másodlagos piacon, ez pedig komoly figyelmeztetés a 4000 milliárd dolláros magántőke-iparág számára – állítják vezető magántőkepiaci tanácsadók.

A magántőkealapok befektetői a mostani környezetben egyre kevésbé számítanak arra, hogy idén érdemi készpénzes kifizetésekhez jutnak, sőt, likviditási nyomás alá kerülhetnek, ami az új befizetéseik ütemét is visszavetheti.

Tavaly a magántőke-iparág vagyona évtizedek óta először csökkent, lévén a tőkebevonás volumene 23 százalékkal visszaesett a 2023-as szinthez képest.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Berta Tibor: Ferenc pápa öröksége a remény és a mindennapi megújulás

Berta Tibor: Ferenc pápa öröksége a remény és a mindennapi megújulás

A béke nem egy távoli, elvont eszmény, hanem mindennapos, kézműves munka – vallja Berta Tibor katolikus tábori püspök, aki az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt Ferenc pápa örökségéről, a remény jelentőségéről, és arról, hogyan lehet valódi megálljt parancsolni az agressziónak anélkül, hogy újabb harcokat generálnánk.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása

Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása

Nemcsak a kezelt vagyon nőtt tízszeresére, hanem teljesen új struktúrában is működik tovább az OXO Technologies a 3TS Capital Partners felvásárlása után. 2024 jobb év volt az európai kockázati tőkepiacon, mint 2023, azonban továbbra is konszolidációs nyomás alatt áll a szektor. A piac változásaira gyorsan kell reagálni, és bár az OXO eddigi befektetései jól teljesítenek, a cég a kockázati tőke után a magántőkepiacon is megjelenne. Ezen kívül nem zárnak ki további fúziót sem, és nyitottak arra is, hogy a jövőben ne csak szigorúan véve technológiai cégekbe fektessenek – egyebek mellett ezekről a témákról is beszélt Oszkó Péter, az OXO Technologies vezetője a Portfolio Business podcast legújabb adásában.  

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×