Amerikai harapófogóban: Ukrajna csak a rossz és a rosszabb közül választhat

További Külföld cikkek
-
Németországban tűntek fel Vlagyimir Putyin motorosai, ezúttal lóháton
- Őrizetbe vettek egy bírónőt Wisconsinban, elmulasztott egy migránst letartóztatni
- Giorgia Melonival tárgyalt Orbán Viktor Rómában
- Tarjányi Péter: Zelenszkij a rossz és a még rosszabb közül választhat jelenleg
- Szurkolói kártyája utalhat Ferenc pápa halálának dátumára az argentin hívek szerint
Sokak szerint ennek tudható be az is, hogy Lindsey Graham republikánus szenátor igen gyakran hangoztatta, hogy Ukrajnában nagyon sok ritkaföldfém van, amely nem juthat orosz kézre. Pontosan emiatt merülhetett fel ötletként Kijevben, hogy az ukrán győzelmi tervben legyenek olyan pontok is, amelyek a profitorientált Trump-csapat számára lehetnek érdekesek – vagyis Ukrajnát támogatni kell, hogy az ott lévő ásványi kincseket kedvező feltételek mellett ki lehessen termelni, mi több, fel is kell szabadítani az orosz kézen lévő készleteket is. A terv működni látszott, de mégis balul sült el.
A ritkaföldfémek kitermelésére vonatkozó megállapodás kidolgozása végül elkezdődött, annak aláírása viszont nehézségekbe ütközött. Először Münchenben találkozott az amerikai és az ukrán delegáció, ahol a tervek szerint a megállapodást alá kellett volna írják, de Volodimir Zelenszkij ukrán elnök végül a kedvezőtlen feltételekre való tekintettel nem látta el kézjegyével a dokumentumot. Később Zelenszkijt hasonló célból meghívták Washingtonba, ahonnan az ukrán elnök heves szóváltás után aláírt megállapodás nélkül, eredménytelenül tért haza. Így a megállapodást egy időre levették a napirendről. A többnapos rijádi tárgyalások után viszont ismét napirendre került a megállapodás, amely az eddigiekhez képest jóval rosszabb feltételeket szabott Ukrajnának.
Hogyan képzelik el a megállapodást az amerikaiak?
A tervek szerint Washington egy amerikaiak kezelte Amerikai–Ukrán Pénzügyi Befektetési és Újjáépítési Alap létrehozását javasolja, amely megszerezné az ukrajnai ásványkitermelésből származó bevételek feletti ellenőrzést. Sőt, az alap kizárólagos jogokat kap betétek fejlesztésére és infrastrukturális projektek megvalósítására,
miközben az Egyesült Államok nem köteles további forrásokkal hozzájárulni az alaphoz, hanem annak felállításakor az Ukrajnának hitelként már nyújtott keretet tekinti saját hozzájárulásának.
Emellett az alap vezetőségében is amerikai többség lenne, azaz az ötfős vezetőségben három amerikai és két ukrán venne majd részt. Előzetes értesülések szerint az ukrán fél jelöltjeit az Alap fő partnerének, a Nemzetközi Fejlesztési és Pénzügyi Vállalat (International Development Finance Corporation (DFC) kell jóváhagynia. A bizottság elvileg három taggal is határozatképes, de ebben az esetben a három közül csak egy lenne ukrán, tehát az ukrán államnak semmilyen beleszólása nem lehet abba, milyen döntések születnek az ukrán ásványok kitermelése kapcsán.
Mi több, az alap, amelyet tulajdonképpen Ukrajna finanszírozna az ásványok és az infrastruktúra révén, még csak nem is adózna Ukrajnában. A biztonsági garanciákat pedig, amelyekre Kijev számított, meg sem említik benne. Az ukrán fél gyakorlati kizárása a döntéshozatalból megkérdőjelezi Ukrajna gazdasági szuverenitását, ami viszont már az EU-csatlakozás során is ellentmondásokhoz vezethet.
Az új tervezet feltételeit megismerve – a Washington Post közlése szerint – egy magas beosztású ukrán hivatalnok úgy fogalmazott, hogy a megállapodás
olyan feltételeket tartalmaz, mintha Ukrajna Amerikával állt volna háborúban, elveszítette azt, és most jóvátételt kell fizetnie.
Miért fogadná el ezeket a feltételek bárki?
Az ukrán Strana az esetet vizsgáló Telegram-bejegyzése szerint Washingtonban ezt a megállapodást stratégiai kezdeményezésnek tekintik, Kijevben viszont túlságosan keménynek és hátrányosnak tartják. Zelenszkij elnök szintén nem ért egyet az amerikai segélyek státuszának felülvizsgálatával, és kategorikusan elutasította annak lehetőségét, hogy azt hitelként ismerjék el, Ukrajnában ezeket ugyanis vissza nem térítendő támogatásként szeretnék inkább számon tartatni.
A Strana több lehetséges motívumot is kiemelt, amelyek Trump kemény ajánlata mögött húzódhatnak:
- Pozíciószerzés a további tárgyalásokhoz – Trump szándékosan fogalmazott meg maximális igényeket annak érdekében, hogy utólag, a tárgyalások során engedményeket tegyen, de mégis az USA számára kedvező feltételekkel köthessen megállapodást. Ebben az esetben sok múlik Kijev további diplomáciai lépésein.
- A megállapodás csomagban történő elfogadtatása – ha Washington valóban meg akarja tartani a javasolt feltételeket, csak minimális engedményeket vállalva, Ukrajna igen kedvezőtlen helyzetbe kerül.
- A megállapodást szándékosan alakították át elfogadhatatlanná – ha Ukrajna elutasítja a megállapodást, Trump ezt ürügyként használhatja a katonai és pénzügyi támogatás csökkentésére vagy megszüntetésére.
Amint a Strana.ua bejegyzése rámutat, utóbbi esetben Trumpnak lehetősége nyílna a katonai segély felfüggesztésére, valamint arra, hogy keményebb álláspontot képviseljen Ukrajnával szemben a háború lezárásáról szóló tárgyalásokon. Emellett felgyorsíthatná az Orosz Föderációval való kapcsolatok helyreállítását is, elválasztva ezt a háború rendezésétől, akár a szankciók feloldása terén.
Mindez viszont jelentősen meggyengíthetné Ukrajna tárgyalási pozícióját, és idővel Zelenszkij rákényszerülhetne arra, hogy elfogadja az ásványkincsekről szóló megállapodást, valamint komoly engedményeket tegyen a háború lezárásának érdekében.
Nem zárható ki az sem, hogy Zelenszkijnek el kellene hagynia a posztját, hogy ne az ő nevéhez kötődjön a rendkívül kedvezőtlen szerződés aláírása.
Mindemellett a Strana úgy véli, hogy ez a forgatókönyv csak akkor valószínű, ha Washington már eldöntötte, hogy az Oroszországgal fennálló kapcsolatok átfogó helyreállítását ténylegesen végrehajtja. Ha ez így van, akkor a Kijev számára rendkívül hátrányos megállapodás nem csupán nyomásgyakorlási eszközként került elő, hanem egy eleve elfogadhatatlan ajánlatként, amelynek visszautasítása ürügyet teremtene az USA geopolitikai irányváltására.
A háború jelenlegi alakulásával Ukrajna helyzete egyre nehezebb, és a számára javasolt (leginkább támasztott) feltételek egyre kedvezőtlenebbek lettek. Zelenszkij egyelőre mérlegeli a lehetőségeket és a kockázatokat a megállapodás aláírása vagy elutasítása kapcsán. Trump viszont az AirForce 1 fedélzetén adott interjújában már el is mondta, hogy Zelenszkij komoly problémákkal fog szembesülni, ha ki akar szállni a megállapodásból. Kijev tehát egyre bizonytalanabb helyzetbe kerül. Ami egyelőre biztos, az az, hogy adott körülmények között Ukrajna csak a rossz és a rosszabb opciók közül tud választani.
A szerző a Neumann János Egyetem Eurázsia Központ szakértője és a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója.
(Borítókép: Egy ilmenit bánya Kirovohrad Ukrajna központi régiójában 2025. február 12-én. Fotó: Efrem Lukatsky / AP)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Harminchatodjára feszítenek keresztre egy férfit a Fülöp-szigeteken nagypénteken
A 64 éves férfi egy 27 kilogrammos kereszttel csaknem 2 kilométert gyalogolt.
április 18., 17:43
- Külföld
Közelebb került a magyar nyelvű szakképzés lehetősége Ukrajnában
A hatálybalépésig azonban még további viták és vélhető módosítások lehetnek hátra.
április 18., 21:13
- Külföld
Diákok és újságírók állnak bíróság elé az isztambuli tüntetések miatt
Összesen 189-en érintettek az eljárásokban.
április 18., 20:26
- Mindeközben
Szarvas Andi szülése nem várt izgalmakkal zajlott, de a legrosszabb még hátra volt: „Borzalmas hidegrázós élmény volt”
25 perce
- Mindeközben
Kínosan egyszerű kérdésen hasaltak el A 100 milliós játszma versenyzői, ilyet még Stohl Andrásék sem láttak
2 órája
- Mindeközben
Aurelio megszólalt rommá égett autójáról: „Mintha egy merénylet lett volna ellenem”
3 órája
- Külföld
Pert indított egy francia magazin ellen Giséle Pelicot, akit idegen férfiak erőszakoltak meg éveken át
A nőt magatehetetlen állapotban adta át idegeneknek a férje.
április 18., 16:34
- Külföld
Több mint 70 ember halt meg a jemeni Húszi lázadók elleni amerikai légicsapásokban a szélsőségesek szerint
A műveletre az iráni atomprogramról szóló tárgyalások újraindulása előtt került sor.
április 18., 21:51
- Külföld
Donald Trump bolondnak nevezte a marylandi szenátort
Szerinte Chris Van Hollen könyörög a figyelemért.
április 18., 16:51
- Külföld
Kárpátaljaiak a háborúról: Az ukránok békére vágynak, és hogy hagyja őket mindenki békén
K. Debreceni Mihály és Tarpai Viktória volt a KözTér KözBeszéd műsorának vendége.
április 18., 20:23
- Külföld
Ferenc pápa nagypénteki meditációiban a mai világ keresztútjairól írt
A liturgikus eseményt Baldo Reina bíboros fogja vezetni.
április 18., 18:43
- Külföld
Donald Trump kijelentette, az Egyesült Államok feladhatja béketörekvéseit Ukrajnában
Az amerikai elnök pénteken a Fehér Házban nyilatkozott.
április 18., 20:55
- Mindeközben
Kristen Stewart párja áttetsző ruhában állt oltár elé esküvőjükön, minden tekintetet magára szegezett
4 órája
- Mindeközben
Demcsák Zsuzsa nem akar a gyerekei legjobb barátja lenni: Nem várom el, hogy az intim titkokkal engem találjanak meg
5 órája
- Külföld
Németországban tűntek fel Vlagyimir Putyin motorosai, ezúttal lóháton
Terveznek még ehhez hasonló akciókat.
1 órája
- Külföld
Áremelkedésre figyelmeztet az Egyesült Államokban a Shein és a Temu
Donald Trump vámjai az e-kereskedelemre is hatással vannak.
április 18., 06:18
- Külföld
Trumpék olyan tárgyalásba kezdtek, ami történelmet írhat
Ha viszont az amerikaiak elszámítják magukat, annak súlyos következményei lehetnek.
április 18., 06:20
- Külföld
Visszatér a sorkötelezettség Horvátországban, még idén megkezdődhet az újoncok kiképzése
A törvényt októberben fogadhatja el a parlament.
április 18., 16:21
- Címlapon
Fordulat Kijevben: Zelenszkij nyitott területi kérdések megvitatására Moszkvával, elismerte, hogy a Krím nem lehet Ukrajna része
16 órája
- Külföld
Már kongatják a vészharangot: amerikai fegyverek százezrei maradtak Afganisztánban
Donald Trump visszakérné azokat, ám nagy részük már rossz kézbe kerülhetett.
április 19., 05:55
- Külföld
A szlovák parlament elfogadta a civil szervezetekről szóló „orosz törvényt”
A parlament napokig vitázott a szövegen.
április 18., 06:22
- Külföld
Kína írhatja az új világrend játékszabályait
Jövőjéről még a szakértők is hajlamosak kizárólag túlzásokba esve nyilatkozni
április 18., 15:52
- Címlapon
Garantáltan hátast dob a Microsoft böngészőjének új funkciójától
Már amennyiben ki tudja próbálni.
5 órája
- Külföld
A Hamász elutasította Izrael tűzszüneti ajánlatát, megnyílhat a pokol kapuja
Izrael legfrissebb ajánlata 45 napos tűzszünetet tartalmazott.
április 18., 13:46
- Külföld
Szerbiában már a közmédiát ostromolják a tüntetők, az elnök kemény fellépést kért a rendőröktől
Egyre durvul a helyzet az országban.
április 18., 09:17
- Külföld
Ferenc pápa térfélválasztásra szólította fel az emberiséget
Az egyházfő nagycsütörtöki gondolatait a Szent Péter bazilikában ezernyolcszáz pap hallgatta.
április 18., 07:43
- Külföld
A Nemzetközi Büntetőbíróság magyarázatot követel Magyarországtól Benjamin Netanjahu ügyében
Az ICC május 23-ig adott határidőt a válaszadásra.
április 18., 07:21
- Külföld
A kannabisz gyógyászati célú termesztéséről terjesztettek elő törvényjavaslatot Szlovéniában
A termesztést, az előállítást és az exportot is szabályoznák.
április 18., 10:20
- Mindeközben
Nagy Tamás a harmadik sztrókja után: Régen két végén égettem a gyertyát, ezt nem szabadott volna
12 órája
- Mindeközben
Szabó András Csuti: Egy férfinak fogalma sincs a szeretetről, amíg lánya nem születik
13 órája
- Külföld
A Trump-kormányzat megtiltaná a külföldi hallgatók felvételét a Harvard Egyetemre
Nem csillapodnak a kedélyek az intézmény és az amerikai kormány között.
április 18., 13:43
- Külföld
Orosz légi fenyegetés Lengyelországban, felszálltak a NATO vadászgépei
Portugál és svéd gépek is segítenek.
április 18., 07:24
- Külföld
Amerikai csapás Jemenben, legalább 38-an meghaltak
Több mint 100-an megsebesültek.
április 18., 12:11