Több millió forintot loptak el a magyar férfitól pillanatok alatt: csak egy autógumit szeretett volna eladni
Egy ajkai férfi az interneten próbálta eladni az autógumijait, de végül becsapták – 9 millió forintot csaltak ki tőle egy adathalász trükkel.

Az online térben történő adásvételek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, azonban a kényelem mellett számos veszélyt is rejtenek. Egy friss eset ismételten rávilágított arra, hogy milyen könnyen lehet csalás áldozatává válni – akár eladóként is.
Az autógumi-eladót átverték
Egy ajkai lakos tett bejelentést a rendőrségre március 31-én – jelent meg a police.hu oldalán. Egy ismert közösségi oldalon eladásra hirdetett alufelniket gumikkal. A termékekre jelentkezett is egy vevő, aki ragaszkodott a futárszolgálat általi kézbesítéshez. Az egyik hazai cég megrendelésére hivatkozva adathalász linket küldött a sértettnek, amivel megszerezte a netbankos adatait. Az ismeretlen férfit megtévesztették ezzel, majd utána jogosulatlan utalásokat hajtottak végre különböző számlaszámokra több 9 millió forint összegben. Az ügyben csalás bűntett miatt indult eljárás.

A Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának tanácsai:
- Soha ne utaljon pénzt, aki el szeretne adni valamit (mert akár csomagküldéssel is megpróbálhatják rászedni)!
- Legyen mindenki tisztában azzal, hogy eladóként az ember pénzt csak fogad, nem küld!
- Legyen mindenki éber! Ahhoz, hogy bankszámlára pénzt utaljanak, nincs szükség semmilyen programra, és a bankfiókba sem kell bejelentkezni! Utalás fogadásához elegendő megadni a bankszámlaszámot és a tulajdonosa nevét, de – kizárólag belföldi forintátutalások esetében – már arra is van lehetőség, hogy úgynevezett másodlagos azonosítókat, például az e-mail-címet használni a pénzfogadáshoz.
- Soha ne adj meg további bankszámlaadatokat, felhasználóifiók-azonosítókat, jelszavakat e-mailben, sms-ben vagy telefonon érkező kérésre!
- Soha ne kattints e-mailben, SMS-üzenetben lévő hivatkozásokra, és ne nyisd meg a mellékleteket! A webes bejelentkezések címeit inkább kézzel gépeld be, vagy használd a böngésző „Kedvencek” közé elmentett megbízható linket, illetve a hivatalos banki oldalt!
- Soha ne tölts le ismeretlen programot vagy applikációt számítógépre, mobiltelefonra vagy egyéb okoseszközre, főleg ne egy linkre kattintva!
A csalás és a tényleges jogosulatlan átutalás között akár napok is eltelhetnek, ezért amint valaki észreveszi, hogy csalás áldozatává vált, azonnal, késlekedés nélkül jelentse az esetet a bankjánál, és tegyen feljelentést! Az online térben elkövetett bűncselekmények megelőzéséről a kiberpajzs.hu oldalon szerezhetsz további hasznos információkat.
Vigyázz, ha az interneten próbálsz meg eladni valamit! Lenullázhatják a bankszámlád ezzel a rafinált módszerrel
Minden pénzed elveszítheted, ha nem vagy óvatos!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!

- csalás
- adathalászat