Krausz Gábor
A legtöbben nagyon figyelünk arra, hogy ne együnk meg olyan húsokat, tejtermékeket vagy más élelmiszereket, amelyeknek már lejárt a szavatosságuk. De mi a helyzet a pirulákkal?
A legrosszabb esetben bizonyos lejárt tabletták szedése súlyos egészségügyi következményekkel járhat, míg a legjobb, ami történhet, hogy csupán elveszítik hatékonyságukat a kémiai összetétel változása miatt - írja a Fanny magazin.
Szerencsére csak nagyon kevés készítmény válik mérgezővé a lejárati idő után. Sajnos azonban az antibiotikum esetében szinte biztos, hogy a felhasználási idő után már nem hatékony a fertőzéssel szemben, így ennek fogyasztása súlyos betegségekhez és akár antibiotikumrezisztenciához is vezethet. Bizonyos gyógyszereket, amelyeket egy betegség vagy állapot kezelésére ír fel az orvos, pontos adagolásban kell szedni, sem többet, sem kevesebbet nem szabad bevenni belőlük. Így az nem megoldás, hogy ha már lejárt, akkor majd többet szedünk belőle, hogy hatékony maradjon. Például ilyenek lehetnek a véralvadásgátlók, Epinefrin tollak, inhalátorok (különösen az életmentő típusok), inzulin- és epilepsziaroham elleni tabletták, illetve a pajzsmirigygyógyszerek. Ha ezek nem fejtik ki a teljes hatásfokukat, az veszélyes szövődményekhez vezethet, ezért tanácsos kicserélni őket a lejárati idő közeledtével.
A vény nélkül kapható láz- és fájdalomcsillapítók, allergiaellenes szerek túlnyomó többsége a felsorolt lejárati időn túl is megőrzik stabilitásukat és hatékonyságukat. Kisebb fájdalmak vagy allergiák esetén jobb az egy-két hónapja lejárt gyógyszer, mint a semmi. Ennek ellenére a legjobb, amit tehetünk, hogy mielőbb leadjuk a patikában és veszünk újakat.
A lejárati dátumról szóló törvény előírja, hogy minden gyógyszeren – a vénykötelesen és nem vénykötelesen is –, fel kell tüntetni a lejárati dátumot a palackon vagy a csomagoláson. A gyártó addig az időpontig garantálja a gyógyszer stabilitását és hatékonyságát. A lejárati idő után, mivel már megváltozik a kémiai összetétele nem garantálható a hatékonyság. Azt is figyelembe kell vennünk, hogy egyes gyógyszerek stabilitása az eredeti csomagolás kinyitása után csökken. Ezért amikor kibontjuk a csomagolást, akkor lejárati idő akár hamarabb is bekövetkezhet, ezért ilyen esetben ezt is fel szokták tűntetni a csomagoláson, például egy szemcsepp vagy orrspray esetében.
Rendkívül fontos, hogy mindig olvassuk el a betegtájékoztatóban, hogy hogyan kell tárolni az adott készítményt, például hűtőszekrényben –, de általában a sötét, száraz hely megfelelő számukra. Az extrém meleg vagy hideg, a fény és a magas páratartalom miatt egyes gyógyszerek elveszíthetik a stabilitásukat, és ezáltal csökkenhet a hatékonyságuk. Ezért nem tanácsos például a fürdőszobában tartani, a páratartalom miatt.
Ha vényköteles készítményről van szó, akkor jelezzük a kezelőorvosunknak, hogy lejárt a szavatossága az általunk szedett gyógyszernek. Ha szükséges, adjuk le nála, ha nem, akkor vigyük el a hozzánk legközelebbi gyógyszertárban kihelyezett gyűjtődobozba, és írassunk fel újat magunknak. Nem vényköteles tabletták esetén is ugyanez az eljárás, vagyis nem szabad ezeket a szemétbe dobni, mivel károsak az élővilágra. Akkor járunk el helyesen, ha a patikában betesszük a kihelyezett speciális edényekbe.