Idén is pályázhatnak a fiatalok ingyenes európai vasúti bérletre, mellyel egy hónapon keresztül utazhatnak a kontinensen belül, ha az elbíráló bizottság úgy ítéli meg, hogy az utazással kulturális ismeretekre tehetnek szert.
„Jó néhány évvel ezelőtt fogalmazódott meg bennem két német fiatal felhívását látva, hogy szervezzünk egy olyan új, európai uniós programot, amely minden európai 18 éves fiatal előtt nyitva áll, és amelynek segítségével akár egy hónapon keresztül keresztül-kasul utazhat ingyenes vonatbérlettel Európában, ezzel megismerve a kontinens más tájait, kultúráit, fiataljait" – mondta az InfoRádióban Ujhelyi István.
Az ENSZ turisztikai nagykövete szerint hosszas küzdelem vezetett oda, hogy a javaslatból program lett, aminek köszönhetően mostanra már sok százezer fiatal juthatott ingyenes vonatbérlethez, több tízezren Magyarországról is. Hangsúlyozta:
a pályázat április 2-tól 16-ig áll nyitva azok előtt, akik 2006. július 1. és 2007. június 30. között születtek, azaz a mostani 18 éves korosztálynak, összesen 800 főnek.
Jelentkezni az Európai Bizottság honlapján lehet a pályázatra, a DiscoverEU programon keresztül. Egyénileg, de akár négyfős csapatként is lehet pályázni, amit aztán az Európai Bizottság megbízottjai bírálnak el az alapján, hogy milyen programot állítottak össze az utazni vágyók. Az ENSZ turisztikai nagykövete hangsúlyozta:
nem bulituristák jelentkezését várják,
hanem olyanokét, akik az európai kultúrát, örökséget, történelmet szeretnék megismerni, és ehhez van szükség a plusz támogatásra.
Mint mondta, sokan követik el azt a hibát, hogy egyszerűen csak turistaútként fogják fel a dolgot, holott az EB elbírálóinak az az elvárása, hogy a jelentkezők érdekes kulturális vagy történelmi útvonalat állítsanak össze, amelyen azon kívül, hogy jól érzik magukat, tanulnak is valamit.
Ujhelyi István elárulta, jelenleg is küzdenek azért az Európai Unióban, hogy a program a következő hét év költségvetésében is stabilan benne legyen, lehetőleg többszörös nagyságrendű pénzzel támogatva, két fordulóval, hogy egy évben ne csak 70-80 ezer fiatal kaphasson bérletet, hanem akár több is.
A választott úti célok kapcsán a turisztikai nagykövet elmondta, hogy elég vegyes a kép, hiszen sokan keresnek olyan útvonalakat is, melyeken egyébként nem feltétlenül indulnának el. Többen választják például Skandináviát és Észak-Európa más részeit, de olyanok is vannak, akik Kelet-Európa felé veszik az irányt. Vagyis a klasszikus, fapados repülőjegyeknek köszönhetően népszerűvé vált nagyvárosok nem feltétlenül élveznek előnyt a vonatos utazásnál – tette hozzá.