Az Elon Musk által irányított SpaceX egy, az amerikai légierő által javasolt, hiperszonikus rakétákkal működő teherszállító projektet tesztelne egy távoli, csendes-óceáni atollról, amely számos tengeri, rezervátumban fészkelő/élő madarat károsíthat – írja a Reuters.
Természetesen nem ez lenne az első eset, hogy a SpaceX negatív hatással van a védett madarakra. Tavaly a texasi Boca Chicában a Starship rakéta kilövésekor olyan robbanás következett be, amely tönkretette a part menti fészkeket és a túzokok tojásait. Emiatt a világ leggazdagabb emberének cége jogi problémákkal is szembe kellett, hogy nézzen, amelyre válaszul Musk tréfásan megjegyezte, hogy kárpótlásul egy hétig nem eszik rántottát.
A légierő márciusban jelentette be, hogy a Hawaii államtól közel 800 mérföldre (1300 kilométerre) délnyugatra, a Csendes-óceán középső részén fekvő amerikai területet, a Johnston Atollt választotta a SpaceX-szel közösen fejlesztett Rocket Cargo Vanguard program tesztelésének helyszínéül.
A projekt keretében rakétás visszatérő járművek próbaleszállását tesztelik, amelyeket arra terveztek, hogy akár 100 tonna rakományt szállítsanak a Föld bármely pontjára megközelítőleg 90 perc alatt. Ez áttörést jelentene a katonai logisztika számára, mivel megkönnyítené az utánpótlás gyors eljuttatását távoli helyszínekre.
A 2,6 négyzetkilométeres atollon tervezett tesztek – amelyet az Egyesült Államok nemzeti vadrezervátumaként és a Csendes-óceáni Távoli Szigetek Nemzeti Tengeri Emlékmű részeként jelöltek ki – a biológusok és szakértők szerint túlságosan veszélyesek lennének a sziget 14 trópusi madárfajának.
A különféle vadon élő állatoknak otthont adó atollt az 1980-as évekbeli néhány ezerhez képest ma már nagyjából egymillió tengeri madár lakja egész évben. A madárfajok közé tartoznak a vörösfarkú trópusi madarak, a vöröslábú túzokok és a nagy fregattmadarak, amelyek szárnyfesztávolsága elérheti a 2,5 métert is.
A legnagyobb problémát az fogja okozni, hogy a rakéta hangja elűzi a madarakat a fészkeikből, és a madarak annyira nyugtalanok és bizonytalanok lesznek, hogy nem térnek vissza, ez pedig generációvesztést fog előidézni
– mondta Ryan Rash, a Texasi Egyetem vadbiológusa, aki közel egy évet töltött a Johnston-atollon.
A projektben két leszállóhelyet építenének és 10 rakéta leszállását biztosítanák 4 éven belül.
A légierő és a SpaceX az elkövetkező hetekben környezeti értékelést készít a projektről, amelyet később a nyilvánosságnak véleményeznie kell. A vizsgálatot a Nemzeti Környezetvédelmi Politikai Törvény (National Environmental Policy Act) nevű törvény írja elő, mielőtt a légierő megkezdheti a projektet, amelyet még idén el akar indítani.
Felszállt az első űrhajó, amelyik csak civileket szállít
Föld körüli pályára állt a SpaceX Dragon nevű űrhajója a Fram2 nevű küldetés részeként, hogy áthaladjon az Északi- és a Déli-sark felett. Ez az első űrhajó a világon, amelyik nem hivatásos asztronautákat szállít.Bővebben>>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Gigantikus csalás: már megint ellopták a fél világot

Ez egyre félelmetesebb: majdnem átjutott az AI egy állásinterjún

Kitálalt a mérnök: ennyi ideig maradnak állva a panelházak

Vége a „gender gap”-nek: nem menekülhetnek el a sorsuktól a munkáltatók

Élőben hazudott Vucsics egy kisfiú szavairól

Tiborcz István: Mi, magyarok, zseniálisak vagyunk
Zelenszkij: akár világháború is lehet

Növényültetéssel mentenék meg az olasz tengeri kagylókat

Nem cáfolták a titkosszolgálatot: Putyinék érzékelőkkel kémlelhetik a brit tengeralattjárókat
