Többen panaszkodtak a Campona nyúlsimogatójára, vasárnapra aztán eltűntek a nyulak

2025. április 6. – 13:35

Másolás

Vágólapra másolva

906

„Szegény nyulak a hideg padlón vannak egész nap. Egy állat számára stresszes helyzet egyébként is az egész napos tömeges simogatás”, írta a Campona bevásárlóközpont húsvéti nyúlsimogatójáról az egyik olvasónk.

Egy másik olvasó is arról panaszkodott, hogy a budatétényi plázában az állatok alatt egyáltalán nem volt széna. Ez volt látható azokon a fotókon is, amik a közösségi médiában terjedtek az eseményről – a nyulak kifutóiban legfeljebb egy marok széna volt, azok alatt pedig nem volt semmilyen pluszréteg az állatok és a bevásárlóközpont padlója között.

A bevásárlóközpont „Húsvéti tojásvadászat és állatsimogató a Camponában!” címmel hirdetett eseményt a mostani és a következő hétvégére. Vasárnap kora délután azonban kollégánk már csak a hűlt helyét találta az épületben a nyulaknak, ahogy az eseményből is eltűnt az állatsimogatóra vonatkozó rész.

A kevésbé állatbarát körülmények panaszaival kapcsolatban kérdéseket küldtünk a bevásárlóközpontnak, a CPI – Campona kommunikációs vezetője válaszában azt írta: a szombaton megrendezett állatsimogató egy, az állatsimogató szolgáltatás engedélyével rendelkező szakmai partner bevonásával valósult meg. A szolgáltató olyan állatsimogatókat működtet, amelyek célja az ismeretterjesztés, az állatok iránti szeretet elmélyítése.

„A bemutatott állatok minden esetben közvetlen állatorvosi vizsgálaton esnek át, amely nemcsak az egészségi állapotukat, de a tartási körülményeket is ellenőrzi. A helyszínen való elhelyezés az előírásoknak megfelelően történt: az állatokat fűtött, fedett környezetben mutatták be, ahol folyamatosan biztosított volt számukra friss víz és takarmány. Az állatok alatt elhelyezett szalma mennyiségét a szakemberek úgy határozták meg, hogy megelőzzék a baleseteket – például csúszás vagy lábtörés –, ezért nem teljes felületű almozás valósult meg”, írták.

A Campona szerint a szombati program után az állatok visszakerültek gondozóikhoz, saját otthoni környezetükbe. Hozzátették, kiemelten fontos számukra az állatvédelem, és az, hogy minden eseményük során a látogatók biztonságosan találkozhassanak az állatvilággal.

Közben megkérdeztük az Első Nyúlmentő Alapítványt is, alapvetően mi a véleményük a nyúlsimogatás intézményéről. Azt írták, a nyulak zsákmányállatok, így bármilyen környezetváltozás stresszfaktor a számukra, amit tetéz a simogatók körüli hangzavar és a sok ember, és ami

„még a szocializált egyedeknek is rettenetes traumát okozhat, rövid távon pedig a nyúl megbetegedését és elhullását eredményezheti”.

Emellett potenciálisan olyan kórokozók is kerülnek az állatokra, amelyektől különböző betegségeket kaphatnak el, és nem tesz jót nekik a szélsőséges meleg és a hideg hőmérséklet sem. A simogatóknál alkalmazott, felülről nyitott alacsony kifutók pedig könnyen sérülést okozhatnak az állatoknak, ha nem megfelelően, például a fülüknél fogva próbálják meg őket kiemelni. „Összegezve a simogatók az állatok szempontjából egyáltalán nem ajánlottak”, írták.

Ha mégis állatbarát módon akarják ezt megoldani, ahhoz az állatvédelmi törvényben meghatározott szabályok szerint kell eljárni, de az alapítvány munkatársai szerint ezen felül is több más faktort célszerű figyelembe venni. Például nyulak esetében korlátlan mennyiségű széna kihelyezése, illetve ivóvíz biztosítása kötelező.

„Emellett ivaros állatok esetén a különböző ivarú egyedek elkülönítése szükséges, és a zavartalan pihenési/elvonulási lehetőség biztosítása elengedhetetlen.”

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 405,48 Ft
USD 356,63 Ft
További élő árfolyamok!