Elvirágzott a cserepes nárcisz? Jövőre virulni fog, ha megfogadod a profi kertész tanácsát

Sokan belefutottak már abba, hogy bár szépen kihajtott a nárcisz, de virág az meg sehol. Ilyenkor nem a növénnyel van a baj, csak épp nem kapta meg azt, amire szüksége lett volna a virágzáshoz. Az elvirágzott nárcisz jövőre újra virágozhat, de ehhez szükséges feltölteni a hagymáját „energiával”, ezt mutatjuk cikkünkben hogyan kell.
Miért nem hoz új bimbót az elvirágzott nárcisz?
Az egyik leggyakoribb gond, hogy évek óta ugyanabban a cserépben lakik szegény, és már teljesen besűrűsödött körülötte a föld meg a sok kis sarjhagyma. Ha nem ritkítjuk időnként, nincs elég hely és tápanyag, hogy újra virágozzon. Le kell választani a sarjhagymákat és új helyre tenni őket. A szétültetésnek köszönhetően új életre kel az elvirágzott nárcisz, sőt még újabb példányokkal is gazdagodunk.
A másik kulcsfontosságú tényező a virágzás szempontjából a megfelelő tápanyag biztosítása. Az idei virág mindig a tavalyi „felkészülés” eredménye. Egy kis tápoldat vagy komposztos föld csodákra képes, ha időben adjuk. Fel kell ugyanis frissíteni az elhasznált talajt, hogy a hagymatestek fel tudják magukat tölteni tápanyaggal.
És amit a legtöbben elrontanak: túl korán levágják a már elszáradt leveleket. Pedig azok nem dísznek vannak ott elvirágzás után! Még dolgoznak, tápanyagot gyűjtenek vissza a hagymába. Ha levágjuk őket, akkor a hagyma szintén tápanyagszegény állapotban marad. Így hagyjuk, hogy a levelek maguktól sárguljanak el és essenek le.

Elvirágzott nárcisz: mit tegyünk vele?
Miután a levelek teljesen elszáradtak, két lehetőségünk van:
- Kiszedjük a hagymát a földből és megtisztítás után száraz, hűvös helyen pihentetjük egy ládában vagy kartondobozban. Sokan ezt a megoldást szeretik a legjobban, mert így a cserepek is felszabadulnak más virágok számára ezidőre. A tárolást őszig végezzük. Október körül újra elültethetjük őket a ládákban.
- Hagyjuk a hagymát a földben folyamatos öntözést biztosítva neki. Ez kényelmesebb megoldás, csak arra kell ügyelni, hogy néha megöntözzük a hagymát, főleg száraz időben. A következő tavasszal, ha minden jól megy, újra kibújik majd.
Ha van kertünk, akkor a cserepes hagymásokat (nárcisz, jácint, krókusz) ki is ültethetjük. Erre szeptembertől novemberig van időnk, de legjobb október közepén ezt megtenni. Ilyenkor még kellemes az idő, és a föld alatti kártevők sem olyan aktívak. Napfényes helyet válasszunk nekik – de mivel korán nyílnak, akár lombos fák alá is kerülhetnek.
Ha maradt még kérdése a nárciszok ültetésével kapcsolatosan, akkor keresse bátran kollégánkat az ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon!

És ha magunk hajtatnánk nárciszt jövőre?
Ősszel érdemes ezt megcselekedni. Először is kell pár dolog: egy jó virágcserép, egy adag kavics, virágföld, és persze pár szép, egészséges nárciszhagyma. A cserép aljára tegyünk kb. 5 cm kavicsot, hogy a víznek legyen hova távoznia – a nárcisz nem szereti, ha áll a víz a gyökerénél. A kavicsra jöhet legalább 5 cm föld. Erre ültessük rá a hagymákat, csúccsal felfelé (igen, számít, merre áll!). Aztán földdel takarjuk be őket, de úgy, hogy a cserép tetejéig maradjon pár centi hely – így nem folyik ki az öntözővíz. Óvatosan nyomkodjuk le a földet, és adjunk nekik egy jó alapos locsolást.