Nagy a baj Kínában, Hszi Csin-ping utat mutatott a fiataloknak
Gazdaság

Nagy a baj Kínában, Hszi Csin-ping utat mutatott a fiataloknak

Portfolio
Kína súlyos munkaerőpiaci kihívásokkal néz szembe: míg a felsőfokú végzettségű fiatalok nehezen találnak munkát, addig a szakképzett munkaerő hiánya jelentős problémát okoz számos iparágban. Hszi Csin-ping elnök a szakképzés felé próbálja terelni a fiatalokat a helyzet megoldása érdekében - közölte a Bloomberg.

A kínai egyetemekről évente milliók kerülnek ki friss diplomával, azonban sokan közülük nem találnak végzettségüknek megfelelő munkát. Ehelyett futárként, livestreamerként dolgoznak, vagy visszaköltöznek szüleikhez - írja a Bloomberg.

Ezzel párhuzamosan a gyártás, az információtechnológia és az egészségügy területén több tízmillió pozíció marad betöltetlen megfelelően képzett jelentkezők hiányában.

Dan Wang, az Eurasia Group kínai igazgatója szerint

az alacsony szintű gyártási munkák automatizálhatók, de súlyos hiány van olyan szakképzett kékgalléros munkásokból, akik képesek programozni vagy szerszámgépeket kezelni.

A probléma megoldására Hszi Csin-ping elnök arra ösztönzi a fiatalokat, hogy egyetem helyett válasszák a hároméves szakképzést,

ahol gépkezelői, robotikai mérnöki, ápolói és számos más szakmát sajátíthatnak el. A szakképzett munkaerő biztosítása mellett a magas, hatból egy fiatalt érintő munkanélküliség kezelése is sürgető feladat.

A Zhaopin álláskeresési portál adatai szerint 2024-ben az egyetemi végzősök mindössze 45%-a kapott állásajánlatot áprilisig, amikor a campus toborzások többsége lezárul. Ezzel szemben a szakképző intézmények - melyek gyakran vállalati partnerségekkel és gyakornoki programokkal rendelkeznek - végzőseinek 57%-a talált munkát.

Kelvin Lam, a Pantheon Macroeconomics elemzője szerint

strukturális eltérés van a munkaerőpiac és az oktatás között. Az új diplomások nem akarnak visszamenni a gyárakba.

A kínai oktatási rendszerben a diákok kilencedik osztályban vizsgát tesznek, ami meghatározza, hogy akadémiai vagy szakképzési irányba folytatják tanulmányaikat. Bár a kormány három éve egyenlő lehetőségeket ígért mindkét képzési forma számára, a gyakorlatban sok vállalat továbbra is egyetemi diplomát követel meg a magasabb pozíciókhoz.

Jelenleg mintegy 20 millió diák tanul Kína 1300 egyetemén, és 17 millió a több mint 1500 szakképző intézményben. A kormány célja a szakiskolák számának növelése, hogy 2035-re világszínvonalúvá fejlessze ezt az oktatási formát. A két képzési típus költségei hasonlóak: az állami intézményekben évi 6000 jüan (kb. 306 ezer forint), míg a magániskolákban ennek legalább kétszerese.

A szakképzés népszerűsítése azonban nehézségekbe ütközik. A kínai társadalomban évezredes hagyománya van annak, hogy a tanulás célja a köztisztviselői vizsga letétele, és ma is a legjobb egyetemekre való bejutás jelenti a sikert. A szakiskolák továbbra is alacsonyabb presztízsűnek számítanak.

A bérkülönbségek is jelentősek: a Mycos oktatási tanácsadó cég szerint 2023-ban az egyetemi diplomások átlagos havi jövedelme három évvel a végzés után 10.168 jüan (518.337 Ft) volt, harmadával magasabb a szakképzést végzettekénél.

Bár Hszi Csin-ping, aki az 1990-es években maga is felügyelt szakiskolát, igyekszik növelni a szakképzés presztízsét, a változás lassú. 2021-ben például, amikor a kormány egyes profitorientált egyetemek és szakiskolák összevonását javasolta, több tartományban is tiltakozások törtek ki.

Néhány szakképző intézmény azonban sikeresen építette fel országos hírnevét. A Sencseni Műszaki Egyetem például szoros kapcsolatokat ápol olyan vállalatokkal, mint a Huawei, és támogatja a hallgatói startupokat.

A diákok itt vállalkozásokat indítanak, a tanárok saját kutatási projekteket vezetnek

- mondja Zoe Chen, az intézmény hallgatója, aki emiatt újragondolja korábbi tervét a mesterdiploma megszerzéséről.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kiszámoló

Unit linked biztosítások

Sok témáról nem írok, mert írtam már sokszor. Azonban gyakran kiderül, hogy utoljára akár hét-nyolc éve írtam, ezért újra elő kell venni egy-egy témát. Ilyen a unit linked biztosítás is,

Holdblog

Donald, WTF?!

Az összes vámháborús verzió közül ez volt talán a legdurvább, főleg amiatt, hogy milyen piaci reakció érkezett rá. A HAH különkiadásában Zsolt Móricz Danival és... The post Donald, WTF?!

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Trump meghátrál! Tépik a piacokat
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!