Kevesen ismerik a trükköt, pedig rengeteg pénzt kereshetsz a nem használt telefonoddal
Te mit teszel a régi telefonoddal vagy tableteddel, mikor veszel egy újat? Jobb esetben elajándékozod egy ismerősének, eladod, de nagyon sokszor ezek a készülékek a fiók alján landolnak azzal az elképzeléssel, hogy jó lesz majd póttelefonnak. Pedig sokkal izgalmasabb utóélete is lehetne a készülékeidnek, amivel akár pénzt is tudnál keresni.
Ezeket láttad már?
A Magyar Telekom friss kutatásban vizsgálta, hogy mi történik a korábbi eszközökkel, ha lecserélik őket egy újabbra. Az derült ki, hogy átlagosan 1,7 darab használaton kívüli telefon kallódik a fiókban, ami az országra vetítve nagyjából 2,7 millió olyan telefont jelent, ami jobb sorsra is érdemes. Vagy eladásra, vagy javításra, vagy biztonságos, és a környezetet nem terhelő újrafelhasználásra.
Új telefon, de honnan?
A telefonok piacára nagyon sokáig a lineáris gazdasági modell volt jellemző, azaz ha valaki új telefont vett, ritkán gondolkodott eladásban, és abban is, hogy használt készüléket vásároljon. És itt el is érkeztünk a legsarkalatosabb ponthoz, a használt készülékek piacához. Használt telefont venni sokáig egyet jelentett a zsákbamacskával. Nem tudtad, hogy hogyan került az országba, hogy milyen az előélete, hogy meddig tudod majd használni, így macerásnak tűnt venni is, és eladni is, hiszen ott meg abban nem lehettél biztos, hogy például az adataidat, a mobilodon tárolt képeidet, azonosítóidat nem tudják-e visszafejteni.
Erre érkeztek válaszul azok a szolgáltatók, amelyeknél egy új szót érdemes ízlelgetni, ez a felújított, vagy refurbished. Mint például a Telekommal partnerségben álló, mobil készülékek körfogását biztosító egyik európai szereplő, a Recommerce. Kutatási adataik alapján a magyarok 41 százaléka hajlandó arra, hogy megbízható forrásból felújított készüléket vásároljon. A Telekomnál a körforgásos gazdaság jegyében a régi, használhatatlan készülékek újrahasznosítási célú leadása, a használható készülékek eladása, valamint felújított készülékek vásárlása egyaránt biztosított.
Érdemes odafigyelni
A felújított telefonok piaca teljesen más dinamikával rendelkezik, mint a használt telefonok piaca. Vegyünk egy példát: van egy olyan készüléked, amely már megérett a cserére, mert kijött egy újabb, benne olyan technológiai újítással, ami számodra nagyon fontos. A mostani készüléked tökéletesen működik, vigyáztál rá, de az is lehet, hogy van azért rajta néhány karc, sőt az is lehet, hogy betörted a hátlapot. Ezt a telefont eladásra kínálhatod a Telekom programjában, és a Recommerce bevizsgálja, megnézi milyen az akkumulátor kapacitása, milyen sérülések vannak rajta, majd mond egy árat. Te azt vagy elfogadod, vagy nem. Ha elfogadod, kiemelten kezelik az adataid törlését, elindítják a telefon felújítását, és közben akár 3-5 nap alatt meg is kaphatod a pénzt. Ami fontos és sokan elfelejtik: lépj ki a személyes fiókjaidból, vagyis inkább a fotók, videók, hangfájlok, személyes dolgok mentése után csinálj egy gyári visszaállítást.
"Nem kell szélsőséges választásokban gondolkodnod" - A Viber vezetője mesél a magyarok üzenetküldési szokásairól is
A másik oldalon pedig ott áll valaki, aki új telefont venne. Nem ragaszkodik a legújabb, mondjuk belépő szintű készülékhez, mert tudja, hogy akár hasonló árban megvehet egy magasabb tudással rendelkező 1-2 éves csúcstelefont. A felújított telefonok sajátossága, hogy a bekerült készülékeken cserélnek mindent, ami kell, legyen szó hibás nyomógomból, sérült képernyőről, vagy kapacitásában nem nem túl jó akkumulátorról. Különböző kategóriákban megnézheted, hogy olyan-e, mintha újat vennél, vagy mondjuk van a vázon néhány karc, amit a tok úgyis eltakar majd. Szigorú tesztelés után értékesítik a telefont, ugyanúgy kapsz hozzá töltőt is, és ami csavar, hogy a garancia és a jótállás tekintetében is ugyanolyan jogik illetnek meg.
Egyébként a Revommerce Csoport reprezentatív kutatásából az derült ki, hogy az európai vásárlók 30 százaléka már vásárolt felújított okostelefont, Franciaországban például a megkérdezett szülők 60 százaléka szerzett már be gyermekének ilyen eszközt. Magyarországon egy év alatt 22-ről 25 százalékra nőtt ugyanezen vásárlók aránya, 41 százalékuk pedig megfontolná a felújított készülék vásárlását. A megkérdezettek 58 százaléka mindenféle külön ellentételezés nélkül is leadná használaton kívüli, otthon kallódó készülékeit, ha tudná, pontosan hol és hogyan teheti meg mindezt.
A nők élen járnak
A kutatásból az is kiderült, hogy a nők azok, akik nagyobb valószínűséggel ajándékozzák el, hasznosítják újra a készülékeket, vagyis akik a használt, de jó készülékeiket nem a fiók mélyére száműzik, hogy aztán elfelejtsék. Egyébként az átlagos életciklusa egy készüléknek 2,8 év, és nagyjából pont ez az 1-2-3 éves készülékek azok, amelyeket érdemes inkább pénzzé tenni, mert még igenis van rájuk kereslet a másodlagos piacokon, és felújítva sokáig használhatóak, de sokaknak egyszerűbb a fiók, vagy éppen nem is tudják, hogyan induljanak el az eladás útján. Az emberek legkisebb csoportja (7 százalék) minden esetben értékesíti régi készülékét, mielőtt vagy miután új eszközt vásárol. Ők az így megszerzett bevételt az új telefon megvásárlására fordítják, vagy váratlan extra bevételként tekintenek az eladott telefon árára.
Az egyébként egy nagyon fontos kérdés, hogy meddig használhatóak ezek felújított állapotban. A gyártók ebben hatalmasat léptek az utóbbi időben, az Apple, a Samsung, a Honor is akár hét évig támogatja a készülékek szoftverfrissítés, ami ezen a piacon kritikus kérdés, hiszen ez jelenti a felhasználók és az adatok biztonságát.
Újrahasznosítás, ahogyan nem is gondolnád
Tudtad, hogy egy zsebedben elférő eszköz előállításához átlagosan 160 kiló nyersanyagra van szükség? Belegondoltál már, hogy ezekhez valahol kinyerik, elutaztatják a világ egyik felére, valahol a világban összeszerelik, majd visszautaztatják hozzád? Az ökológiai lábnyom nagy, ezen a körkörös gazdaság azonban tud segíteni, ahogyan azon is, hogy ezek a nyersanyagok újrahasznosított forrásokból származzanak. Egyébként a világ vezető mobilgyártói is rendre jelentik be, mennyire elkötelezettek amellett, hogy újrahasznosított anyagokat használjanak.
A Magyar Telekom csak a tavalyi évben 5 tonna elektronikai hulladékot gyűjtött vissza ügyfeleitől, olyan értékes anyagokat juttatva vissza a körforgásba, mint például az arany, az ezüst, a réz, vagy a palladium. A felületen mobilt, tabletet és játékkonzolt is lehet értékesíteni. 2023 októbere óta pedig a Magyar Telekom A+ prémium kategóriájú, szinte új állapotú, csak minimális esztétikai hibával bíró, legalább 85 százalékos akkumulátor kapacitással rendelkező és töltőkábellel ellátott készülékeket is értékesít, szintén a Recommerce partnereként. 2024-ben az online értékesített készülékek 10 százaléka már felújított volt.
Egy ruha, ami megszünteti a menstruációs fájdalmat? Létezik, ráadásul magyar nők fejlesztették!
Több mint pénzkereseti lehetőség
Persze jól hangzik az, hogy a megunt telefonoddal pénzt is kereshetsz, de legalább ennyire fontos, hogy ez milyen hatással van a környezetvédelemre. Az pedig, hogy úgy spórolhatsz, vagy kereshetsz pénzt, hogy közben jót teszel a bolygónak, csak hab a tortán. Augustin Becquet a Recommerce vezetője elmondta, hogy a felújított telefonok piaca egyre nagyobb, az iparági előrejelzések szerint 2029-re a 32 milliárd eurót is elérheti globálisan. „Azt szeretnénk elérni, hogy az első gondolat egy telefonnal vagy elektronikai eszközzel kapcsolatban a javítás legyen, a második a felújítás, és csak az utolsó az újrahasznosítás” - mondta az eszközök ideális életciklusáról. A társadalmi elköteleződés pedig szerintük is kiemelten fontos, így minden eladott felújított készülék után a bevételük egy részéből jótékonysági szervezeteket támogassanak.
