Donald Trump döntött, vérengzés kezdődött a magyar tőzsdén

forint
2025.04.07. 09:30 Módosítva: 2025.04.07. 12:42
Hétfőn 9 óra előtt kéthavi mélypontra jutott a forint, és elérte 408,3 körüli szintet az euróval szemben, később enyhén, de erősödött. Hétfőn a nyitást követően 10,3 százalékos mínuszba került a Budapesti Értéktőzsde. A nyitást követően az OTP pedig több mint 15 százalékot esett – délutánra mínusz 2 százalék körülre korrigált. A vezető európai részvényindexek régen látott mínuszokban vannak.

Az eurót hétfő reggel hét órakor 406,94 forinton jegyezték a péntek esti 406,44 forint után. A dollár jegyzése 370,55 forintra ment fel 368,92-ről, a svájci franké pedig 434,13-ra 431,73 forintról.

A hétfői kezdéssel vegyesen állt a forint az előző hétfői nyitáshoz képest, 1,1 százalékkal gyengébben az euróval és 2,8 százalékkal gyengébben a svájci frankkal szemben, de 0,3 százalékkal erősebben a dollár ellenében.

Aztán 9 óra előtt mélypontra jutott a forint, és elérte a 408,3 körüli szintet az euróval szemben, később enyhén, de erősödött.

Ugyanakkor, ahogy arra Portfolio is felhívta a figyelmet, ez azt jelenti, hogy kéthavi mélypontra jutott a magyar fizetőeszköz. A dollár maradt 370 körüli szinten.

Szemán Péter, az Equilor elemzője szerint a kereskedelmi háború eszkalálódása miatt negatív befektetői hangulatra és esésre lehet számítani a Budapesti Értéktőzsdén. A BÉT részvényindexe, a BUX 4196,68 pontos, 4,81 százalékos csökkenéssel, 83 028,96 ponton zárt pénteken.

Majd hétfőn A NYITÁST KÖVETŐEN 10,3 százalékos mínuszba került a BUX. bár később történt korrekció, az OTP több mint 15 százalékot esett nyitáskor – délutánra mínusz 2 százalék körülre korrigált.

A vezető európai részvényindexek is mínuszban vannak.

Donald Trump mindent borított

„Történelmi napokat élünk, amikor a globális gazdasági színtéren olyan változások zajlanak, amelyeket a gazdaságtörténészek hosszasan taglalnak” – mondta korábban az Indexnek Rodic Ádám, az MBH Elemzési Centrum szakértője. Donald Trump döntése, hogy vámokat vet ki szinte a világ összes országára, olyan hullámokat indított el, melyek hatásai messze túlmutatnak egyetlen cikk keretein – szögezte le, így a forintra és a tőzsdékre kifejtett rövid távú hatásokat vettük végig cikkünkben.

A befektetők várakozásaival ellentétben a dollár nem erősödött, hanem gyengült, mivel a recessziós félelmek narratívája uralta a piacokat.

Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető elemzője pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a forint árfolyama a múlt hetet 403-as szinten kezdte, majd fokozatosan erősödött, szerdán még a 400-as szint alá is benézett. Trump vámbejelentései azonban megfordították ezt a tendenciát. A bejelentést követően nem egy hirtelen gyengülést láttunk, hanem egy fokozatost, majd csütörtökön 403–404 közé emelkedett az euró-forint árfolyam.

PÉNTEKEN TOVÁBBI GYENGÜLÉS KÖVETKEZETT, A MÉLYPONT 407 FÖLÖTT VOLT AZ EURÓVAL SZEMBEN.

A forint gyengülését a pénteki, vártnál gyengébb ipari adatok sem segítették. Regős hozzátette, hogy a régióban más devizák is hasonló nyomás alá kerültek, a lengyel zlotyi például a forintnál is nagyobbat gyengült. „A probléma a régiós valuták zuhanásával az, hogy ezt olyan környezetben tették meg, amikor a dollár gyengült az euróval szemben, azaz a piac azt árazta, hogy Trump vámjai többet ártanak az Egyesült Államoknak, mint Európának” – magyarázta Regős.

Érdemes azt is kiemelni, hogy az S&P 500-indexben főként a közepes kapitalizációjú technológiai részvények szenvedtek el nagyobb esést Trump bejelentését követően. A BUX-index komponensei közül többen is nagy mínuszokat szenvedtek el: az OTP 11,5 százalékot, az Opus 8,2 százalékot, valamint a 4iG 6,9 százalékot. Ugyanakkor nem volt olyan tagja az indexnek, ami összességében emelkedni tudott a hét utolsó 2 kereskedési napján.

A Portfolio arról ír, hogy a hétfő reggeli európai kereskedésben masszív mínuszok láthatók. A szélesebb értelemben vett piacot összefogó Stoxx 600 index 6 százalékkal került lejjebb a nyitás után, majd hamar korrigált. 

Múlt héten az index 8,4 százalékot zuhant, ami öt éve a legrosszabb hetét jelentette.

Az országos indexek még nagyobb mínuszokat mutatnak, a német DAX 8,1 százalékot, a francia CAC 6,4 százalékot, a brit FTSE 100 5,7 százalékot, az olasz FTSE MIB 2,2 százalékot, a spanyol IBEX 4,6 százalékot zuhant.

(Borítókép: Index)